10.1.20

VIII Dyktando Niepodległościowe – wyniki

VIII Dyktando Niepodległościowe

1 października 2020 roku o godzinie 13.00 odbył się w naszej szkole pierwszy etap prestiżowego konkursu międzyszkolnego, organizowanego przez Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację „Zawsze warto”, który nosi nazwę „Dyktando Niepodległościowe – Po polsku o historii”. To już ósma jego edycja, ale w tym roku po raz pierwszy zmagania miały charakter ogólnopolski, a nie małopolski jak dotąd.

Chętni uczniowie zmierzyli się z trudnym wyzwaniem, jakim było napisanie ze słuchu nieprostego tekstu faktograficznego, którego temat oscylował
w tym roku wokół historii wpisanej w krakowskie pomniki. Dyktando najeżone było wieloma pułapkami ortograficznymi i interpunkcyjnymi, związanymi
z zawiłą polską składnią i trudną pisownią.

W wydarzeniu wzięło udział 16 uczniów, zarówno z młodszych roczników, jak i maturzystów. Do etapu wojewódzkiego mają szansę awansować te osoby, które zdobyły co najmniej 75 punktów ze stu możliwych do uzyskania na wstępie – Komisja za każdy ortograficzny błąd pierwszorzędny odejmowała
2 punkty, 1 punkt – za błąd drugorzędny oraz pół punktu za błąd interpunkcyjny.

Do etapu wojewódzkiego kolejny raz zakwalifikował się wstępnie Wojciech Dycha, uczeń klasy III TB. Serdecznie gratulujemy powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu, życzymy powodzenia i awansu!

Docenić należy także drugie miejsce, które zajął Oliwier Tulej z klasy II TB oraz trzecie, zdobyte przez Gabrielę Gacek z klasy IV TB. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji !

Prace i wyniki dostępne są do wglądu u pani Katarzyny Grudzińskiej w godzinach dyżuru (wtorek, 14.40, sala 306).

Tekst: Katarzyna Grudzińska
Zdjęcie: Beata Juchnik