MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - WYNIKI

13 marca 2019 roku odbył się drugi etap konkursu "Czy znasz swój język ojczysty?". W dogrywce wzięły udział trzy osoby, które w etapie pierwszym zdobyły taką samą, najwyższą liczbę punktów. Uczniowie ci w zaciszu szkolnej biblioteki rozwiązali trudny test sprawdzający wiedzę z zakresu składni, frazeologii, fleksji, paremiologii, stylistyki, a nawet prozodii języka polskiego. Z przyjemnością informujemy, że zdobywcą najwyższej liczby punktów, a więc zwycięzcą konkursu został uczeń klasy I TB, WOJCIECH DYCHA, któremu przyznajemy honorowy tytuł MISTRZA JĘZYKA POLSKIEGO

Na drugim miejscu uplasowała się uczennica klasy III LA, Aneta Chwalik, zaś ostatnie miejsce na podium zajęła Vladyslava Budchana z klasy II TA.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, dziękujemy za udział w konkursie i już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji!

 Organizatorzy:

Katarzyna Grudzińska
Beata Juchnik

 

WOJCIECH DYCHA KL. I TB MISTRZ JĘZYKA POLSKIEGO 
ANETA CHWALIK KL. III LA
VLADYSLAVA BUDCHANA KL. II TA 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - KONKURS

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to ogólnoświatowe święto - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. O jednej godzinie wszyscy uczniowie rozwiązali test złożony z dwudziestu pytań, najeżonych pułapkami gramatycznymi, ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Spośród kilkuset osób, które wzięły udział w konkursie, największą ilość punktów zdobyli:

Vladyslava
Budchana - klasa 1 Ta
Aneta
Chwalik - klasa 3 La
Wojciech
Dycha - klasa 1 Tb


Laureatów pierwszego etapu zapraszamy do wzięcia udziału w dogrywce, która odbędzie się 13 marca w bibliotece szkolnej o godzinie 1110.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Organizatorzy:
Katarzyna Grudzińska, Beata Juchnik

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 • Opublikowano: poniedziałek, 04, luty 2019 20:16
 • BJ
 • Odsłony: 265

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

~ J. Iwaszkiewicz ~

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Został on ustanowiony, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące (np. etnolekt wilamowicki w Polsce, języki khoisan w południowej Afryce, język liwoński na Łotwie, języki lapońskie, język ajnoski w Japonii czy język tasmański).

Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Polska na skutek wojen i zaborów straciła ogromną część dóbr kultury, ale Polacy obronili swoją tożsamość dzięki językowi polskiemu. Poprzez dzieła literackie polskich autorów świat dowiadywał się o naszej ojczyźnie, mimo że nie było jej na mapach Europy. Dzisiaj minęły zagrożenia zewnętrzne, ale wraz z rozwojem kultury masowej można zauważyć narastanie niepokojącego zjawiska, jakim jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej. 

Niepokojącym problemem wydaję się też nieumiejętność poprawnego mówienia i pisania w języku polskim oraz tzw. analfabetyzm wtórny, który przejawia się m.in. brakiem zrozumienia czytanego tekstu. Dlatego, jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uzupełnieniem strony wizualnej ekspozycji są różnorodne przykłady zabawy z językiem polskim: łamańce i żarty językowe, wierszyki ortograficzne, trudne wyrazy, a nawet wyrażenia pochodzące ze slangu miejskiego czy młodzieżowego. 

Na rozgrzewkę proponuje przypomnieć wypowiedź głównego bohatera - Franka Dolasa z filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” z 1969 r.:

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody

a dla porównania jeszcze tekst z książki „C.K. Dezerterzy” Kazimierza Sejdy z 1937 r. (pierwowzór dla Grzegorza Brzęczyszczykiewicza):

Szczepan Brzęczyszczewski, urodzony w Mszczonowieścicach, gmina Grzmiszczosławice, powiat Trzcinogrzechotnikowo 

 Prawda, że proste :)

Autorka wystawy: Beata Juchnik 

PRZYSTANEK WOLNOŚĆ - WYSTAWA W BIBLIOTECE

 • Opublikowano: środa, 17, październik 2018 16:38
 • BJ
 • Odsłony: 520

100 lat niepodległości 1918-2018

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą w bibliotece szkolnej upamiętniającą historię niepodległej Polski. Wystawa przybliża unikalne dokumenty prasowe i druki ulotne, które składały się na różnorodną panoramę czasów, wykraczającą poza pamiętną datę 11 listopada 1918 r. 

Materiały: Domena publiczna
Opracowała: Beata Juchnik

 

DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 15:36
 • BJ
 • Odsłony: 624

VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

Serdecznie zapraszamy do udziału w szóstej edycji konkursu, zorganizowanego przez Stowarzyszenia Polonistów i Fundację "Zawsze Warto" pn. VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII". Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie i Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny. W roku szkolnym 2018/2019 Konkurs przeprowadzany jest równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim.

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 9 października 2018 o godz. 13.00,  a 7 listopada 2018 r. finał wojewódzki. 

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Zdjęcie: CC0 Creative Commons

Opracowała: Beata Juchnik

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKI EDUKACYJNE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 14:56
 • BJ
 • Odsłony: 453

ZWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ JAGIELLOŃSKĄ

We wrześniu 2018 roku uczniowie klas IV Ta i III La zwiedzali książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską.

Pracownicy biblioteki z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Opowiadali o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu, zasobach biblioteki i zasadach korzystania z księgozbioru.

Krążąc zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca: magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Zostali również zapoznani z bibliotecznym katalogiem komputerowym, za pomocą którego dokonali próby zamówienia książki.

Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami.

Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca i wszechobecny "duch nauki".

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Grudzińska

JAN MATEJKO - JUBILEUSZE 2018

Jan Matejko (1838 - 1893)

Kontynuując cykl wystaw w bibliotece szkolnej o wybitnych postaciach Polski i Krakowa, zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej tym razem Janowi Matejce. W roku 2018 przypadają trzy rocznice związane z tą wybitną postacią: 180. rocznica urodzin, 125. rocznica śmierci oraz 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki. 

Oto kilka najważniejszych faktów z jego życia.

Matejko to najwybitniejszy polski malarz historyczny. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i krótko w Akademii wiedeńskiej. Po studiach mieszkał i pracował w Krakowie. Był dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie oraz doktorem filozofii honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dużo podróżował - wielokrotnie wyjeżdżał do Paryża, Wiednia, był w Konstantynopolu, Pradze i Budapeszcie, odwiedzał również Włochy. Należał do licznych akademii i towarzystw artystycznych m.in. Académie des Beaux-Arts, Instytutu Francuskiego w Paryżu, berlińskiej Akademii Sztuki, Akademii Rafaelowskiej w Urbino i Künstlersgenossenschaft w Wiedniu.

Był twórcą wielkich i znanych płócien, m.in. Kazania Skargi, Rejtana, Unii Lubelskiej, Batorego pod Pskowem, Bitwy pod Grunwaldem, Hołdu Pruskiego czy Kościuszki pod Racławicami. Malował także portrety, sceny religijne i rodzajowe. Ważną rolę w jego twórczości odgrywał rysunek - opracował, m.in. album Ubiory w Polsce od 1200 do 1795 oraz rysunkowy cykl Poczet królów i książąt polskich. W latach 1889-1891, wraz z zespołem uczniów, pracował nad polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie.

Do grona jego uczniów należeli m.in. wybitni twórcy sztuki polskiej okresu modernizmu - Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer. W rodzinnym domu malarza, przy ulicy Floriańskiej w Krakowie od 1898 mieści się poświęcone mu muzeum - Dom Matejki (Oddział MNK). 

Czy wiesz, że:

Największy obraz Matejki nosi tytuł „Dziewica Orleańska”. Odwołuje się do historii Joanny d’Arc, bohaterki narodowej Francji. Obraz ma imponujące rozmiary (4.84 m x 9.73 m), Matejko malował ten obraz przez 2.5 roku.

Najmniejszy obraz namalowany przez Matejkę ma rozmiary pocztówki (10 cm x 15 cm) i znany jest pod nazwą „Dzieci króla Jagiełły”.  Obraz został namalowany w 1874 r.

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Portal historyczny Histmag.org (CC BY-SA 3.0)
CCO Creative Commons, https://histmag.org/Malarz-aktow-i-konskich-glow.-Jan-Matejko-jakiego-nie-znacie-14912/2
CC0 Creative Commons, https://pixabay.com/pl/jan-matejko-krzesławice-pomnik-2833134/

 

"2018 ROKIEM PRAW KOBIET" - WYSTAWA W BIBLIOTECE

2018 ROKIEM PRAW KOBIET 

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą za rok 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych.

Ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Zapraszamy do oglądnięcia nowej wystawy w bibliotece. Możecie zapoznać się z ciekawymi materiałami fotograficznymi z początku wieku, poznać interesujące historie o pierwszych sufrażystkach i emancypantkach w Polsce, i na świecie. 

Przygotowanie i opracowanie: Beata Juchnik

Źródła:
https://www.wprost.pl/kraj/10059122/Sejm-Wszystkie-kluby-za-stanowieniem-roku-2018-Rokiem-Praw-Kobiet.html
https://pixabay.com/pl/człowiek-ludzie-dziewczyna-kobieta-2013447/
CC0 Creative Commons Public Domain

 

 

CZYTAJ PL. UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ! DARMOWE E-BOOKI I AUDIOBOOKI!

Czytaj PL. Upoluj swoją książkę! 

2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkoły trafiły właśnie 3 plakaty z okładkami 12 książek (w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku) i kodem QR. Książkę będzie można wypożyczyć na przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. 

Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com. 

Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu). Udział w akcji jest bezpłatny. 

Tegoroczna akcja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada 2017 roku. 

Koordynator akcji: Beata Juchnik

 

Nabór 2019/20:
Rekrutacja
na rok szkolny
2019/2020.

- Wniosek
o przyjęcie
do szkoły
(w przygot.).

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

(w przygotowaniu)

Szkoły dzienne:

1. Dyżury nauczycieli
    dla Rodziców.

2. Kalendarz roku
    szkolnego.

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2018/19, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17