PRZYSTANEK WOLNOŚĆ - WYSTAWA W BIBLIOTECE

 • Opublikowano: środa, 17, październik 2018 16:38
 • BJ
 • Odsłony: 382

100 lat niepodległości 1918-2018

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą w bibliotece szkolnej upamiętniającą historię niepodległej Polski. Wystawa przybliża unikalne dokumenty prasowe i druki ulotne, które składały się na różnorodną panoramę czasów, wykraczającą poza pamiętną datę 11 listopada 1918 r. 

Materiały: Domena publiczna
Opracowała: Beata Juchnik

 

DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 15:36
 • BJ
 • Odsłony: 484

VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

Serdecznie zapraszamy do udziału w szóstej edycji konkursu, zorganizowanego przez Stowarzyszenia Polonistów i Fundację "Zawsze Warto" pn. VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII". Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie i Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny. W roku szkolnym 2018/2019 Konkurs przeprowadzany jest równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim.

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 9 października 2018 o godz. 13.00,  a 7 listopada 2018 r. finał wojewódzki. 

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Zdjęcie: CC0 Creative Commons

Opracowała: Beata Juchnik

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKI EDUKACYJNE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 14:56
 • BJ
 • Odsłony: 346

ZWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ JAGIELLOŃSKĄ

We wrześniu 2018 roku uczniowie klas IV Ta i III La zwiedzali książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską.

Pracownicy biblioteki z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Opowiadali o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu, zasobach biblioteki i zasadach korzystania z księgozbioru.

Krążąc zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca: magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Zostali również zapoznani z bibliotecznym katalogiem komputerowym, za pomocą którego dokonali próby zamówienia książki.

Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami.

Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca i wszechobecny "duch nauki".

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Grudzińska

JAN MATEJKO - JUBILEUSZE 2018

Jan Matejko (1838 - 1893)

Kontynuując cykl wystaw w bibliotece szkolnej o wybitnych postaciach Polski i Krakowa, zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej tym razem Janowi Matejce. W roku 2018 przypadają trzy rocznice związane z tą wybitną postacią: 180. rocznica urodzin, 125. rocznica śmierci oraz 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki. 

Oto kilka najważniejszych faktów z jego życia.

Matejko to najwybitniejszy polski malarz historyczny. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i krótko w Akademii wiedeńskiej. Po studiach mieszkał i pracował w Krakowie. Był dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie oraz doktorem filozofii honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dużo podróżował - wielokrotnie wyjeżdżał do Paryża, Wiednia, był w Konstantynopolu, Pradze i Budapeszcie, odwiedzał również Włochy. Należał do licznych akademii i towarzystw artystycznych m.in. Académie des Beaux-Arts, Instytutu Francuskiego w Paryżu, berlińskiej Akademii Sztuki, Akademii Rafaelowskiej w Urbino i Künstlersgenossenschaft w Wiedniu.

Był twórcą wielkich i znanych płócien, m.in. Kazania Skargi, Rejtana, Unii Lubelskiej, Batorego pod Pskowem, Bitwy pod Grunwaldem, Hołdu Pruskiego czy Kościuszki pod Racławicami. Malował także portrety, sceny religijne i rodzajowe. Ważną rolę w jego twórczości odgrywał rysunek - opracował, m.in. album Ubiory w Polsce od 1200 do 1795 oraz rysunkowy cykl Poczet królów i książąt polskich. W latach 1889-1891, wraz z zespołem uczniów, pracował nad polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie.

Do grona jego uczniów należeli m.in. wybitni twórcy sztuki polskiej okresu modernizmu - Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer. W rodzinnym domu malarza, przy ulicy Floriańskiej w Krakowie od 1898 mieści się poświęcone mu muzeum - Dom Matejki (Oddział MNK). 

Czy wiesz, że:

Największy obraz Matejki nosi tytuł „Dziewica Orleańska”. Odwołuje się do historii Joanny d’Arc, bohaterki narodowej Francji. Obraz ma imponujące rozmiary (4.84 m x 9.73 m), Matejko malował ten obraz przez 2.5 roku.

Najmniejszy obraz namalowany przez Matejkę ma rozmiary pocztówki (10 cm x 15 cm) i znany jest pod nazwą „Dzieci króla Jagiełły”.  Obraz został namalowany w 1874 r.

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Portal historyczny Histmag.org (CC BY-SA 3.0)
CCO Creative Commons, https://histmag.org/Malarz-aktow-i-konskich-glow.-Jan-Matejko-jakiego-nie-znacie-14912/2
CC0 Creative Commons, https://pixabay.com/pl/jan-matejko-krzesławice-pomnik-2833134/

 

"2018 ROKIEM PRAW KOBIET" - WYSTAWA W BIBLIOTECE

2018 ROKIEM PRAW KOBIET 

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą za rok 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych.

Ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Zapraszamy do oglądnięcia nowej wystawy w bibliotece. Możecie zapoznać się z ciekawymi materiałami fotograficznymi z początku wieku, poznać interesujące historie o pierwszych sufrażystkach i emancypantkach w Polsce, i na świecie. 

Przygotowanie i opracowanie: Beata Juchnik

Źródła:
https://www.wprost.pl/kraj/10059122/Sejm-Wszystkie-kluby-za-stanowieniem-roku-2018-Rokiem-Praw-Kobiet.html
https://pixabay.com/pl/człowiek-ludzie-dziewczyna-kobieta-2013447/
CC0 Creative Commons Public Domain

 

 

CZYTAJ PL. UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ! DARMOWE E-BOOKI I AUDIOBOOKI!

Czytaj PL. Upoluj swoją książkę! 

2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkoły trafiły właśnie 3 plakaty z okładkami 12 książek (w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku) i kodem QR. Książkę będzie można wypożyczyć na przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. 

Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com. 

Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu). Udział w akcji jest bezpłatny. 

Tegoroczna akcja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada 2017 roku. 

Koordynator akcji: Beata Juchnik

 

110. ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO - WYSTAWA

 • Opublikowano: piątek, 03, listopad 2017 22:20
 • BJ
 • Odsłony: 1648

STANISŁAW WYSPIAŃSKI 1869-1907 

W 2017 roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najznamienitszych artystów epoki polskiego modernizmu i jednocześnie jednego z największych indywidualności okresu Młodej Polski. Pozostając na wskroś polskim, Stanisław Wyspiański był artystą wymiaru europejskiego, wprowadzającym do rodzimej sztuki najnowsze na Zachodzie idee i zagadnienia artystyczne schyłku XIX wieku - modernizm, symbolizm, ekspresjonizm. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim.
Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Zdobył wszechstronne wykształcenie w Gimnazjum Św. Anny, w Szkole Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Tworzył portrety i pejzaże, projektował witraże i polichromie kościelne, meble i wyposażenie wnętrz, szatę graficzną książek, czasopism artystycznych, afiszy oraz scenografie i kostiumy do pisanych przez siebie dramatów. Sporządzał plany renowacji zabytków, stworzył projekt przebudowy Wawelu. Był twórcą nowoczesnego teatru polskiego. Zmarł w Krakowie 28 listopada 1907 roku. Spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

W 110. rocznicę śmierci Wyspiańskiego przygotowano wiele ciekawych wydarzeń poświęconych naszemu bohaterowi: Muzeum Narodowe Krakowa zorganizowało plenerowe akcje inspirowane postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem "Stanisław Wyspiański wychodzi na pole", TVP1 oraz Narodowy Instytut Audiowizualny przeprowadziły "Wielki Test o Wyspiańskim", we wrześniu miało miejsce Narodowe Czytanie fragmentów „Wesela”, a w październiku Wyspiański został patronem 7. Nocy Poezji w Krakowie.

Wpisując się w ciąg wydarzeń o Wyspiańskim biblioteka szkolna przygotowała wystawę prezentującą wybrane wątki twórczości artysty. Zapraszamy do oglądnięcia ekspozycji i zachęcamy do pogłębienia wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim - człowieku,  który niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice, historii.

Tak na marginesie, czy umielibyście odpowiedzieć na jedno z pytań „Wielkiego Testu o Wyspiańskim”?
Który polski raper jest potomkiem Wyspiańskiego i zaśpiewał jego wiersz "Niech nikt nad grobem mi nie płacze": Sokół, Tede czy Fisz?

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Źródła:
http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wyspianski
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/malarz-pisarz-scenograf-grafik-ilustrator-typograf-sztukmistrz-wyspian
http://krakow.pl/wyspianski/209597,artykul,kim_byl_wyspianski.htmlski/

Obraz: Popiersie Wyspiańskiego, CC0 Creative Commons

PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

 • Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017 20:51
 • BJ
 • Odsłony: 1401

Z okazji trwającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez naszą bibliotekę „Podaruj Książkę Bibliotece”. 

Jeśli jesteś właścicielem książki, która dostarczyła ci niezapomnianych wrażeń, nie skazuj jej na zapomnienie i zarastanie kurzem. Przynieś książkę do biblioteki w ramach akcji, niech skorzystają inni. W każdej podarowanej książce umieścimy informację o Darczyńcy.

Tegoroczna akcja będzie trwać do 15 czerwca 2018 roku. Oprócz książek mile będą widziane także dary czasopism i edukacyjnych materiałów audiowizualnych przeznaczonych dla szkoły średniej.

Organizator: Beata Juchnik

 

VII. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO DLA SZKÓŁ "ZBIERAJ BATERIE!"

 • Opublikowano: sobota, 21, październik 2017 16:18
 • WM
 • Odsłony: 1157

"ZBIERAJ BATERIE! to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i akumulatorów. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

Program ZBIERAJ BATERIE! poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.

Organizatorem programu jest Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA, która działając w branży ochrony środowiska i gospodarki odpadami, inwestuje również w przedsięwzięcia mające na celu wzrost świadomości ekologicznej konsumentów oraz promowanie zasad selektywnego pozbywania się odpadów. Partnerem Głównym Programu jest spółka Biosystem S.A."

Źródło: http://www.zbierajbaterie.pl/o-programie

Zużyte baterie i akumulatory stanowią zagrożenie ze względu na zawarte w nich metale ciężkie takie jak: ołów, rtęć, kadm, nikiel i lit oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne. Powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie, a oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może nastąpić skażenie wód gruntowych stanowiących źródło wody pitnej. Jedna mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 l wody.

Zużyte baterie należy wrzucać do oznakowanych POJEMNIKÓW znajdujących się na terenie szkoły.

DBAJ O ŚRODOWISKO!

Organizatorzy: Wiktoria Mizia, Marta Ciepiela, Iwona Słapek

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17