WYBITNI POLSCY NAUKOWCY I ODKRYWCY - KONKURS WIEDZY

  • Opublikowano: poniedziałek, 02, kwiecień 2018 11:56
  • MM
  • Odsłony: 1025

Świat, w którym żyjemy wciąż jest mało poznany. Naukowcy cały czas dokładnie go badają. Jeśli uda im się ustalić coś nowego, czego nikt przed nimi nie zaobserwował, mówi się, że dokonali odkrycia.

Inni naukowcy opierając się na wcześniejszych odkryciach, wymyślają urządzenia nigdy wcześniej nieistniejące. Nazywamy je wynalazkami. Te wynalazki pozwalają często na dokonywanie kolejnych odkryć.

Chcąc przybliżyć sylwetki wielu wybitnych polskich wynalazców, odkrywców organizujemy konkurs wiedzy zatytułowany: „WYBITNI POLSCY NAUKOWCY MAJĄCY WPŁYW NA BIEG LUDZKOŚCI”, który odbędzie się w naszej szkole 19 kwietnia (czwartek). Organizatorzy do konkursu wiedzy wybrali 38 wybitnych polskich naukowców i wynalazców - lista postaci w załączeniu poniżej.

Zachęcamy i zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem oraz materiałami pomocnymi do poszerzenia swojej wiedzy na temat wybranych 35 postaci. Materiały te w formie skryptów są dostępne w bibliotece oraz u organizatorów konkursu: M.Matuszczak, W.Tylek, J.Bożka oraz M.Krupy.

Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą związana tematycznie z konkursem, która znajduje się w gablotach na III piętrze.

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY: do pobrania tutaj – link.

Lista wybranych wybitnych polskich naukowców i odkrywców: do pobrania tutaj – link.

 

 

"ODKRYWAMY TALENTY" - PREZENTACJA PASJI I UZDOLNIEŃ UCZNIÓW HTS

16 kwietnia w naszej szkole odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie - „Pokaz talentów”. Zapraszamy wszystkich uczniów do prezentacji swoich pasji, zainteresowań i uzdolnień. Spotkanie będzie mieć charakter wernisażu, w trakcie którego podziwiać będziemy wystąpienia inscenizacyjno- muzyczne oraz prace plastyczne. Zgłoszenia prosimy składać do końca marca.

Masz talent? Pokaż go koniecznie! Może również zainspirujesz innych?

Czekamy na Ciebie!

Organizatorzy: Magdalena Gediga, Dorota Klimek, Katarzyna Domagała

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

"CZY ZNASZ SWÓJ JĘZYK OJCZYSTY?"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizujemy w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy odważą się zmierzyć z nieprostymi regułami obowiązującymi w polszczyźnie. 

Na zwycięzcę, który rozwikła najwięcej językowych łamigłówek czeka atrakcyjna nagroda! Zachęcamy gorąco do spróbowania swych sił. Pierwszy etap konkursu odbędzie się w środę, 28 lutego 2018 roku o godz. 8.20 w sali 306.

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa paniom: Katarzynie Grudzińskiej (s. 306) lub Beacie Juchnik (biblioteka) do dnia 27 lutego 2018.

MISTRZOWIE JĘZYKA POLSKIEGO

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM ROZSTRZYGNIĘTY!

"Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu "Czy znasz swój język ojczysty?". W pierwszym etapie, który odbył się 28 lutego 2018 roku, wzięło udział 33 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowano sześciu najlepszych. Wyniki nieprostego testu, pisanego 07 marca 2018, jednoznacznie wskazały, że zwyciężczynią tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Języku Polskim została PATRYCJA ZABAWA z klasy I TE. Miejsce drugie zajął KACPER KALINOWSKI z klasy I TA, zaś miejsce trzecie SZYMON SZYMCZYK z klasy II LA. Serdecznie gratulujemy!"

 

UCZESTNICY I ETAPU KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

II ETAP ZA NAMI

DYSKUSYJNY KLUB TEATRALNY W FILHARMONII

  • Opublikowano: poniedziałek, 05, luty 2018 17:36
  • MM
  • Odsłony: 1285

25 stycznia Dyskusyjny Klub Teatralny uczestniczył w koncercie Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra pod batutą dyrygenta Wojciecha Rodka przygotowała niebanalny koncert, którego punktem centralnym były dwie suity.

Warto wspomnieć, że suita jest  gatunkiem muzycznym, w dużej mierze związanym z tańcem, szczególnie u swoich źródeł i w klasycznej formie. W pierwszej części wybrzmiała suita pt. „ Ptaki” Ottorino Respighiego - według miniatur barokowych. Wiodącym instrumentem był klawesyn, na którym swoją wirtuozerię pokazała japońska pianistka i klawesynistka Mariko Kato. W pięknie brzmiącej kompozycji usłyszeliśmy odgłosy gołębicy, kury, słowika i kukułki. Druga część koncertu poświęcona była „Suicie jazzowej nr 2” Dymitra Szostakowicza. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem głębi przekazu. Rozpoznaliśmy bardzo znany motyw walca, wykorzystywany w wielu filmach i sztukach teatralnych.

Ten czwartkowy wieczór uświadomił nam, że suity to najpiękniejsze tańce do słuchania. Wizyta w Filharmonii była dla nas prawdziwą ucztą duchową i niezapomnianym przeżyciem!

Następne wieczorne spotkanie z Kulturą odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Opiekunowie DKT: Joanna Staniszewska i Dorota Klimek

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17