MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

Serdecznie zapraszamy do udziału w piątej edycji konkursu, organizowanego pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Marszałka Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia Polonistów i Fundacji "Zawsze Warto" pn. MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII".

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 10 października 2017. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306)lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. O godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Formalnym pretekstem do ataku na Polskę była  - sfingowana przez SS  31 sierpnia 1939 r. – napaść na radiostacje gliwicką. 17 września Armia Czerwona wkroczyła do Polski przez wschodnią granicę, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Wojska sowieckie, realizując tajny protokół do paktu Ribbentrop-Mołotow, wkraczają do Polski pod pretekstem wzięcia pod ochronę ludności białoruskiej i ukraińskiej. W ciągu kilku dni opanowują ziemie wschodnie RP. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji.

II wojna światowa objęła swym zasięgiem całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.

Wystawę przygotowała: Beata Juchnik

WYSTAWA W BIBLIOTECE Z OKAZJI 226. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 • Opublikowano: poniedziałek, 15, maj 2017 19:49
 • MM
 • Odsłony: 906

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Twórcami Konstytucji byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, J. Ursyn Niemcewicz.

Główne postanowienia konstytucji:

 • zniesienie wolnej elekcji

• zniesienie liberum veto

• ograniczenie samowoli magnatów

• zniesienie poddaństwa chłopów

• nadanie mieszczaństwu prawa do nabywania ziemi  i sprawowania urzędów w państwie

• wprowadzenie opodatkowania szlachty i duchowieństwa

• przejęcie władzy ustawodawczej przez sejm i senat

• przejęcie władzy wykonawczej przez rząd zwany „ Strażą Praw”, na czele którego stał król

Wystawa w bibliotece prezentuje ciekawostki historyczne na temat Konstytucji z 1791 roku oraz przedstawia najważniejsze informacje dotyczące obowiązującej Konstytucji Rzeczpospolitej i Sejmu.

Opracowała: Beata Juchnik

LAUREACI KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

14 marca o godzinie 14 odbył się drugi etap konkursu wiedzy o języku polskim pn. "Czy znasz swój język ojczysty?", w którym wzięło udział sześciu finalistów.

Zwyciężczynią drugiej edycji tego prestiżowego turnieju została KAROLINA SEMPER z klasy 3 La, która mianować się może od tej pory "Mistrzynią Ortografii HTS 2017". Drugie miejsce zajęła Sandra Zając z klasy 3 La, zaś trzecie Oskar Porębski. Laureatom serdecznie gratulujemy! 

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

 • Opublikowano: poniedziałek, 13, luty 2017 16:22
 • MM
 • Odsłony: 978

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizujemy w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy odważą się zmierzyć z nieprostymi regułami obowiązującymi w polszczyźnie. Na zwycięzcę, który rozwikła najwięcej językowych łamigłówek czeka atrakcyjna nagroda! Zachęcamy gorąco do spróbowania swych sił.

Etap pierwszy konkursu odbędzie się 28 lutego 2017 roku o godz. 14.00 w sali 306. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa paniom: Katarzynie Grudzińskiej (s. 306) lub Beacie Juchnik (biblioteka) do dnia 24 lutego 2017.

 

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM: do pobrania tutaj – link.

WYSTAWA TEMATYCZNA - ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

 • Opublikowano: wtorek, 06, grudzień 2016 21:21
 • MM
 • Odsłony: 1025

Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916) - Henryk Sienkiewicz - pisarz, noblista, działacz społeczny,  który kształtował postawy patriotyzmu i tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków. 

Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. W czasach zniewolenia pisał ku pokrzepieniu serc, a jego twórczość i postawa odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Za całokształt twórczości został uhonorowany w 1905 roku najwyższą nagrodą - Nagrodą Nobla. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. 

"Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać".

Mając na uwadze zasługi Henryka Sienkiewicza, Sejm RP uchwalił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym wydarzeniem przypominamy sylwetkę pisarza na okolicznościowej wystawie w bibliotece, której celem jest uczczenie 170 rocznicy urodzin pisarza i 100 rocznicy jego śmierci. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z twórczością pisarza i pogłębiania wiedzy na temat noblisty. 

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” (H. Sienkiewicz).  

Na takie dictum nie pozostaje nam nic innego, jak sprawdzić zbawienne działanie opowieści Sienkiewicza :)

 

Źródło:

https://dorzeczy.pl/kultura/14563/Mija-100-lat-od-smierci-Henryka-Sienkiewicza.html

http://mnki.pl/sienkiewicz/pl/aktualnosci/pokaz/31,rok_sienkiewiczowski_w_muzeum_narodowym_w_kielcach

http://culture.pl/pl/artykul/2016-rokiem-henryka-sienkiewicza

https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/1276-2016-rokiem-henryka-sienkiewicza

Opracowanie i zdjęcia: Beata Juchnik 

 

JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW

 • Opublikowano: poniedziałek, 17, październik 2016 19:39
 • MM
 • Odsłony: 1191

"Nic nie mam, zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem..."

(Jerzy Harasymowicz)

7 października włączyliśmy się do projektu JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW, zorganizowanego przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów, którego celem jest uwrażliwianie na słowo poetyckie i jego promocję wśród młodzieży.

Obchodom Jesiennego Święta Poetów w naszej szkole towarzyszyło szereg wydarzeń. W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa promująca tomiki poezji i poetów związanych szczególnie z Krakowem i Małopolską. Uczniowie mogli przypomnieć sobie utwory poetów znanych m.in. z podręczników szkolnych oraz odkryć zupełnie nowe nazwiska.

Już dzień wcześniej cała szkoła została oplakatowana tekstami poetyckimi i zaiskrzyła się feerią barw. Uczniowie i  nauczyciele spacerując korytarzami szkolnymi mogli przystanąć, zaczytać się w poezji oraz posłuchać utworów muzycznych inspirowanych poezją. Uczniowie nadali mini audycję z radiowęzła szkolnego, zaprezentowali utwory, zarówno mistrzów poezji śpiewanej, jak również przedstawili ciekawe aranżacje twórców awangardowych. Na lekcjach języka polskiego w poszczególnych klasach czytano klasyków poezji. Wszystkim udzieliła się wzruszająca, poetycka i nastrojowa atmosfera.  

Serdecznie dziękujemy uczniom klasy IV TB i  II Ta za pomoc w przygotowaniu wydarzenia. 

Przygotowanie: Beata Juchnik i Dorota Klimek. 

 

IV MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: środa, 12, październik 2016 08:13
 • EM
 • Odsłony: 1175

4 października, punktualnie o godzinie 13.00, odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu „Małopolskie Dyktando Niepodległościowe. Po polsku o historii” inspirowanego przez Małopolskie Kuratorium Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów i fundacją „Zawsze warto”. Wzięło w nim udział 28 uczniów z różnych klas. Ci odważni ochotnicy zmierzyli się z nieprostym, najeżonym pułapkami językowymi tekstem dotyczącym powstania i roli radiofonii w dwudziestoleciu międzywojennym.

Każdy z nich na starcie otrzymał 100 punktów. Za błąd ortograficzny wynikający z naruszenia pierwszorzędnych zasad ortograficznych należało odjąć 2 punkty, za naruszenie reguł drugorzędnych – 1 punkt, a za błąd interpunkcyjny – 0,5 punktu. Szansę udziału w drugim, wojewódzkim etapie, mają uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 60 punktów. 

 

A są to:

- Zając Sandra III La – najlepsza z uczestników

- Porębski Oskar II Ta

- Róg Anita I La

- Semper Karolina III La

- Walentrzak Daniel IV Tb

- Banach Tomasz III Tb

- Chwalik Aneta I La

- Mucha Klaudia I La

 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kwalifikację!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia w przyszłości, już teraz zapraszając do udziału w przyszłorocznej edycji.

 

Organizatorzy etapu szkolnego:

Koordynator – mgr Beata Juchnik

Opiekun naukowy – dr Katarzyna Grudzińska

 

B. Juchnik

SALON MATURZYSTÓW - KRAKÓW 2016

 • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 08:26
 • EM
 • Odsłony: 1099

27 września uczniowie klasy IV TB wzięli udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2016, który  odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas Salonu w aulach UJ odbyło się szereg prezentacji, które pomogą uczniom klas maturalnych przygotować się do egzaminu. Przedstawiciele OKE omówili m.in. zasady egzaminów z przedmiotów maturalnych – j. polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie czy j. obcego. 

W trakcie spotkań uczniowie mogli również uzyskać porady, w jaki sposób osiągnąć najlepsze wyniki z matury, jak się do niej - z sukcesem - przygotować, jak dokonać właściwego wyboru szkoły wyższej, a nawet jak wykorzystać nowoczesne narzędzia reklamowe i media społecznościowe, aby dobrze wypaść na maturze ustnej. Dodatkowo maturzyści mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi kierunkami studiów, warunkami przyjęć na uczelnie, czy nawet z ofertą uczelni zagranicznych. 

 

Opiekunowie: Dorota Klimek i Beata Juchnik.

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17