"CICHOCIEMNI" W BIBLIOTECE

Zapraszamy w czerwcu do obejrzenia dwóch wystaw w czytelni biblioteki ZSZ HTS w Krakowie! 

   

Pierwsza wystawa poświęcona jest przeglądowi wydarzeń kulturalnych z Małopolsce. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o wystawach i nowościach wydawniczych. 

Druga ekspozycja dotyczy losów Cichociemnych. W lutym 2016 roku obchodziliśmy bowiem 75. rocznicę pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd wszystkim Cichociemnym ustanawiając rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

 

Polski: Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje ppor. Michała Fijałkę ("Kawę") Orderem Virtuti Militari. W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak ("Kwaśny"), por. Bolesław Kontrym ("Żmudzin"), por. Tadeusz Gaworski ("Lawa"), por. Hieronim Łagoda ("Lak"), za nim ppor. Władysław Kochański ("Bomba"), por. Zub-Zdanowicz ("Dor"), por. Stanisław Winter ("Stanley").

28 August 1942, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-552-3, public domain.

 

W.M.

 

WYSTAWA POŚWIĘCONA SYLWETCE I TWÓRCZOŚCI TADEUSZA KANTORA

Tadeusz Kantor. „Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych”.
(ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie)

W ubiegłym roku obchodziliśmy 6 kwietnia 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, a Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. Był jedną z najbardziej niezwykłych i ważnych osobowości XX wieku, prekursorem polskiej awangardy, artystą totalnym, wybitnym i ponadczasowym. Tadeusz Kantor był malarzem, rysownikiem, scenografem, reżyserem, twórcą instalacji, ambalaży, happeningów i wymyślonych przez siebie cricotages.

Interesowała go przede wszystkim idea teatru jako autonomicznego dzieła sztuki. Był autorem prowokacji teatralnych. Stworzył tak zwany "teatr śmierci", w którym widzowie mieli możliwość autentycznego przeżycia sztuki, określanego w starożytności jako "katharsis". Właśnie do tego nurtu przypisywane są najwybitniejsze i najbardziej znane spektakle artysty. Do dziś twórczość Kantora wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.

Tadeusz Kantor wielokrotnie mówił, że sztuka jest częścią jego życia. Najpełniej potwierdza to jego spuścizna - liczne projekty scenograficzne, kostiumy teatralne, rzeźby. Kantor powołał też do życia znany na całym świecie Teatr Cricot 2 z którym wystawił słynne przedstawienia: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę" i "Dzisiaj są moje urodziny".

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece poświęconej sylwetce i twórczości Tadeusza Kantora.  Postaci niezwykle barwnej i oryginalnej,  silnie wpisanej w życie artystyczne Krakowa.


Źródło:
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/tadeusz-kantor-geniusz-pamieci/
http://www.kulturologia.uw.edu.pl/page.php?page=esej&haslo=kantor
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html
http://stacjakultura.pl/2,10,247,Tadeusz_Kantor_jego_tworczosc,artykul.html
http://www.polskieradio.pl/24/291/Artykul/280790,Prowokator-teatralny
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html


"FESTIWAL KSIĄŻKI" W BIBLIOTECE

 • Opublikowano: poniedziałek, 25, kwiecień 2016 16:31
 • MM
 • Odsłony: 1593

21 kwietnia podczas Dni Otwartych Szkoły odbył się w naszej bibliotece „Festiwal Książki”. Na odwiedzających bibliotekę gimnazjalistów czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Nie zapomnieliśmy także o naszych zacnych uczniach, nauczycielach i pracownikach szkoły. Każdy mógł znaleźć strawę dla siebie. Było coś dla oka, podniebienia i umysłu. Uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursach bibliotecznych obdarowani zostali drobnymi upominkami, a na najbardziej aktywnych czekały nagrody.

Rozrywce umysłowej towarzyszyła ciesząca się dużym powodzeniem akcja „Wymiany książek”. Dziękujemy serdecznie uczniom pomagającym w organizacji Festiwalu, a uczestnikom za udział.
B.J.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W HTS

 • Opublikowano: piątek, 01, kwiecień 2016 20:42
 • MM
 • Odsłony: 1896

Zapraszamy do obejrzenia w naszej bibliotece trzech nowych wystaw związanych z przypadającym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Zamysłem naszym było przybliżenie uczniom postaci Miguela de Cervantesa, hiszpańskiego pisarza, którego 400-setną rocznicę śmierci obchodzimy 22 kwietnia. Drugim pisarzem, na którego pragniemy zwrócić uwagę jest zmarły niedawno włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów – Umberto Eco. Ponadto proponujemy Państwu tradycyjny już przegląd wydarzeń kulturalnych z Krakowa związany również z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.


W.M.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

CIEKAWA WYSTAWA Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece, przygotowanej z okazji zbliżających się obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Sejm jednomyślnie ustanowił rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu" – głosi uchwała.

Jak przypomniano w uchwale, książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym.

Chrzest Mieszka – pogańskiego władcy Polan nie był spowodowany tylko namowami poślubionej rok wcześniej księżniczki Dobrawy, ani uczuciami religijnymi. Było to wydarzenie, które na stulecia miało wytyczyć miejsce Polski na kartach historii Europy. Przyjęcie tego sakramentu w Kościele oznaczało dołączenie do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej i wiążące się z tym liczne korzyści społeczne i polityczne. Mieszko przyjmując chrzest wiedział, że ten znaczący w oczach Europejczyków gest przyniesie kulturę chrześcijańską i pozwoli zorganizować sprawną administrację pozwalająca zarządzać dopiero, co powstającym na rozległym terenie słowiańszczyzny państwem.


Źródła:
http://www.sejm.gov.pl
http://chrzest966.pl (Jarosław Gryguć „Jak Mieszko chrzest przyjmował?”)
http://www.pch24.pl
http://www.zhp.wlkp.pl
http://info.wiara.pl"KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM" - WYNIKI

"Hej ty mowo, nasza mowo! Znasz ty zaklęć wielkie słowo. Masz ty siłę piorunową..." (Maria Konopnicka).

W środę,09.03.2016 odbył się drugi etap konkursu "Wiedza o języku polskim". Pięciu finalistów napisało dyktando składające się z dwóch krótkich historyjek fabularnych.

Pewnie i zdecydowanie zwyciężył Konrad Porębski, uczeń klasy IV Ta. Wykazał się dużą świadomością językową i ponadprzeciętną znajomością reguł ortograficznych. Serdecznie gratulujemy zdobycia zaszczytnego tytułu Mistrza Ortografii Zespołu Szkół HTS!

Drugie miejsce zajął młodszy brat zwycięzcy, Oskar Porębski z klasy I Ta, jedynie jednym punktem górując nad plasującą się na miejscu trzecim Sandrą Zając z klasy II La.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w naszym konkursie!

Drugiego dnia marca o godz. 13 odbył się pierwszy etap konkursu "Wiedza o języku polskim", w którym wzięło udział trzydziestu sześciu uczniów naszej szkoły. Polegał on na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z pięćdziesięciu pytań sondujących znajomość polskiej ortografii, interpunkcji, fleksji, frazeologii i składni.

Do etapu drugiego awansowało sześć osób z największą ilością punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a 09.03.16 o godz.13 (sala 306) zapraszamy na dyktando kwalifikujące Mistrza Ortografii następujące osoby:

1. Konrad (IV TA) i Oskar (I TA) Porębscy - (wielkie gratulacje dla braci za osiągnięcie najlepszego wyniku w etapie pierwszym!) - 42 punkty
2. Kamil Morawiecki (IV TB) - 35 punktów
3. Mateusz Gudowski (III TB) - 31 punktów
4. Sandra Zając (II La) i Krzysztof Motyka (III TB) -30 punktów

   

 

 REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Przypomnijmy, że 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z okazji tego wielkiego święta organizujemy w naszej szkole dwuetapowy "Konkurs wiedzy o języku polskim".

2 marca 2016 o godz. 13.00 odbędzie się pierwszy z etapów. Polegać on będzie na rozwiązaniu testu składającego się z pięćdziesięciu pytań o charakterze zamkniętym sprawdzających znajomość zasad pisowni i interpunkcji.

Do etapu drugiego dostanie się pięciu uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów w etapie pierwszym. W etapie drugim, który wyłoni zwycięzcę, uczniowie napiszą tradycyjne dyktando ortograficzne.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych!  Kandydatów nakłaniamy do rychłej decyzji i zgłaszania udziału u organizatorów Konkursu. Czekają atrakcyjne nagrody!

 

PLAKAT KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

NOWE TEMATYCZNE WYSTAWY W BIBLIOTECE - ZAPRASZAMY

Zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych wystaw w bibliotece Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie związanych z przypadającym 14-ego lutego Świętem Zakochanych.

Pierwsza z nich powstała z miłości do Krakowa, ma na celu zaprezentowanie i przybliżenie czytelnikom zbiorów "Cracoviana", które posiada biblioteka. Na wystawie zostały zaprezentowane m. in. wybrane książki i albumy dotyczące historii, architektury, tradycji i zwyczajów oraz legend byłej stolicy Polski.

Polecamy szczególnej uwadze serię książek Michała Rożka, autora publikacji poświęconych sztuce i historii Krakowa. Profesor w sposób niezwykle przyjazny czytelnikowi wprowadza go w krąg dziedzictwa kulturowego miasta stanowiącego od wieków natchnienie dla twórców i artystów, które nie jednemu już skradło serce.

Druga ekspozycja poświęcona jest wydarzeniom kulturalnym Krakowa i Małopolski. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o aktualnych wystawach i nowościach wydawniczych.

W.M.

"SOS DLA ZWIERZĄT" - AKCJA INFORMACYJNO-POMOCOWA

 • Opublikowano: czwartek, 28, styczeń 2016 20:06
 • MM
 • Odsłony: 1549

”Współczucie wobec zwierząt tak dokładnie wiąże się z dobrocią charakteru, że można z pewnością twierdzić, kto jest okrutny wobec zwierząt, nie może być dobrym człowiekiem” - słowa Artura Schopenhauera

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę”. Tak brzmią pierwsze słowa ustawy o ochronie zwierząt. Zwierzęta - towarzyszą człowiekowi od zawsze. Występują niemal na całej kuli ziemskiej. Fascynują nas od wieków, odkrywamy coraz to nowe gatunki, a jednocześnie przez bezmyślne postępowanie ludzi tysiące gatunków zginęło i ginie z powierzchni naszego globu.

  Zwierzęta nie są rzeczami i z całą pewnością odczuwają ból, nikt nie może temu zaprzeczyć, nie mają wpływu na treść ustaw oraz nie potrafią dochodzić swoich praw. Dlatego to człowiek powinien działać w imieniu zwierząt, kierując się empatią, etyką i sprawiedliwością. Niestety, często odbiera im prawa do zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych, traktuje je przedmiotowo i wykorzystuje do własnych celów.

O tym i innych aspektach opowiada nasza wystawa, mieszcząca się na parterze szkoły OBOK BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

Z niej dowiesz się jakie gatunki zwierząt są zagrożone w Polsce i na świecie, jak reagować na przemoc i złe traktowanie zwierząt, jak odebrać zwierzęcia w trybie natychmiastowym, jakie są wymagania stawiane targom ze zwierzętami oraz wymagania dotyczące prowadzenia schroniska dla zwierząt. Pokazujemy jak wielki jest udział naszych braci mniejszych w różnego rodzaju terapiach człowieka i jak nieoceniona jest ich rola w pracy z ludźmi w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Ponadto możemy zapoznać się z czasopismami występującymi w imieniu zwierząt "Prawa zwierząt"  i "W imieniu zwierząt" (dostępne w bibliotece szkolnej).

 

Wystawie towarzyszy akcja "Zbiórka dla zwierząt" dla Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którą organizujemy kolejny już rok w naszej szkole. Schronisko pracuje przez cały rok i opiekuje się dużą liczbą zwierząt. Ma różne trudności i dlatego potrzebuje naszego wsparcia. Do uczestnictwa w naszej kampanii chcemy zaprosić uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, a także naszych przyjaciół oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

W schronisku jest wiele spragnionych uczucia i domu psów i kotów, które z utęsknieniem czekają na ludzi chcących dać im prawdziwy dom i opiekę, są też zwierzęta w podeszłym wieku, skrzywdzone przez ludzi lub wymagające kosztownego leczenia. Rokrocznie, w pękającym już w szwach przytulisku pojawiają się kolejne porzucone zwierzęta, które często nie mają szans na adopcję.

Pomóżmy zwierzętom, nie bądźmy obojętni na okrutny los, na traktowanie zwierząt jak rzeczy, na ludzką obojętność wobec ich cierpienia.  W tym roku zbieramy: karmę, koce, smycze, szelki, obroże, miski i zabawki dla zwierząt.

 B.J. i M.M.

 

Źródła:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z dnia 23 września 1997 r.)

Światowa Deklaracja Praw Zwierząt z dnia 21 czerwca 1977 r.

Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach z dnia 21 stycznia 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 33 poz. 289)

http://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-zwierzat/

http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2010/1-2/100123.htm

 

DO OBEJRZENIA WYSTAWA "SKARBY BIBLIOTEKI JAGIELLOŃSKIEJ"

 • Opublikowano: poniedziałek, 04, styczeń 2016 17:34
 • MM
 • Odsłony: 1761

W styczniu zapraszamy do obejrzenia wystawy „Skarby Biblioteki Jagiellońskiej”. Możemy zobaczyć należące do najcenniejszych w Polsce zbiory specjalne (rękopisy, druki, ryciny, haftowane oprawy) znajdujące się w Bibliotece Jagiellońskiej.

Znajdziemy tutaj m.in.: Kodeks Baltazara Behema z 1505 r., Rękopis Mikołaja Kopernika „De revolutionibus", Autograf 1520-1541, Mapę podróży F. Magellana z atlasu żeglarskiego świata 1540 r. oraz wiele, wiele innych.

Wystawę uzupełnia prezentacja ciekawostek z zakresu dawnej sztuki iluminatorskiej - zdobienia książki rękopiśmiennej.

B.J.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17