"KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM" - WYNIKI

"Hej ty mowo, nasza mowo! Znasz ty zaklęć wielkie słowo. Masz ty siłę piorunową..." (Maria Konopnicka).

W środę,09.03.2016 odbył się drugi etap konkursu "Wiedza o języku polskim". Pięciu finalistów napisało dyktando składające się z dwóch krótkich historyjek fabularnych.

Pewnie i zdecydowanie zwyciężył Konrad Porębski, uczeń klasy IV Ta. Wykazał się dużą świadomością językową i ponadprzeciętną znajomością reguł ortograficznych. Serdecznie gratulujemy zdobycia zaszczytnego tytułu Mistrza Ortografii Zespołu Szkół HTS!

Drugie miejsce zajął młodszy brat zwycięzcy, Oskar Porębski z klasy I Ta, jedynie jednym punktem górując nad plasującą się na miejscu trzecim Sandrą Zając z klasy II La.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w naszym konkursie!

Drugiego dnia marca o godz. 13 odbył się pierwszy etap konkursu "Wiedza o języku polskim", w którym wzięło udział trzydziestu sześciu uczniów naszej szkoły. Polegał on na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z pięćdziesięciu pytań sondujących znajomość polskiej ortografii, interpunkcji, fleksji, frazeologii i składni.

Do etapu drugiego awansowało sześć osób z największą ilością punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a 09.03.16 o godz.13 (sala 306) zapraszamy na dyktando kwalifikujące Mistrza Ortografii następujące osoby:

1. Konrad (IV TA) i Oskar (I TA) Porębscy - (wielkie gratulacje dla braci za osiągnięcie najlepszego wyniku w etapie pierwszym!) - 42 punkty
2. Kamil Morawiecki (IV TB) - 35 punktów
3. Mateusz Gudowski (III TB) - 31 punktów
4. Sandra Zając (II La) i Krzysztof Motyka (III TB) -30 punktów

   

 

 REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Przypomnijmy, że 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z okazji tego wielkiego święta organizujemy w naszej szkole dwuetapowy "Konkurs wiedzy o języku polskim".

2 marca 2016 o godz. 13.00 odbędzie się pierwszy z etapów. Polegać on będzie na rozwiązaniu testu składającego się z pięćdziesięciu pytań o charakterze zamkniętym sprawdzających znajomość zasad pisowni i interpunkcji.

Do etapu drugiego dostanie się pięciu uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów w etapie pierwszym. W etapie drugim, który wyłoni zwycięzcę, uczniowie napiszą tradycyjne dyktando ortograficzne.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych!  Kandydatów nakłaniamy do rychłej decyzji i zgłaszania udziału u organizatorów Konkursu. Czekają atrakcyjne nagrody!

 

PLAKAT KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

NOWE TEMATYCZNE WYSTAWY W BIBLIOTECE - ZAPRASZAMY

Zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych wystaw w bibliotece Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie związanych z przypadającym 14-ego lutego Świętem Zakochanych.

Pierwsza z nich powstała z miłości do Krakowa, ma na celu zaprezentowanie i przybliżenie czytelnikom zbiorów "Cracoviana", które posiada biblioteka. Na wystawie zostały zaprezentowane m. in. wybrane książki i albumy dotyczące historii, architektury, tradycji i zwyczajów oraz legend byłej stolicy Polski.

Polecamy szczególnej uwadze serię książek Michała Rożka, autora publikacji poświęconych sztuce i historii Krakowa. Profesor w sposób niezwykle przyjazny czytelnikowi wprowadza go w krąg dziedzictwa kulturowego miasta stanowiącego od wieków natchnienie dla twórców i artystów, które nie jednemu już skradło serce.

Druga ekspozycja poświęcona jest wydarzeniom kulturalnym Krakowa i Małopolski. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o aktualnych wystawach i nowościach wydawniczych.

W.M.

"SOS DLA ZWIERZĄT" - AKCJA INFORMACYJNO-POMOCOWA

 • Opublikowano: czwartek, 28, styczeń 2016 20:06
 • MM
 • Odsłony: 670

”Współczucie wobec zwierząt tak dokładnie wiąże się z dobrocią charakteru, że można z pewnością twierdzić, kto jest okrutny wobec zwierząt, nie może być dobrym człowiekiem” - słowa Artura Schopenhauera

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę”. Tak brzmią pierwsze słowa ustawy o ochronie zwierząt. Zwierzęta - towarzyszą człowiekowi od zawsze. Występują niemal na całej kuli ziemskiej. Fascynują nas od wieków, odkrywamy coraz to nowe gatunki, a jednocześnie przez bezmyślne postępowanie ludzi tysiące gatunków zginęło i ginie z powierzchni naszego globu.

  Zwierzęta nie są rzeczami i z całą pewnością odczuwają ból, nikt nie może temu zaprzeczyć, nie mają wpływu na treść ustaw oraz nie potrafią dochodzić swoich praw. Dlatego to człowiek powinien działać w imieniu zwierząt, kierując się empatią, etyką i sprawiedliwością. Niestety, często odbiera im prawa do zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych, traktuje je przedmiotowo i wykorzystuje do własnych celów.

O tym i innych aspektach opowiada nasza wystawa, mieszcząca się na parterze szkoły OBOK BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

Z niej dowiesz się jakie gatunki zwierząt są zagrożone w Polsce i na świecie, jak reagować na przemoc i złe traktowanie zwierząt, jak odebrać zwierzęcia w trybie natychmiastowym, jakie są wymagania stawiane targom ze zwierzętami oraz wymagania dotyczące prowadzenia schroniska dla zwierząt. Pokazujemy jak wielki jest udział naszych braci mniejszych w różnego rodzaju terapiach człowieka i jak nieoceniona jest ich rola w pracy z ludźmi w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Ponadto możemy zapoznać się z czasopismami występującymi w imieniu zwierząt "Prawa zwierząt"  i "W imieniu zwierząt" (dostępne w bibliotece szkolnej).

 

Wystawie towarzyszy akcja "Zbiórka dla zwierząt" dla Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którą organizujemy kolejny już rok w naszej szkole. Schronisko pracuje przez cały rok i opiekuje się dużą liczbą zwierząt. Ma różne trudności i dlatego potrzebuje naszego wsparcia. Do uczestnictwa w naszej kampanii chcemy zaprosić uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, a także naszych przyjaciół oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

W schronisku jest wiele spragnionych uczucia i domu psów i kotów, które z utęsknieniem czekają na ludzi chcących dać im prawdziwy dom i opiekę, są też zwierzęta w podeszłym wieku, skrzywdzone przez ludzi lub wymagające kosztownego leczenia. Rokrocznie, w pękającym już w szwach przytulisku pojawiają się kolejne porzucone zwierzęta, które często nie mają szans na adopcję.

Pomóżmy zwierzętom, nie bądźmy obojętni na okrutny los, na traktowanie zwierząt jak rzeczy, na ludzką obojętność wobec ich cierpienia.  W tym roku zbieramy: karmę, koce, smycze, szelki, obroże, miski i zabawki dla zwierząt.

 B.J. i M.M.

 

Źródła:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z dnia 23 września 1997 r.)

Światowa Deklaracja Praw Zwierząt z dnia 21 czerwca 1977 r.

Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach z dnia 21 stycznia 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 33 poz. 289)

http://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-zwierzat/

http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2010/1-2/100123.htm

 

DO OBEJRZENIA WYSTAWA "SKARBY BIBLIOTEKI JAGIELLOŃSKIEJ"

 • Opublikowano: poniedziałek, 04, styczeń 2016 17:34
 • MM
 • Odsłony: 831

W styczniu zapraszamy do obejrzenia wystawy „Skarby Biblioteki Jagiellońskiej”. Możemy zobaczyć należące do najcenniejszych w Polsce zbiory specjalne (rękopisy, druki, ryciny, haftowane oprawy) znajdujące się w Bibliotece Jagiellońskiej.

Znajdziemy tutaj m.in.: Kodeks Baltazara Behema z 1505 r., Rękopis Mikołaja Kopernika „De revolutionibus", Autograf 1520-1541, Mapę podróży F. Magellana z atlasu żeglarskiego świata 1540 r. oraz wiele, wiele innych.

Wystawę uzupełnia prezentacja ciekawostek z zakresu dawnej sztuki iluminatorskiej - zdobienia książki rękopiśmiennej.

B.J.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH POZASZKOLNYCH !

 • Opublikowano: poniedziałek, 14, grudzień 2015 20:16
 • MM
 • Odsłony: 1070

W listopadzie Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundacja ZAWSZE WARTO w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie edukacji w 2015 r. pn. „Małopolskie czytanie” ogłosiły projekty: „Książka lekarstwem na smutek” oraz „Czytam. Zawsze warto.”
Pod nazwą projektów kryły się konkursy:
„REKOMENDACJE CZYTELNICZE – konkurs na najciekawszą prezentację wybranej książki” dla uczniów wszystkich typów szkół (trzy kategorie).
„KSIĄŻKI! KSIĄŻKI! – KOMU? KOMU?” – konkurs na reklamę danej książki (folder.wideoklip).
„ULUBIONE MIEJSCA DO CZYTANIA – konkurs fotograficzny” dla uczniów wszystkich typów szkół (trzy kategorie)
„U NAS SIĘ CZYTA” - filmy i fotocasty prezentujące stan czytelnictwa
Kampania LEKTUROWA ZGADUJ-ZGADULA

Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach i zdobyli w nich prestiżowe miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy uczniowie włożyli dużo pracy i wysiłku w przygotowanie swoich prac oraz wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach, a szczególnie laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
„REKOMENDACJE CZYTELNICZE”
II miejsce        –     Sandra Zając klasa II LO
wyróżnienie     –     Daniel Walentrzak klasa III TB

„ULUBIONE MIEJSCA DO CZYTANIA – konkurs fotograficzny”
I miejsce ex aequo     -    Patryk Kucharzyk klasa II LO
II miejsce                  -    Szymon Szubert II TB

Kampania LEKTUROWA ZGADUJ-ZGADULA
(kategoria: układanie testów)
I miejsce     -     Karolina Duda i Agata Żuwała  klasa III LO
(kategoria: indywidualny test znajomości wybranych lektur)
Laureat        -    Karolina Duda

Podsumowanie projektu „KSIĄŻKA LEKARSTWEM NA SMUTEK” oraz wręczenie nagród odbyło się w sobotę 12 grudnia o godzinie 12.00 w Krakowie przy ulicy Radziwiłłowskiej 23/8 (biuro Fundacji Zawsze Warto). Po spotkaniu organizatorzy zaprosili do udziału w grze miejskiej przygotowanej przez Koło Naukowe Studentów Językoznawców UJ.

Wręczenie nagród w projekcie CZYTAM. ZAWSZE WARTO odbyło się w czwartek 3 grudnia w auli PAU przy ul. Sławkowskiej 17 o godz. 16.00. Imprezie towarzyszyło spotkanie z pisarzem Mariuszem Wollnym.

Gratulujemy nauczycielom, którzy wytrwale zachęcali i rozpropagowali wśród uczniów tak wiele konkursów. Wyniki osiągnięte przez naszych wychowanków świadczą o ich wielkim zaangażowaniu w pracy z nimi.

ZBIÓRKA MAKULATURY NA KSIĘGOZBIÓR MARZEŃ

 • Opublikowano: poniedziałek, 14, grudzień 2015 09:56
 • MM
 • Odsłony: 881

ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI Z POŻYTKIEM :)

W tym roku organizujemy akcję pod hasłem: "Zbieramy makulaturę na księgozbiór marzeń naszych uczniów". Możemy przynosić: gazety, zeszyty, książki, torby papierowe, karton, tekturę, foldery, katalogi itp.
Uzyskane tą drogą fundusze przeznaczymy na zakup popularnych wśród uczniów książek - kolejnych tomów ulubionych serii czy bestsellerów.

Makulaturę można przynosić do biblioteki lub do sali 104.

Akcja jest całoroczna, ale już teraz robiąc porządki świąteczne w swoich domach możecie przyłączyć się do zbiórki. Kto wie, może już wkrótce uda nam się coś ciekawego kupić ?

ZAPRASZAMY DO AKCJI !! B.J.

ZAPRASZAMY NA NOWE GRUDNIOWE WYSTAWY W BIBLIOTECE

Zapraszamy w grudniu 2015 r. do obejrzenia dwóch nowych wystaw w bibliotece Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie.

Pierwsza ekspozycja poświęcona jest 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który wszedł w życie w nocy z 12 na 13 XII 1981; został zatwierdzony przez I sekretarza KC PZPR i premiera generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych, a potwierdzony dekretem Rady Państwa przyjętym na posiedzeniu w nocy 13 XII. Uzasadnieniem dla tej decyzji miało być załamanie gospodarcze kraju, groźba anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez „Solidarność” (od 1989 generał W. Jaruzelski podkreślał zagrożenie interwencją wojsk Układu Warszawskiego oraz naciski władz ZSRR); w rzeczywistości miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej.

Zachęcamy również do zapoznania się materiałami Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącymi wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, działalności „Solidarności” oraz transformacji ustrojowej zapoczątkowanej w latach 80-tych XX wieku. Do obejrzenia wystawy zachęca plakat IPN wywieszony w witrynie naszej biblioteki będący apelem o włączenie się 13 grudnia do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Zapal Światło Wolności”, przedsięwzięcia, którego celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, tych które straciły życie, zostały internowane, uwięzione, które represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszano do emigracji.

Druga ekspozycja poświęcona jest wydarzeniom kulturalnym Krakowa i Małopolski. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o aktualnych wystawach i nowościach wydawniczych.

W.M.

Stan wojenny w Polsce [online]. Protokół dostępu: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/stan-wojenny-w-Polsce;3978911.html [02.12.2015]
Zapal Światło Wolności [online]. Protokół dostępu: https://ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/centrala/zapal-swiatlo-wolnosci [08.12.2015]„
Zapal Światło Wolności” – akcja społeczno-edukacyjna IPN [online]. Protokół dostępu: https://ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/poznan/kampania-spoleczno-edukacyjna-ipn-ofiarom-stanu-wojennego.-zapal-swiatlo-wolnosci-poznan,-13-grudnia-2015 [08.12.2015]

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA

 • Opublikowano: niedziela, 08, listopad 2015 18:23
 • MM
 • Odsłony: 910

Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy.

Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r.
Upamiętniając ten ważny dzień, biblioteka przygotowała wystawę z okazji Święta Niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia i skorzystania z ciekawych materiałów wykorzystanych na wystawie.
BJ

KONKURS "PO POLSKU O HISTORII" ZA NAMI

 • Opublikowano: sobota, 31, październik 2015 16:30
 • MM
 • Odsłony: 890

Wszyscy pamiętamy, ze w październiku odbył się w naszej szkole pierwszy etap prestiżowego konkursu kuratoryjnego pod nazwą "Małopolskie Dyktando Niepodległościowe. Po polsku o historii". Do etapu drugiego, rejonowego, zakwalifikowała się tylko jedna uczennica - Sandra Zając z klasy II La.

16 października w gmachu VI LO napisała ona bardzo trudny sprawdzian językowy. Jej wynik to ogromny sukces - naprawdę znikomej liczby punktów zabrakło, aby dostała się do ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu.

Serdecznie Sandrze gratulujemy!

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

 • Opublikowano: poniedziałek, 05, październik 2015 10:02
 • MM
 • Odsłony: 877

Zapraszamy w październiku 2015 r. do biblioteki ZSZ Huty im. T.Sendzimira na wystawę poświęconą Światowemu Dniu Zwierząt (ang. World Animal Day). Święto obchodzone jest corocznie 4 października i ma na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji Ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października. Po raz pierwszy ŚDZ został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Święto to stanowi dobrą okazję, by zwrócić uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, problem znęcania się nad nimi, warunki bytowe w schroniskach, kwestię sterylizacji oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do adoptowania swoich podopiecznych, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

W.M.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17