BĄDŹ EKO! ZBIERAJ MAKULATURĘ

 • Opublikowano: piątek, 20, październik 2017 15:21
 • WM
 • Odsłony: 1170

Bądź EKO! Zbieraj makulaturę

To już kolejny rok działań, które nie tylko wzbogacają nasz księgozbiór, ale przede wszystkim pozwalają chronić środowisko i zasoby naturalne Ziemi.
Tym razem organizujemy akcję pod hasłem "Całoroczne porządki". Do biblioteki lub sali 104 możemy przynosić: gazety, zeszyty, książki, torby papierowe, karton, tekturę, foldery i katalogi.

Pozyskane tą drogą fundusze przeznaczymy na zakup atrakcyjnych książek, kontynuację ulubionych serii i bestsellerów młodzieżowych.

Zapraszamy do akcji!

Opracowała: Beata Juchnik

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - WYSTAWA

 • Opublikowano: środa, 18, październik 2017 16:21
 • BJ
 • Odsłony: 1598

Wystawa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org).

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2017 roku odbywa się pod hasłem: "Książka nas łączy". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych oraz kształtowaniu właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży. Do obchodów przyłączyła się również Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie podejmując działania promujące biblioteki i czytelnictwo.

Z tej okazji czeka na naszych odwiedzających wystawa o roli jaką pełni biblioteka, która jest tętniącym życiem centrum szkoły, gdzie krzyżują się ścieżki wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Przy tworzeniu wystawy zostały wykorzystane materiały i ilustracje publikowane na łamach "Biblioteki w Szkole", "Wszystko dla Szkoły" i ze strony internetowej Pixabay (https://pixabay.com/pl/).

W.M.

ETAP SZKOLNY DYKTANDA JUŻ ZA NAMI!

 • Opublikowano: wtorek, 17, październik 2017 15:58
 • BJ
 • Odsłony: 1518

Etap szkolny Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" już za nami! 10 października 2017 punktualnie o godzinie 13 dziewiętnastu uczestników zmierzyło się z nieprostym tekstem pt. "Złotówka a sprawa polska'. W eliminacjach zwyciężył i do drugiego, wojewódzkiego etapu zakwalifikował się wstępnie uczeń klasy I Tc, Marcin Kaliciński. Warunkiem awansu było uzyskanie co najmniej 70 punktów ze stu możliwych do zdobycia. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Winszujemy również Gabrieli Gacek, uczennicy klasy I Te, która zdobyła drugie miejsce oraz Rozalii Krężałek z I Ta, która uzyskała miejsce trzecie.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji! 

Przygotowanie: Katarzyna Grudzińska & Beata Juchnik

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKI MATURZYSTÓW

 • Opublikowano: środa, 11, październik 2017 11:40
 • BJ
 • Odsłony: 1697

We wrześniuuczniowie klas IV Ta, IV Tb i III La zwiedzali książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską.
Pracownicy biblioteki z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Opowiadali o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu i zasobach Biblioteki.
Krążąc zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca: magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Mogli dotknąć starych ksiąg oraz wielkoformatowych czasopism z początków XX wieku. 
Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami.
Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca i wszechobecny "duch nauki".

Organizator: Beata Juchnik

 

JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW

 • Opublikowano: czwartek, 05, październik 2017 06:52
 • BJ
 • Odsłony: 1406

„…Jesień, jesień, jesień ach to ty…”  
                             
(Marek Grechuta)

6 października (w piątek) zapraszamy do świętowania obecności wśród nas poetów i poezji. Po raz kolejny nasza szkoła włącza się w projekt  JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW, zorganizowany przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów.
W tym roku Święto to zbiega się także z krakowską Nocą Poetów oraz z odsłonięciem w sobotę, 7 października, tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Wisławy Szymborskiej przy ul. Radziwiłłowskiej 29.
Tegoroczne Jesienne Święto Poetów inspirowane jest twórczością współczesnych polskich poetów i dedykowane Markowi Grechucie, wybitnemu krakowskiemu artyście.
Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg działań. Na przerwach będziemy mogli posłuchać utworów Marka Grechuty a przechadzając się korytarzami szkolnymi zatopić się w poezji wybitnych polskich artystów i zapoznać z sylwetkami poetów.  W bibliotece czekają na nas tomiki wierszy.
Zapraszamy!

Przygotowanie: Beata Juchnk & Dorota Klimek

MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

 • Opublikowano: wtorek, 26, wrzesień 2017 19:52
 • MM
 • Odsłony: 1723

Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji konkursu, organizowanego pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Marszałka Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia Polonistów i Fundacji "Zawsze Warto" pn. MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII".

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 10 października 2017. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306)lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 • Opublikowano: wtorek, 19, wrzesień 2017 14:31
 • MM
 • Odsłony: 1150

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. O godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Formalnym pretekstem do ataku na Polskę była  - sfingowana przez SS  31 sierpnia 1939 r. – napaść na radiostacje gliwicką. 17 września Armia Czerwona wkroczyła do Polski przez wschodnią granicę, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Wojska sowieckie, realizując tajny protokół do paktu Ribbentrop-Mołotow, wkraczają do Polski pod pretekstem wzięcia pod ochronę ludności białoruskiej i ukraińskiej. W ciągu kilku dni opanowują ziemie wschodnie RP. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji.

II wojna światowa objęła swym zasięgiem całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.

Wystawę przygotowała: Beata Juchnik

WYSTAWA W BIBLIOTECE Z OKAZJI 226. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 • Opublikowano: poniedziałek, 15, maj 2017 19:49
 • MM
 • Odsłony: 1523

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Twórcami Konstytucji byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, J. Ursyn Niemcewicz.

Główne postanowienia konstytucji:

 • zniesienie wolnej elekcji

• zniesienie liberum veto

• ograniczenie samowoli magnatów

• zniesienie poddaństwa chłopów

• nadanie mieszczaństwu prawa do nabywania ziemi  i sprawowania urzędów w państwie

• wprowadzenie opodatkowania szlachty i duchowieństwa

• przejęcie władzy ustawodawczej przez sejm i senat

• przejęcie władzy wykonawczej przez rząd zwany „ Strażą Praw”, na czele którego stał król

Wystawa w bibliotece prezentuje ciekawostki historyczne na temat Konstytucji z 1791 roku oraz przedstawia najważniejsze informacje dotyczące obowiązującej Konstytucji Rzeczpospolitej i Sejmu.

Opracowała: Beata Juchnik

LAUREACI KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

14 marca o godzinie 14 odbył się drugi etap konkursu wiedzy o języku polskim pn. "Czy znasz swój język ojczysty?", w którym wzięło udział sześciu finalistów.

Zwyciężczynią drugiej edycji tego prestiżowego turnieju została KAROLINA SEMPER z klasy 3 La, która mianować się może od tej pory "Mistrzynią Ortografii HTS 2017". Drugie miejsce zajęła Sandra Zając z klasy 3 La, zaś trzecie Oskar Porębski. Laureatom serdecznie gratulujemy! 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17