ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W HTS

„Tu wszędzie Polska, tu – Ojczyzna…”

Dumne i głęboko zakorzenione w polskiej historii Święto Konstytucji 3 Maja starannie pielęgnowane jest przez młodzież naszej szkoły. W tym roku szkolnym to uczniowie klasy IILa oraz przedstawiciele klasy IITa, pod kierunkiem pani dr Katarzyny Grudzińskiej wzruszającą etiudą teatralną wprowadzili nas w atmosferę patriotyzmu i dumy narodowej. Scena z komedii politycznej J.U. Niemcewicza Powrót posła przeniosła nas w realia towarzyszące obradom Sejmu Wielkiego, którego głównym dokonaniem było właśnie uchwalenie  Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.  Niezwykła dbałość o detale, widoczna  zarówno w scenografii, jak i strojach z XVIII wieku, perfekcyjne opanowanie teksów, pełna wdzięku gra aktorska uczniów budziły podziw i uznanie. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie piękny, choć nieco zapomniany cytat: „Dom zawsze ustępować powinien krajowi…”. To właśnie w wypowiedzi Podkomorzego, bohatera utworu, J. U. Niemcewicz zawarł uniwersalne przesłanie do narodu polskiego, abyśmy troszczyli się o dobro i potrzeby ojczyzny i nie przedkładali spraw prywatnych nad sprawny państwa.

Obok teatralnej etiudy pojawiła się prezentacja multimedialna, w której oczywiście nie zabrakło Mazurka 3 Maja, znanego bardziej jako Witaj majowa jutrzenko, którego dźwięki kojarzą się wszystkim Polakom z majowym świętem. W multimedialnej formie przywołano biogramy twórców konstytucji: Stanisława Staszica, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego oraz marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego.  Historycznemu komentarzowi  towarzyszyły doskonale dobrane działa ikoniczne z dominacją obrazów Jana Matejki, które oddziaływały na wyobrażnię.

Niezwykle oryginalnym elementem było zakończenie widowiska kultową piosenką Andrzeja Rosiewicza "Pytasz mnie…" To swoiste przeniesienie w czasie podkreśliło ciągłość polskich dziejów, tradycji i mocnych korzeni, co z pewnością zapamiętają wszyscy, którzy obejrzeli przedstawienie.

Ewa Dybaś

WYBITNI POLSCY NAUKOWCY I ODKRYWCY - KONKURS WIEDZY

  • Opublikowano: poniedziałek, 02, kwiecień 2018 11:56
  • MM
  • Odsłony: 685

Świat, w którym żyjemy wciąż jest mało poznany. Naukowcy cały czas dokładnie go badają. Jeśli uda im się ustalić coś nowego, czego nikt przed nimi nie zaobserwował, mówi się, że dokonali odkrycia.

Inni naukowcy opierając się na wcześniejszych odkryciach, wymyślają urządzenia nigdy wcześniej nieistniejące. Nazywamy je wynalazkami. Te wynalazki pozwalają często na dokonywanie kolejnych odkryć.

Chcąc przybliżyć sylwetki wielu wybitnych polskich wynalazców, odkrywców organizujemy konkurs wiedzy zatytułowany: „WYBITNI POLSCY NAUKOWCY MAJĄCY WPŁYW NA BIEG LUDZKOŚCI”, który odbędzie się w naszej szkole 19 kwietnia (czwartek). Organizatorzy do konkursu wiedzy wybrali 38 wybitnych polskich naukowców i wynalazców - lista postaci w załączeniu poniżej.

Zachęcamy i zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem oraz materiałami pomocnymi do poszerzenia swojej wiedzy na temat wybranych 35 postaci. Materiały te w formie skryptów są dostępne w bibliotece oraz u organizatorów konkursu: M.Matuszczak, W.Tylek, J.Bożka oraz M.Krupy.

Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą związana tematycznie z konkursem, która znajduje się w gablotach na III piętrze.

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY: do pobrania tutaj – link.

Lista wybranych wybitnych polskich naukowców i odkrywców: do pobrania tutaj – link.

 

 

MISTRZOWIE JĘZYKA POLSKIEGO

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM ROZSTRZYGNIĘTY!

"Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu "Czy znasz swój język ojczysty?". W pierwszym etapie, który odbył się 28 lutego 2018 roku, wzięło udział 33 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowano sześciu najlepszych. Wyniki nieprostego testu, pisanego 07 marca 2018, jednoznacznie wskazały, że zwyciężczynią tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Języku Polskim została PATRYCJA ZABAWA z klasy I TE. Miejsce drugie zajął KACPER KALINOWSKI z klasy I TA, zaś miejsce trzecie SZYMON SZYMCZYK z klasy II LA. Serdecznie gratulujemy!"

 

UCZESTNICY I ETAPU KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

II ETAP ZA NAMI

"ODKRYWAMY TALENTY" - PREZENTACJA PASJI I UZDOLNIEŃ UCZNIÓW HTS

16 kwietnia w naszej szkole odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie - „Pokaz talentów”. Zapraszamy wszystkich uczniów do prezentacji swoich pasji, zainteresowań i uzdolnień. Spotkanie będzie mieć charakter wernisażu, w trakcie którego podziwiać będziemy wystąpienia inscenizacyjno- muzyczne oraz prace plastyczne. Zgłoszenia prosimy składać do końca marca.

Masz talent? Pokaż go koniecznie! Może również zainspirujesz innych?

Czekamy na Ciebie!

Organizatorzy: Magdalena Gediga, Dorota Klimek, Katarzyna Domagała

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

"CZY ZNASZ SWÓJ JĘZYK OJCZYSTY?"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizujemy w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy odważą się zmierzyć z nieprostymi regułami obowiązującymi w polszczyźnie. 

Na zwycięzcę, który rozwikła najwięcej językowych łamigłówek czeka atrakcyjna nagroda! Zachęcamy gorąco do spróbowania swych sił. Pierwszy etap konkursu odbędzie się w środę, 28 lutego 2018 roku o godz. 8.20 w sali 306.

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa paniom: Katarzynie Grudzińskiej (s. 306) lub Beacie Juchnik (biblioteka) do dnia 27 lutego 2018.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17