"HISTORIA I DZIEDZICTWO NOWEJ HUTY" - KONKURSY

  • Opublikowano: poniedziałek, 18, marzec 2019 09:10
  • BJ
  • Odsłony: 69

70-LECIE NOWEJ HUTY - KONKURSY

W 70-tą rocznicę powstania miasta i dzielnicy Nowa Huta w Zespole Szkół Zawodowych HTS w Krakowie, os. Złotej Jesieni 2, odbędą się dwa konkursy tematyczne:

1.    Fotograficzny „DZIEDZICTWO NOWEJ HUTY W OBIEKTYWIE”.

Do 4 czerwca 2019 roku należy złożyć najwyżej trzy fotografie dotyczące piękna tej dzielnicy, oddające jej klimat, nastrój, cechy architektoniczne, społeczne, przyrodnicze czy kulturowe, przedstawiające krajobrazy, zabytki lub urokliwe miejsca.

2.    Wiedzy ogólnej „HISTORIA I DZIEDZICTWO NOWEJ HUTY”– W 70. ROCZNICĘ POWSTANIA DZIELNICY.

Składać się będzie z dwóch etapów: pierwszego w formie testu, drugiego w formie odpowiedzi ustnych na wylosowany zestaw pytań. Pierwszy etap odbędzie się 16 kwietnia 2019 roku w świetlicy szkolnej, drugi 4 czerwca. Tematyka konkursu dotyczy czasu i okoliczności powstania dzielnicy Nowa Huta, jej rozwoju, topografii i toponimii, architektury, kultury, instytucji oraz osób związanych z Nową Hutą. Zgłoszenia do tego konkursu do 12 kwietnia 2019 roku.

Regulaminy konkursów, bibliografia, materiały źródłowe będą dostępne od 18 marca 2019 roku u: P. Beaty Juchnik (biblioteka), P. Katarzyny Grudzińskiej (sala 306), P. Grzegorza Wyderki (sala 105) oraz – niektóre - na stronach internetowych Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira. U organizatorów należy dokonywać zgłoszeń udziału w konkursach.

Nagrodami głównymi w obydwu konkursach będą tablety, za drugie i trzecie miejsca przewidziano: hub USB, słuchawki bezprzewodowe, pendrive.

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie.

 

Regulamin konkursu o Nowej Hucie: do pobrania tutaj - link
Bibliografia: do pobrania tutaj - link
Regulamin konkursu fotograficznego: do pobrania tutaj - link
Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu fotograficznego: do pobrania tutaj - link
Z
ałącznik nr 2 do Regulaminu konkursu fotograficznego: do pobrania tutaj - link 

Tekst i plakaty: Grzegorz Wyderka

 

HTS NA TARGACH DLA GIMNAZJALISTÓW I OŚMIOKLASISTÓW

DO  MŁODZIEŻY  GIMNAZJÓW  oraz  KLAS VIII !

W ubiegły czwartek tj. 31 stycznia br. mieliście okazję zobaczyć naszą Szkołę na Targach Edukacyjnych na ul. Ułanów 9. Przedstawiliśmy Wam zawody i kierunki, w których możecie się u nas kształcić.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, iż kładziemy  nacisk nie tylko na nowoczesne kształcenie, czego dowodem jest doskonała baza dydaktyczna, ale dajemy także możliwość rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań. Nasi uczniowie, a Wasi starsi Koledzy z pewnością podzielili się z Wami swoimi szkolnymi doświadczeniami. Zapewne też odczytaliście dewizę naszej Szkoły zawartą w skrócie stanowiącym pierwsze litery nazwy własnej Zespołu Szkół HTS, to innymi słowy: hobby, talent, sukces…

Jeszcze wiele razy będziecie mieli okazję zobaczyć ofertę naszej szkoły na Targach Edukacyjnych, choćby 28 lutego br. na os. Spółdzielczym 6 oaz 1 marca w Luborzycy.

Możliwe też, że nasi nauczyciele trafią do Waszych Szkół z krótkimi prezentacjami, o tym wszystkim, co składa się na jakość kształcenia, atmosferę i ugruntowaną pozycję szkoły na mapie oświatowej Krakowa.

Zapraszamy także 14 marca br. na Dzień Otwarty w ramach Krakowskiego Tygodnia Zawodowców 11 - 15 marca. Będziecie mogli osobiście przekonać się, że warto podjąć naukę w HTS. A teraz zaglądajcie na naszą stronę internetową, fb oraz instagram - czytajcie i oglądajcie… Zapraszamy!

AUDYCJE Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Audycje z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

"100 lat temu Polacy dokonali rzeczy wydaje się niemożliwej, odzyskaliśmy Niepodległość. Podzieleni, posiadający różne wizje przyszłości, walczący po obu stronach linii frontu Wielkiej Wojny, a jednak zjednoczeni nadrzędnym obowiązkiem posiadania wolnej Ojczyzny. Wolna Polska - ta wymodlona, wyśniona - stała się faktem". 

W przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Zespole Szkół Zawodowych HTS odbyło się szereg wydarzeń poprzedzających główne uroczystości szkolne zaplanowane na 9 listopada 2018 roku. W dniach od 5 do 8 listopada wysłuchaliśmy audycji, podczas których mogliśmy posłuchać utworów muzycznych i polskich pieśni patriotycznych związanych z jubileuszem.

W tym roku przypomnieliśmy utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Marsz strzelców z 1863 roku”, ulubioną pieśń Marszałka Józefa Piłsudskiego „My Pierwsza Brygada”, „W krwawem polu srebrne ptaszę”, „Warszawiankę 1831 roku”, „Warczą karabiny”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Pieśń powstańców z 1863 roku”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Miejcie nadzieję” - wiersz Adama Asnyka do muzyki Zbigniewa Preisnera, „Wojenko, wojenko”, „Szara Piechota”, „Żeby Polska była Polską” i „Marsz Polonii”.

 


Materiały: Grzegorz Wyderka

Opracowanie: Beata Juchnik

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK TRADYCJĄ W HTS

  • Opublikowano: sobota, 29, grudzień 2018 16:02
  • MM
  • Odsłony: 1364

Zaskakujące aranżacje, niepowtarzalne interpretacje, dużo radości, spora dawka emocji oraz duch rywalizacji, tak w największym skrócie można podsumować tradycyjny Konkurs kolęd i pastorałek, który odbył się w naszej szkole tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Wspólne śpiewanie kolęd było pięknym i radosnym przeżyciem, ale też stało się okazją do przywołania bożonarodzeniowych zwyczajów w Polsce oraz u naszych najbliższych sąsiadów. Tradycje te są zbieżne, jak się okazuje, mają bowiem chrześcijańskie korzenie. Rodzina,  życzenia, bycie razem, ciepło, przebaczenie, życzenia, prezenty, wspólne wieczerze to najcenniejsze wartości w każdej tradycji…

W świątecznie przybranej szkolnej auli, rozbrzmiewały i te bardzo popularne, i te mniej znane kolędy i pastorałki, i to w różnych wersjach językowych.

Występy poszczególnych klas zainspirowały uczniów do wyjątkowej kreatywności. Zwyciężyła klasa III Ta, która zaprezentowała umiejętności wokalne i dodatkowo wzbogaciła swój występ krótkim filmem. Jak przystało na przyszłych logistyków i mechatroników z drobiazgową precyzją, ale też dużą dawką humoru pokazali w nim swoje przygotowania do występu i klasowej wigilii. 

Oto zwycięskie klasy:

                                                I  -  miejsce - klasa III Ta

                                                II –  miejsce – ex aequo -  klasa II Tc i III Tc

                                                III – miejsce – klasa I Tb

Dodatkowe  wyróżnienie otrzymała klasa II A

GRATULUJEMY !

Konkurs kolęd i pastorałek przygotowali i prowadzili uczniowie z Samorządu Szkolnego zaś jego reżyserski zamysł wraz z konsultacją merytoryczną to już inicjatywa pani mgr Iwony Słapek oraz pani mgr Doroty Klimek . O świąteczny wystrój szkolnej  auli zadbała pani mgr Katarzyna Domagała.

UCZENNICE Z KLASY II Ta: Vladyslava i Andżelika śpiewały kolędy poza konkursem :)

I MIEJSCE - KLASA III Ta

II MIEJSCE - KLASA III Tc
ex aequo

 II MIEJSCE - KLASA II Tcex aequo

III MIEJSCE - KLASA I Tb

WYRÓŻNIENIE - KLASA III A

 

 

Tekst: Ewa Dybaś

 

DLA NIEPODLEGŁEJ... OBCHODY ROCZNICOWE W HTS

Sto lat temu nasi pradziadowie wywalczyli wolność po 123 latach zniewolenia pod zaborami. Ta wyjątkowa rocznica celebrowana była w naszej szkole z najwyższą starannością. 

Najpierw wspólny śpiew Mazurka Dąbrowskiego, następnie krótka lekcja historii przedstawiona przez młodzież, mająca na celu przypomnienie niełatwych dziejów naszej Ojczyzny. Historia zilustrowana dźwiękami muzyki, strofami poezji zmuszała do refleksji, ale też budziła dumę i patriotyczną siłę. A to wszystko za sprawą konsultacji merytorycznej pani dr Katarzyny Grudzińskiej oraz pana mgr Grzegorza Wyderki.

Osobliwy klimat i pełną tkliwości atmosferę stworzyły pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniowski chór pod  kierunkiem pani wicedyrektor Ryszardy Szybowskiej i pani Doroty Fiemy.

„Polska to jest wielka rzecz…”, słowa Stanisława Wyspiańskiego będą towarzyszyć nam już nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także w codziennej rzeczywistości. Cytat bowiem został wyryty na pamiątkowej płycie zdobiącej szkolny dziedziniec. Dąb, posadzony w „sercu” dziedzińca stał się świadkiem i żywym pomnikiem obchodów tej wyjątkowej rocznicy. Król drzew, symbolizujący w kulturze polskiej siłę, trwałość i nieśmiertelność będzie więc stałym elementem szkolnego pejzażu, a jego symboliczna moc przypominać będzie o polskiej historii. W kontekście tych wydarzeń specjalnego znaczenia nabrało ślubowanie złożone przez uczniów klas pierwszych przed dyrektorem szkoły panem mgr inż. Mirosławem Ziarkiem, który zadbał o najdrobniejsze szczegóły tej wyjątkowej rocznicy.

Wspólne odśpiewanie pieśni: Marsz Pierwszej Brygady trafnie oddało to, czym jest polskość i bycie Polakiem, a to za sprawą dumnych słów i porywającej melodii tej popularnej pieśni

Następnie szkoła przystąpiła do inicjatywy środowiska lokalnego tj. Dzielnicowych obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież z klasy IV Ta wzięła udział w Sztafecie na dystansie 1918 metrów, a ustawieni wzdłuż jej trasy uczniowie  dopingowali zawodnikom. 

Delegacja  Zespołu  uczestniczyła także w Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem św. Józefa na os. Kalinowym. Radosnym akcentem kończącym świętowanie niepodległości było śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczniów nowohuckich szkół w III Liceum Ogólnokształcącym na os. Wysokim. Chór naszej szkoły wykonał pieśń; Rozkwitały pąki białych róż…

Główna  uroczystość obchodów  setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która w naszej szkole miała miejsce 9 listopada br. była swoistym zwieńczeniem konkursów i wydarzeń odbywających się już od kilku miesięcy.  Wystawy tematyczne , konkursy plastyczne i fotograficzne, działalność Józefa Piłsudskiego – „ojca polskiej niepodległości”, Małopolskie Dyktando Niepodległości, audycje w szkolnym radiowężle, międzyszkolny - dwuetapowy Konkurs: Ku pamięci! W setną rocznicę odzyskania niepodległości. Historia Bogdana Włosika i KRH NSZZ „Solidarność”, wyjście na film: 303. Bitwa o Anglię.  A wszystko to „DLA NIEPODLEGŁEJ"!

Tekst: Ewa Dybaś

 

Nabór 2019/20:
Rekrutacja
na rok szkolny
2019/2020.

- Wniosek
o przyjęcie
do szkoły
(w przygot.).

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

(w przygotowaniu)

Szkoły dzienne:

1. Dyżury nauczycieli
    dla Rodziców.

2. Kalendarz roku
    szkolnego.

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2018/19, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17