KADECI ZSZ HTS NA WIELOBOJU STRZELECKIM

  • Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017 18:25
  • BJ
  • Odsłony: 186

Kadeci klas wojskowych ZSZ HTS w Krakowie brali udział w II. Ogólnopolskim Wieloboju Strzeleckim w Krakowie 9 września 2017 r. Zawody poświęcone były pamięci generała Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, który zginął w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Organizatorem był II Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie.

Kadeci ZSZ HTS wystąpili w dwóch rolach: trzech brało udział w zawodach strzeleckich  - karabin na dystansie 50 m z postawy leżącej oraz pistolet na dystansie 25 m z postawy stojącej. Sześciu innych kadetów pełniło rolę sędziów pomocniczych. Wielobój zakończył poczęstunek z tradycyjną grochówką.

Opracował: Grzegorz Wyderka

KONKURS STRZELECKI LOK

  • Opublikowano: poniedziałek, 23, październik 2017 18:12
  • BJ
  • Odsłony: 186

Uczniowie ZSZ HTS wygrywają zawody o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego LOK

12 uczniów ZSZ HTS wzięło udział w sobotę, 7 października 2017 roku, w zawodach strzeleckich o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego Ligi Obrony Kraju przy ArcelorMittal Poland. Zawody składały się z dwóch konkurencji: strzelania z pistoletu oraz z karabinka Slavia na dystansie 10 metrów (5 strzałów próbnych, 10 strzałów ocenianych.
ZSZ HTS wystawił cztery 3-osobowe drużyny. Zawody wygrała drużyna I. (Szymek, Piotrek, Kacper), przed drużyną II. (Julia, Andżelika, Kasia) i drużyną IV. (Kamil, Gabrysia, Bruno). Drużyna III. (Krzysiek, Mateusz, Denis) zajęła ostatecznie szóste miejsce.

Indywidualnie w strzelaniu z pistoletu najlepsza była Julia, drugi był Kacper, a trzecia Andżelika, w strzelaniu z karabinka wygrał Piotrek, a trzeci był Bruno.
Drużyny i zawodnicy z pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy, puchary, medale – GRATULUJEMY!

Opracował: Grzegorz Wyderka

SZTUKI WALKI NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci pierwszych klas wojskowych: Liceum Ogólnokształcącego i technicy logistycy poznawali i ćwiczyli sztuki walki na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

W programie m.in.: chwyty, pchnięcia, uniki, dźwignie, blokady, techniki zamachowe, uderzenia, obrona przed chwytami i uderzeniami z samoobrony i z pomocą pałki policyjnej. Zajęcia trwały 4 godziny.

 

KADECI ĆWICZĄ MASKOWANIE NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego oraz technicy logistycy z ZSZ HTS poznawali i ćwiczyli kilka sposobów maskowania na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

Maskowanie to rodzaj zabezpieczenia bojowego obejmujący ogół działań zmierzających do wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych (gotowości bojowej, ukompletowania, działań), sprzętu bojowego, obiektów fortyfikacyjnych i tyłowych oraz działań i zamiarów dowództwa. Kadeci w drużynach i plutonie ćwiczyli sposoby maskowania taktycznego, czyli bezpośredniego – naturalnego, roślinnego, imitacyjnego i kolorystycznego.

Maskowanie imitacyjne – polega na upodabnianiu maskowanych obiektów stałych do niegroźnego otoczenia, jak sterty drewna, stosy kamieni, zabudowania gospodarskie.

Maskowanie kolorystyczne – to klasyczny kamuflaż, czyli zmiana barwy obiektu lub jego części, malowanie deformacyjne i ochronne mające wtopić obiekt lub żołnierza w otoczenie. W malowaniu kolorystycznym wykorzystuje się zazwyczaj zestaw 2-3 barw, dobranych w zależności od otaczającego terenu i pory roku. W terenie leśnym i łąkowym podkładem jest farba zielona, a na wystające części (np. nos, uszy) używa się brązowej lub czarnej. W nocy podkład jest czarny i na to nakłada się brązowe paski. 

Maskowanie naturalne i roślinne – polega na wykorzystaniu naturalnych właściwości terenu (np. przy słabej widoczności: mgła, zadymka śnieżna, noc) oraz żywej i ciętej roślinności. Roślinność żywą (drzewa, krzewy) wykorzystuje się do maskowania obiektów stałych (schrony bojowe, hangary na lotniskach, stałe baterie, np. obrony wybrzeża lub przeciwlotniczej), natomiast roślinność cięta może być wykorzystywana tylko doraźnie przez obiekty ruchome (pojazdy) i żołnierzy.

Kadeci malowali twarze, wykorzystywali gałęzie drzew oraz krzewów (liściastych i iglastych), maskowali stanowiska strzelców wyborowych, wykonywali zagłębienia terenu, upodabniali się do otoczenia. Zobaczcie jak to wyglądało…

CZERWONA TAKTYKA NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego oraz technicy logistycy z ZSZ HTS poznawali i ćwiczyli podstawy czerwonej taktyki na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

Kolor czerwony (czerwona taktyka) na polu walki kojarzy się z krwią oraz czerwonym krzyżem – znakiem rozpoznawczym medyka. I jest to skojarzenie słuszne, ponieważ czerwona taktyka obejmuje procedury i techniki udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz ewakuacji medycznej. Co istotne, nie jest sama w sobie odrębną taktyką, lecz uzupełnia wszystkie pozostałe kolory dając im to, co najważniejsze – wsparcie medyczne. Biorąc pod uwagę powyższe, występuję we wszystkich zakresach zadań operacji specjalnych.

Kadeci wielokrotnie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy (rannym z drużyny i osobom postronnym) w strefie niebezpiecznej (śmierci) przy osłonie ogniowej kolegów z drużyny. Kontrolowano czynności życiowe, zakładano stazę. Następnym zadaniem było ewakuowanie rannych ze strefy niebezpiecznej do strefy (względnie) bezpiecznej. Ewakuację przeprowadzano w różnych warunkach terenowych (w lesie, na łące, polnej drodze, na piasku, wyschniętym jeziorze) oraz różnymi sposobami (strażackim, na barana, na prowizorycznych noszach, w pałatce, za pomocą linki, holując rannego pod sobą). Poznano i ćwiczono także meldunek MEDEVAC, ubezpieczenie rejonu ewakuacji, zabezpieczenie lądowiska oraz ubezpieczenie przed podebraniem rannych.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17