Zespół Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie

Wycieczka klas 3La i 3Lc do Oświęcimia

1 czerwca uczniowie klas 3La i 3Lc uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oświęcimia. Choć pogoda nie dopisała – niebo było zachmurzone, a chwilami padał deszcz – nie przeszkodziło to w realizacji programu wyjazdu. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, obejmujące były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz oraz obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka). Była to ważna lekcja historii, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia II wojny światowej oraz losy milionów ludzi, którzy stali się ofiarami nazistowskiego terroru. W Auschwitz mieliśmy okazję zobaczyć zachowane baraki, wystawy muzealne oraz przedmioty należące do więźniów. Następnie udaliśmy się do Brzezinki, gdzie znajdują się rozległe tereny byłego obozu zagłady, charakterystyczna brama wjazdowa oraz pozostałości po barakach i komorach gazowych. Wyjazd był dla wszystkich uczestników cennym doświadczeniem, skłaniającym do refleksji nad historią, wartością wolności oraz szacunkiem dla drugiego człowieka.
Tekst: Anna Barańska
Zdjęcia: Anna Barańska & Beata Juchnik 
Kolaż: Beata Juchnik