NA ZLOCIE PAMIĘCI W PUCKU

Aktywna współpraca uczniów klas wojskowych z jednostkami wojskowymi zaowocowała niecodziennym wyróżnieniem naszej Szkoły przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie klasy mundurowej zostali zaproszeni do udziału w II Zlocie Pamięci: Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller. Patriotyczne wydarzenie odbyło się w dniach 8 – 11 lutego br. w Pucku, a uczniowie ZSZ HTS reprezentowali jedną z czterech szkół w Polsce zaproszoną na tę  uroczystość.

W 98. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, wspólnie z przedstawicielami władz oraz lokalną społecznością, młodzież ZSZ HTS w pełnym umundurowaniu stanęła do uroczystego apelu na puckim rynku. Następnie uroczystości przeniosły się do puckiego portu rybackiego, gdzie u stóp pomnika generała Józefa Hallera złożono wiązanki kwiatów oraz odznaczono specjalnymi medalami zasłużonych dla polskiego morza. Uroczystość miała na celu upamiętnienie postaci generała Józefa Hallera, który w dniu 10 lutego 1920 roku dokonał  symbolicznego aktu Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim wrzucając do Zatoki Puckiej platynowy pierścień.

Organizator Zlotu Pamięci, którym był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON zadbał nie tylko o patriotyczny, ale także o turystyczny i edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. Uczniowie bowiem mieli okazję poczuć klimat Juraty, Władysławowa i Gdyni. Udostępniono im także wejście na okręty Marynarki Wojennej, zwiedzenie okrętu Błyskawica oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei wizyta w 3. Flotylli Okrętów unaoczniła uczestnikom Zlotu skalę tradycji, znaczenie oraz współczesne zadania  Marynarki Wojennej. Dla młodzieży klasy wojskowej było to ciekawe doświadczenie, ale też osobliwe przeżycie.

Tekst: Ewa Dybaś

 

KADECI ZSZ HTS NA WIELOBOJU STRZELECKIM

  • Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017 18:25
  • BJ
  • Odsłony: 911

Kadeci klas wojskowych ZSZ HTS w Krakowie brali udział w II. Ogólnopolskim Wieloboju Strzeleckim w Krakowie 9 września 2017 r. Zawody poświęcone były pamięci generała Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, który zginął w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Organizatorem był II Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie.

Kadeci ZSZ HTS wystąpili w dwóch rolach: trzech brało udział w zawodach strzeleckich  - karabin na dystansie 50 m z postawy leżącej oraz pistolet na dystansie 25 m z postawy stojącej. Sześciu innych kadetów pełniło rolę sędziów pomocniczych. Wielobój zakończył poczęstunek z tradycyjną grochówką.

Opracował: Grzegorz Wyderka

KONKURS STRZELECKI LOK

  • Opublikowano: poniedziałek, 23, październik 2017 18:12
  • BJ
  • Odsłony: 911

Uczniowie ZSZ HTS wygrywają zawody o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego LOK

12 uczniów ZSZ HTS wzięło udział w sobotę, 7 października 2017 roku, w zawodach strzeleckich o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego Ligi Obrony Kraju przy ArcelorMittal Poland. Zawody składały się z dwóch konkurencji: strzelania z pistoletu oraz z karabinka Slavia na dystansie 10 metrów (5 strzałów próbnych, 10 strzałów ocenianych.
ZSZ HTS wystawił cztery 3-osobowe drużyny. Zawody wygrała drużyna I. (Szymek, Piotrek, Kacper), przed drużyną II. (Julia, Andżelika, Kasia) i drużyną IV. (Kamil, Gabrysia, Bruno). Drużyna III. (Krzysiek, Mateusz, Denis) zajęła ostatecznie szóste miejsce.

Indywidualnie w strzelaniu z pistoletu najlepsza była Julia, drugi był Kacper, a trzecia Andżelika, w strzelaniu z karabinka wygrał Piotrek, a trzeci był Bruno.
Drużyny i zawodnicy z pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy, puchary, medale – GRATULUJEMY!

Opracował: Grzegorz Wyderka

SZTUKI WALKI NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci pierwszych klas wojskowych: Liceum Ogólnokształcącego i technicy logistycy poznawali i ćwiczyli sztuki walki na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

W programie m.in.: chwyty, pchnięcia, uniki, dźwignie, blokady, techniki zamachowe, uderzenia, obrona przed chwytami i uderzeniami z samoobrony i z pomocą pałki policyjnej. Zajęcia trwały 4 godziny.

 

KADECI ĆWICZĄ MASKOWANIE NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego oraz technicy logistycy z ZSZ HTS poznawali i ćwiczyli kilka sposobów maskowania na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

Maskowanie to rodzaj zabezpieczenia bojowego obejmujący ogół działań zmierzających do wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych (gotowości bojowej, ukompletowania, działań), sprzętu bojowego, obiektów fortyfikacyjnych i tyłowych oraz działań i zamiarów dowództwa. Kadeci w drużynach i plutonie ćwiczyli sposoby maskowania taktycznego, czyli bezpośredniego – naturalnego, roślinnego, imitacyjnego i kolorystycznego.

Maskowanie imitacyjne – polega na upodabnianiu maskowanych obiektów stałych do niegroźnego otoczenia, jak sterty drewna, stosy kamieni, zabudowania gospodarskie.

Maskowanie kolorystyczne – to klasyczny kamuflaż, czyli zmiana barwy obiektu lub jego części, malowanie deformacyjne i ochronne mające wtopić obiekt lub żołnierza w otoczenie. W malowaniu kolorystycznym wykorzystuje się zazwyczaj zestaw 2-3 barw, dobranych w zależności od otaczającego terenu i pory roku. W terenie leśnym i łąkowym podkładem jest farba zielona, a na wystające części (np. nos, uszy) używa się brązowej lub czarnej. W nocy podkład jest czarny i na to nakłada się brązowe paski. 

Maskowanie naturalne i roślinne – polega na wykorzystaniu naturalnych właściwości terenu (np. przy słabej widoczności: mgła, zadymka śnieżna, noc) oraz żywej i ciętej roślinności. Roślinność żywą (drzewa, krzewy) wykorzystuje się do maskowania obiektów stałych (schrony bojowe, hangary na lotniskach, stałe baterie, np. obrony wybrzeża lub przeciwlotniczej), natomiast roślinność cięta może być wykorzystywana tylko doraźnie przez obiekty ruchome (pojazdy) i żołnierzy.

Kadeci malowali twarze, wykorzystywali gałęzie drzew oraz krzewów (liściastych i iglastych), maskowali stanowiska strzelców wyborowych, wykonywali zagłębienia terenu, upodabniali się do otoczenia. Zobaczcie jak to wyglądało…

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17