KONKURS "ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO"

 • Opublikowano: czwartek, 30, listopad 2017 22:40
 • BJ
 • Odsłony: 863

Konkurs "Życie i działalność Józefa Piłsudskiego"  - Etap 1.

„Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało”  (E. Stachura)

Józef Piłsudski już za życia otaczany był szacunkiem przez miliony stronników i atakowany przez przeciwników politycznych. Jedno nie ulega wątpliwości: Polsce poświęcił całe życie. Co tak naprawdę wiemy o Józefie Piłsudskim? Z pytaniami zmierzymy się w konkursie 5 grudnia 2017 roku o godz. 10:10.

Odpowiedzi na wszystkie pytania testowe znajdziecie w materiałach konkursowych dostępnych w bibliotece. 
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Przygotowała: Beata Juchnik


Plakat: Grzegorz Wyderka

WYCIECZKA EDUKACYJNA UCZNIÓW TECHNIKUM DO MUZEUM NARODOWEGO

„ A to Polska właśnie…”

Słowa z dramatu Stanisława Wyspiańskiego stały się mottem przewodnim wycieczki klasy II Tb do Muzeum Narodowego. Na wystawie w Gmachu Głównym muzeum uczniowie podziwiali wystawę czasową pt. „Dziedzictwo”. Młodzież oglądała cztery kategorie: geografię, język, obywatele i obyczaje. Części te doskonale przybliżają obraz naszego kraju oraz skłaniają do refleksji, czym jest dziedzictwo kulturowe państwa. Uczniowie bezbłędnie odkryli ciągłość kulturową Polski, odnaleźli niezmienne elementy narodowej tożsamości w różnych epokach i dziełach.

Ogromne wrażenie zrobiła na nich różnorodność dzieł oraz rozmiar wystawy. Spośród wielu zapamiętali m.in. mapę Rzeczpospolitej z 1772 roku, ilustracje do książki Wandy Chotomskiej „ Abecadło”, fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w rękopisie czy szkicownik z podróży do Konstantynopola Jana Matejki. Wycieczka była ciekawą lekcją historii oraz niezapomnianym przeżyciem. 

Wyjście zostało zrealizowane w ramach projektu „ Zmierz się z kulturą”,  w dniu 17 listopada 2017r.

Opiekun: Dorota Klimek

AUDYCJE Z OKAZJI 150-LECIA URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 • Opublikowano: poniedziałek, 13, listopad 2017 18:04
 • BJ
 • Odsłony: 869

5 grudnia 2017 roku przypada 150-ta rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. W Zespole Szkół Zawodowych HTS odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających postać i zasługi Marszałka dla Polski. Zaplanowano: wystawy portretów i plakatów Naczelnika Państwa, konkursy (plastyczny, literacki, oratorski oraz wiedzy o Piłsudskim), internetowy quiz na FB, wyjścia uczniów do Muzeum Czynu Niepodległościowego i kina na film Sztandar Chwały. Jednym z punktów obchodów jubileuszu będzie jedenaście audycji w szkolnym radiowęźle nadawanych w trakcie przerw od 7 października do 8 grudnia 2017 roku, dwa razy w tygodniu.

W audycjach znajdą się m.in.: życiorys Józefa Piłsudskiego (podzielony na 10 fragmentów), polskie pieśni patriotyczne z XIX i początku XX wieku (np.: Warszawianka 1831 roku, Hej strzelcy wraz, Marsz Polonia, Chorał – z dymem pożarów, Marsz Żuawów, Pieśń konfederatów barskich, W krwawem polu srebrne ptaszę, Pierwsza Kadrowa, My, Pierwsza Brygada, Pieśń o wodzu miłym, Piosenka o Belinie, Leguny w niebie, Wojenko wojenko,  Ballada o Leopoldzie Lisie-Kuli, Więc pijmy wino, szwoleżerowie, Warczą karabiny, Rozkwitały pąki białych róż, Hej, hej ułani, Karpacka brygada i inne). 

Cytowane będą wypowiedzi Marszałka, zaprezentowane anegdoty i opinie o Józefie Piłsudskim. Znajdzie się też fragment z nagranym głosem Piłsudskiego z 1924 roku – o Żywiole pracy.

W audycjach w radiowęźle będą przedstawiona poezja związana z Dziadkiem, np. wiersze: Kazimierza Wierzyńskiego  Piłsudski, Jana Lechonia 11 listopada, Alfonsa Dzięciołowskiego Pieśń o Józefie Piłsudskim, Stanisława Balińskiego Rozmaryn, Jerzego Żuławskiego Do moich synów, Adama Kowalskiego Pan Marszałek, Komendant czy Dziadek, Na obchody imienin Marszałka, Rok 1935, Juliana Tuwima Józef Piłsudski oraz Druskiennickie drzewa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, uczestnictwa w konkursach i pozostałych wydarzeniach związanych z Marszałkiem. 

Organizatorzy audycji: Beata Juchnik & Izabela Maziarczyk-Suszko & Grzegorz Wyderka

 

Przygotował: Grzegorz Wyderka

OGROMNY SUKCES NASZYCH UCZENNIC !

 • Opublikowano: niedziela, 19, listopad 2017 19:08
 • MM
 • Odsłony: 783

13 listopada 2017 r. w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród za najlepsze prace w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym „Ars Astronomica”. Dwie uczennice Darya Petrova i Svitlana Medynska z II Tc zajęły III miejsce na 150 osób!

Można było napisać wiersz, namalować, wyrzeźbić lub wykonać jakiś przedmiot związany z astronomią. Uczennice wykonały prace plastyczne wykazując się pomysłowością i dużą wrażliwością artystyczną. Dyplomy i nagrody odebrała w imieniu uczennic p. Marta Ciepiela.

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W HTS

 • Opublikowano: niedziela, 12, listopad 2017 16:36
 • MM
 • Odsłony: 942

Uczta duchowa. Tak w skrócie można określić  inscenizację, którą młodzież pod kierunkiem pani Izabeli Maziarczyk- Suszko oraz Doroty Klimek przygotowała na okoliczność 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Założeniem inscenizacji było pokazanie polskiej historii i przede wszystkim postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, będącego symbolem bojownika o niepodległość, przez pryzmat Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Dla uczniów Wesele to lektura oznaczona w podstawie programowej „gwiazdką”, a dla Polaków to najsłynniejszy dramat, który ostatnio rozbrzmiewa w całym kraju.

Cały naród czyta Wyspiańskiego i mówi cytatami z Wesela, bo kto nie zna słów: „Miałeś chamie złoty róg…” czy: ”Polska to jest wielka rzecz…” ? Ten młodopolski dramat to jeden z tych polskich utworów, który wyjątkowo często jest parafrazowany i  na różny sposób wykorzystywany przez artystów, bowiem symbole, cały korowód zjaw i postaci symbolicznych występujących w Weselu to skarbnica polskiej tradycji i historii. W tej inscenizacji to Marszałek Piłsudski otrzymuje „złoty róg” i doprowadza Polskę i Polaków do wolności. Reżyserski zamysł założył także dopisanie radosnego i optymistycznego w swej wymowie epilogu. Zamiast  „chocholego tańca” pojawił się porywający polonez, który zwieńczył przedstawienie. 

Przywołane i rekonstruowane w przedstawieniu fakty historyczne pokazały trudną drogę Polaków do  wolności. Widzowie bowiem prześledzili 123 lata zaborów, w tym  zrywy narodowe mające na celu odzyskanie niepodległości. Dramatyczne skutki powstańczej walki , kiedy serca Polaków rozdzierane były hasłem :”gloria victis”, pozwoliły uzmysłowić widzom patriotyzm i wielkie poświęcenie poprzednich pokoleń. Obrazy Jana Matejki, Wojciecha Kossaka oraz Artura Grottgera i muzyka, przejmująca, stopniowo przechodząca w radosną stworzyły niezwykłą atmosferę. W tym kontekście uczniowie oglądający inscenizację mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, które padło w Weselu: „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta …?

A skoro odpowiedź jest już znana, to trzeba pamiętać nie tylko w listopadowe święto, iż Ojczyzna to dziedzictwo, ale  też obowiązek…

Tekst:  Ewa Dybaś

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17