"2018 ROKIEM PRAW KOBIET" - WYSTAWA W BIBLIOTECE

2018 ROKIEM PRAW KOBIET 

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą za rok 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych.

Ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Zapraszamy do oglądnięcia nowej wystawy w bibliotece. Możecie zapoznać się z ciekawymi materiałami fotograficznymi z początku wieku, poznać interesujące historie o pierwszych sufrażystkach i emancypantkach w Polsce, i na świecie. 

Przygotowanie i opracowanie: Beata Juchnik

Źródła:
https://www.wprost.pl/kraj/10059122/Sejm-Wszystkie-kluby-za-stanowieniem-roku-2018-Rokiem-Praw-Kobiet.html
https://pixabay.com/pl/człowiek-ludzie-dziewczyna-kobieta-2013447/
CC0 Creative Commons Public Domain

 

 

CZYTAJ PL. UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ! DARMOWE E-BOOKI I AUDIOBOOKI!

Czytaj PL. Upoluj swoją książkę! 

2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkoły trafiły właśnie 3 plakaty z okładkami 12 książek (w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku) i kodem QR. Książkę będzie można wypożyczyć na przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. 

Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com. 

Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu). Udział w akcji jest bezpłatny. 

Tegoroczna akcja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada 2017 roku. 

Koordynator akcji: Beata Juchnik

 

110. ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO - WYSTAWA

STANISŁAW WYSPIAŃSKI 1869-1907 

W 2017 roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najznamienitszych artystów epoki polskiego modernizmu i jednocześnie jednego z największych indywidualności okresu Młodej Polski. Pozostając na wskroś polskim, Stanisław Wyspiański był artystą wymiaru europejskiego, wprowadzającym do rodzimej sztuki najnowsze na Zachodzie idee i zagadnienia artystyczne schyłku XIX wieku - modernizm, symbolizm, ekspresjonizm. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim.
Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Zdobył wszechstronne wykształcenie w Gimnazjum Św. Anny, w Szkole Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Tworzył portrety i pejzaże, projektował witraże i polichromie kościelne, meble i wyposażenie wnętrz, szatę graficzną książek, czasopism artystycznych, afiszy oraz scenografie i kostiumy do pisanych przez siebie dramatów. Sporządzał plany renowacji zabytków, stworzył projekt przebudowy Wawelu. Był twórcą nowoczesnego teatru polskiego. Zmarł w Krakowie 28 listopada 1907 roku. Spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

W 110. rocznicę śmierci Wyspiańskiego przygotowano wiele ciekawych wydarzeń poświęconych naszemu bohaterowi: Muzeum Narodowe Krakowa zorganizowało plenerowe akcje inspirowane postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem "Stanisław Wyspiański wychodzi na pole", TVP1 oraz Narodowy Instytut Audiowizualny przeprowadziły "Wielki Test o Wyspiańskim", we wrześniu miało miejsce Narodowe Czytanie fragmentów „Wesela”, a w październiku Wyspiański został patronem 7. Nocy Poezji w Krakowie.

Wpisując się w ciąg wydarzeń o Wyspiańskim biblioteka szkolna przygotowała wystawę prezentującą wybrane wątki twórczości artysty. Zapraszamy do oglądnięcia ekspozycji i zachęcamy do pogłębienia wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim - człowieku,  który niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice, historii.

Tak na marginesie, czy umielibyście odpowiedzieć na jedno z pytań „Wielkiego Testu o Wyspiańskim”?
Który polski raper jest potomkiem Wyspiańskiego i zaśpiewał jego wiersz "Niech nikt nad grobem mi nie płacze": Sokół, Tede czy Fisz?

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Źródła:
http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wyspianski
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/malarz-pisarz-scenograf-grafik-ilustrator-typograf-sztukmistrz-wyspian
http://krakow.pl/wyspianski/209597,artykul,kim_byl_wyspianski.htmlski/

Obraz: Popiersie Wyspiańskiego, CC0 Creative Commons

PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

 • Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017 20:51
 • BJ
 • Odsłony: 273

Z okazji trwającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez naszą bibliotekę „Podaruj Książkę Bibliotece”. 

Jeśli jesteś właścicielem książki, która dostarczyła ci niezapomnianych wrażeń, nie skazuj jej na zapomnienie i zarastanie kurzem. Przynieś książkę do biblioteki w ramach akcji, niech skorzystają inni. W każdej podarowanej książce umieścimy informację o Darczyńcy.

Tegoroczna akcja będzie trwać do 15 czerwca 2018 roku. Oprócz książek mile będą widziane także dary czasopism i edukacyjnych materiałów audiowizualnych przeznaczonych dla szkoły średniej.

Organizator: Beata Juchnik

 

VII. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO DLA SZKÓŁ "ZBIERAJ BATERIE!"

 • Opublikowano: sobota, 21, październik 2017 16:18
 • WM
 • Odsłony: 164

"ZBIERAJ BATERIE! to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i akumulatorów. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

Program ZBIERAJ BATERIE! poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.

Organizatorem programu jest Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA, która działając w branży ochrony środowiska i gospodarki odpadami, inwestuje również w przedsięwzięcia mające na celu wzrost świadomości ekologicznej konsumentów oraz promowanie zasad selektywnego pozbywania się odpadów. Partnerem Głównym Programu jest spółka Biosystem S.A."

Źródło: http://www.zbierajbaterie.pl/o-programie

Zużyte baterie i akumulatory stanowią zagrożenie ze względu na zawarte w nich metale ciężkie takie jak: ołów, rtęć, kadm, nikiel i lit oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne. Powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie, a oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może nastąpić skażenie wód gruntowych stanowiących źródło wody pitnej. Jedna mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 l wody.

Zużyte baterie należy wrzucać do oznakowanych POJEMNIKÓW znajdujących się na terenie szkoły.

DBAJ O ŚRODOWISKO!

Organizatorzy: Wiktoria Mizia, Marta Ciepiela, Iwona Słapek

BĄDŹ EKO! ZBIERAJ MAKULATURĘ

 • Opublikowano: piątek, 20, październik 2017 15:21
 • WM
 • Odsłony: 198

Bądź EKO! Zbieraj makulaturę

To już kolejny rok działań, które nie tylko wzbogacają nasz księgozbiór, ale przede wszystkim pozwalają chronić środowisko i zasoby naturalne Ziemi.
Tym razem organizujemy akcję pod hasłem "Całoroczne porządki". Do biblioteki lub sali 104 możemy przynosić: gazety, zeszyty, książki, torby papierowe, karton, tekturę, foldery i katalogi.

Pozyskane tą drogą fundusze przeznaczymy na zakup atrakcyjnych książek, kontynuację ulubionych serii i bestsellerów młodzieżowych.

Zapraszamy do akcji!

Opracowała: Beata Juchnik

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - WYSTAWA

 • Opublikowano: środa, 18, październik 2017 16:21
 • BJ
 • Odsłony: 316

Wystawa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org).

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2017 roku odbywa się pod hasłem: "Książka nas łączy". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych oraz kształtowaniu właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży. Do obchodów przyłączyła się również Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie podejmując działania promujące biblioteki i czytelnictwo.

Z tej okazji czeka na naszych odwiedzających wystawa o roli jaką pełni biblioteka, która jest tętniącym życiem centrum szkoły, gdzie krzyżują się ścieżki wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Przy tworzeniu wystawy zostały wykorzystane materiały i ilustracje publikowane na łamach "Biblioteki w Szkole", "Wszystko dla Szkoły" i ze strony internetowej Pixabay (https://pixabay.com/pl/).

W.M.

ETAP SZKOLNY DYKTANDA JUŻ ZA NAMI!

 • Opublikowano: wtorek, 17, październik 2017 15:58
 • BJ
 • Odsłony: 382

Etap szkolny Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" już za nami! 10 października 2017 punktualnie o godzinie 13 dziewiętnastu uczestników zmierzyło się z nieprostym tekstem pt. "Złotówka a sprawa polska'. W eliminacjach zwyciężył i do drugiego, wojewódzkiego etapu zakwalifikował się wstępnie uczeń klasy I Tc, Marcin Kaliciński. Warunkiem awansu było uzyskanie co najmniej 70 punktów ze stu możliwych do zdobycia. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Winszujemy również Gabrieli Gacek, uczennicy klasy I Te, która zdobyła drugie miejsce oraz Rozalii Krężałek z I Ta, która uzyskała miejsce trzecie.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji! 

Przygotowanie: Katarzyna Grudzińska & Beata Juchnik

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKI MATURZYSTÓW

 • Opublikowano: środa, 11, październik 2017 11:40
 • BJ
 • Odsłony: 364

We wrześniuuczniowie klas IV Ta, IV Tb i III La zwiedzali książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską.
Pracownicy biblioteki z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Opowiadali o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu i zasobach Biblioteki.
Krążąc zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca: magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Mogli dotknąć starych ksiąg oraz wielkoformatowych czasopism z początków XX wieku. 
Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami.
Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca i wszechobecny "duch nauki".

Organizator: Beata Juchnik

 

JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW

 • Opublikowano: czwartek, 05, październik 2017 06:52
 • BJ
 • Odsłony: 341

„…Jesień, jesień, jesień ach to ty…”  
                             
(Marek Grechuta)

6 października (w piątek) zapraszamy do świętowania obecności wśród nas poetów i poezji. Po raz kolejny nasza szkoła włącza się w projekt  JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW, zorganizowany przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów.
W tym roku Święto to zbiega się także z krakowską Nocą Poetów oraz z odsłonięciem w sobotę, 7 października, tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Wisławy Szymborskiej przy ul. Radziwiłłowskiej 29.
Tegoroczne Jesienne Święto Poetów inspirowane jest twórczością współczesnych polskich poetów i dedykowane Markowi Grechucie, wybitnemu krakowskiemu artyście.
Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg działań. Na przerwach będziemy mogli posłuchać utworów Marka Grechuty a przechadzając się korytarzami szkolnymi zatopić się w poezji wybitnych polskich artystów i zapoznać z sylwetkami poetów.  W bibliotece czekają na nas tomiki wierszy.
Zapraszamy!

Przygotowanie: Beata Juchnk & Dorota Klimek

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17