KONKURS O ŻYCIU I PRACY MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

 • Opublikowano: sobota, 02, grudzień 2017 18:06
 • MM
 • Odsłony: 1074

KONKURS!!!

„Maria Skłodowska-Curie- kobieta niezwykła”

-życie, praca, osiągnięcia-

Konkurs odbędzie się 13 grudnia 2017 r.

 Na zwycięzców czekają cenne nagrody!!!

Odpowiedzialni: mgr Iwona Słapek, mgr Marta Ciepiela 

 

KONKURS "ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO"

 • Opublikowano: czwartek, 30, listopad 2017 22:40
 • BJ
 • Odsłony: 1067

Konkurs "Życie i działalność Józefa Piłsudskiego"  - Etap 1.

„Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało”  (E. Stachura)

Józef Piłsudski już za życia otaczany był szacunkiem przez miliony stronników i atakowany przez przeciwników politycznych. Jedno nie ulega wątpliwości: Polsce poświęcił całe życie. Co tak naprawdę wiemy o Józefie Piłsudskim? Z pytaniami zmierzymy się w konkursie 5 grudnia 2017 roku o godz. 10:10.

Odpowiedzi na wszystkie pytania testowe znajdziecie w materiałach konkursowych dostępnych w bibliotece. 
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Przygotowała: Beata Juchnik


Plakat: Grzegorz Wyderka

OGROMNY SUKCES NASZYCH UCZENNIC !

 • Opublikowano: niedziela, 19, listopad 2017 19:08
 • MM
 • Odsłony: 986

13 listopada 2017 r. w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród za najlepsze prace w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym „Ars Astronomica”. Dwie uczennice Darya Petrova i Svitlana Medynska z II Tc zajęły III miejsce na 150 osób!

Można było napisać wiersz, namalować, wyrzeźbić lub wykonać jakiś przedmiot związany z astronomią. Uczennice wykonały prace plastyczne wykazując się pomysłowością i dużą wrażliwością artystyczną. Dyplomy i nagrody odebrała w imieniu uczennic p. Marta Ciepiela.

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

 

WYCIECZKA EDUKACYJNA UCZNIÓW TECHNIKUM DO MUZEUM NARODOWEGO

„ A to Polska właśnie…”

Słowa z dramatu Stanisława Wyspiańskiego stały się mottem przewodnim wycieczki klasy II Tb do Muzeum Narodowego. Na wystawie w Gmachu Głównym muzeum uczniowie podziwiali wystawę czasową pt. „Dziedzictwo”. Młodzież oglądała cztery kategorie: geografię, język, obywatele i obyczaje. Części te doskonale przybliżają obraz naszego kraju oraz skłaniają do refleksji, czym jest dziedzictwo kulturowe państwa. Uczniowie bezbłędnie odkryli ciągłość kulturową Polski, odnaleźli niezmienne elementy narodowej tożsamości w różnych epokach i dziełach.

Ogromne wrażenie zrobiła na nich różnorodność dzieł oraz rozmiar wystawy. Spośród wielu zapamiętali m.in. mapę Rzeczpospolitej z 1772 roku, ilustracje do książki Wandy Chotomskiej „ Abecadło”, fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w rękopisie czy szkicownik z podróży do Konstantynopola Jana Matejki. Wycieczka była ciekawą lekcją historii oraz niezapomnianym przeżyciem. 

Wyjście zostało zrealizowane w ramach projektu „ Zmierz się z kulturą”,  w dniu 17 listopada 2017r.

Opiekun: Dorota Klimek

AUDYCJE Z OKAZJI 150-LECIA URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 • Opublikowano: poniedziałek, 13, listopad 2017 18:04
 • BJ
 • Odsłony: 1091

5 grudnia 2017 roku przypada 150-ta rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. W Zespole Szkół Zawodowych HTS odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających postać i zasługi Marszałka dla Polski. Zaplanowano: wystawy portretów i plakatów Naczelnika Państwa, konkursy (plastyczny, literacki, oratorski oraz wiedzy o Piłsudskim), internetowy quiz na FB, wyjścia uczniów do Muzeum Czynu Niepodległościowego i kina na film Sztandar Chwały. Jednym z punktów obchodów jubileuszu będzie jedenaście audycji w szkolnym radiowęźle nadawanych w trakcie przerw od 7 października do 8 grudnia 2017 roku, dwa razy w tygodniu.

W audycjach znajdą się m.in.: życiorys Józefa Piłsudskiego (podzielony na 10 fragmentów), polskie pieśni patriotyczne z XIX i początku XX wieku (np.: Warszawianka 1831 roku, Hej strzelcy wraz, Marsz Polonia, Chorał – z dymem pożarów, Marsz Żuawów, Pieśń konfederatów barskich, W krwawem polu srebrne ptaszę, Pierwsza Kadrowa, My, Pierwsza Brygada, Pieśń o wodzu miłym, Piosenka o Belinie, Leguny w niebie, Wojenko wojenko,  Ballada o Leopoldzie Lisie-Kuli, Więc pijmy wino, szwoleżerowie, Warczą karabiny, Rozkwitały pąki białych róż, Hej, hej ułani, Karpacka brygada i inne). 

Cytowane będą wypowiedzi Marszałka, zaprezentowane anegdoty i opinie o Józefie Piłsudskim. Znajdzie się też fragment z nagranym głosem Piłsudskiego z 1924 roku – o Żywiole pracy.

W audycjach w radiowęźle będą przedstawiona poezja związana z Dziadkiem, np. wiersze: Kazimierza Wierzyńskiego  Piłsudski, Jana Lechonia 11 listopada, Alfonsa Dzięciołowskiego Pieśń o Józefie Piłsudskim, Stanisława Balińskiego Rozmaryn, Jerzego Żuławskiego Do moich synów, Adama Kowalskiego Pan Marszałek, Komendant czy Dziadek, Na obchody imienin Marszałka, Rok 1935, Juliana Tuwima Józef Piłsudski oraz Druskiennickie drzewa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, uczestnictwa w konkursach i pozostałych wydarzeniach związanych z Marszałkiem. 

Organizatorzy audycji: Beata Juchnik & Izabela Maziarczyk-Suszko & Grzegorz Wyderka

 

Przygotował: Grzegorz Wyderka

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17