DYSKUSYJNY KLUB TEATRALNY W FILHARMONII

 • Opublikowano: poniedziałek, 05, luty 2018 17:36
 • MM
 • Odsłony: 1116

25 stycznia Dyskusyjny Klub Teatralny uczestniczył w koncercie Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra pod batutą dyrygenta Wojciecha Rodka przygotowała niebanalny koncert, którego punktem centralnym były dwie suity.

Warto wspomnieć, że suita jest  gatunkiem muzycznym, w dużej mierze związanym z tańcem, szczególnie u swoich źródeł i w klasycznej formie. W pierwszej części wybrzmiała suita pt. „ Ptaki” Ottorino Respighiego - według miniatur barokowych. Wiodącym instrumentem był klawesyn, na którym swoją wirtuozerię pokazała japońska pianistka i klawesynistka Mariko Kato. W pięknie brzmiącej kompozycji usłyszeliśmy odgłosy gołębicy, kury, słowika i kukułki. Druga część koncertu poświęcona była „Suicie jazzowej nr 2” Dymitra Szostakowicza. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem głębi przekazu. Rozpoznaliśmy bardzo znany motyw walca, wykorzystywany w wielu filmach i sztukach teatralnych.

Ten czwartkowy wieczór uświadomił nam, że suity to najpiękniejsze tańce do słuchania. Wizyta w Filharmonii była dla nas prawdziwą ucztą duchową i niezapomnianym przeżyciem!

Następne wieczorne spotkanie z Kulturą odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Opiekunowie DKT: Joanna Staniszewska i Dorota Klimek

II ETAP KONKURSU: ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

 • Opublikowano: niedziela, 07, styczeń 2018 21:12
 • BJ
 • Odsłony: 1128

II ETAP  KONKURSU Życie i działalność Józefa Piłsudskiego

Uczniów wszystkich klas  Zespołu Szkół Zawodowych HTS , którzy w teście pisanym 5 grudnia 2017 roku otrzymali co najmniej 10 punktów, zapraszamy do  udziału w II etapie konkursu: Życie i działalność Józefa Piłsudskiego. Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej, przedstawiającej fragment życia i działalności Marszałka na tle dziejów Polski i Polaków. Termin przesłania prezentacji drogą elektroniczną upływa: 9 marca 2018 roku. 

Listę uczniów zaproszonych do II etapu konkursu oraz szczegółowe warunki określa  Regulamin  konkursu, który wraz z Bibliografią dostępny jest w  bibliotece szkolnej. Dodatkowe informacje można uzyskać u organizatorów, pań: Beaty Juchnik, Izabeli  Maziarczyk – Suszko, Ewy Dybaś oraz pana Grzegorza Wyderki.

Dla zwycięzców  przewidziane są atrakcyjne nagrody – smartfon i odtwarzacze MP-4 !

Organizatorzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UCZNIOWIE NA WYCIECZCE EDUKACYJNEJ W NIEPOŁOMICACH

 • Opublikowano: czwartek, 14, grudzień 2017 20:54
 • MM
 • Odsłony: 1331

Dnia 4 XII 2017 roku uczniowie z klasy I Tb oraz z klasy I Te (logistycy) pojechali na wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Po przyjeździe uczniowie zwiedzili dziedziniec Zamku Królewskiego i wysłuchali krótkiej historii zamku, opowiedzianej przez opiekuna p. Iwonę Porczak -Glanowską. Następnie spacerem przeszli do obserwatorium. Tam odbył się ponad godzinny wykład na temat układu słonecznego, planet i galaktyk.

Po krótkiej przerwie wszyscy przeszli do planetarium. Seans o tematyce astronomicznej prezentujący wygląd nieba gwieździstego, ruch planet oraz Słońca i Księżyca w różnych szerokościach geograficznych wzbogacony był o elementy mitologii greckiej. Po pokazie wielką atrakcją była plansza, z której uczniowie korzystali, robiąc sobie portret w stroju astronoma na Księżycu.

W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się przy Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Tutaj drugi opiekun M. Ciepiela przedstawiła działalność Centrum. Wycieczka zakończyła się krótkim spacerem po miasteczku.

 

WYNIKI KONKURSU WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

 • Opublikowano: poniedziałek, 01, styczeń 2018 20:31
 • BJ
 • Odsłony: 1206

KONKURSU WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM ROZSTRZYGNIĘTY!

5 grudnia 2017 r. odbył się I etap konkursu "Życie i działalność Józefa Piłsudskiego". 

W pierwszym etapie konkursu historycznego zwyciężyli: 

I  miejsce - Krzysztof Pietrzyk kl. IV Tb - 17 p.
II miejsce ex aequo - Radosław Królczyk kl. IV Tb - 14 p.
                                   - Oskar Porębski kl. III Ta - 14 p.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.  Zwycięzcom GRATULUJEMY .

 

 Plakat: Grzegorz Wyderka

UCZNIOWIE I OPIEKUNOWIE DYSKUSYJNEGO KLUBU TEATRALNEGO W OPERZE

 • Opublikowano: środa, 06, grudzień 2017 15:28
 • MM
 • Odsłony: 1171

„ … świeżość, młodość, namiętność, wesołość, łzy wylane w milczeniu, miłość, która daje radość i każe cierpieć”. 

Słowa kompozytora Giacomo Pucciniego najpełniej oddają treść dzieła pt. „Cyganeria”, które mieliśmy okazję podziwiać w piątek, 1 grudnia, w Operze Krakowskiej. Przedstawienie przeniosło nas do Paryża I poł. XIX wieku. Poczuliśmy klimat epoki i atmosferę cyganerii artystycznej. Wspaniałe głosy solistów, piękna scenografia oraz wzruszająca historia dały nam niezwykły ładunek emocji i całkowite oderwanie od rzeczywistości. Dla takich chwil warto poświęcić piątkowy wieczór!

Wyjście odbyło się w ramach działalności kółka „Dyskusyjny Klub Teatralny” i uczestniczyło w nim 21 osób z różnych klas. Następne wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.

Serdecznie zapraszamy!

Opiekunowie: Joanna Staniszewska, Dorota Klimek

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17