I EDYCJA ODKRYWAMY TALENTY JUŻ ZA NAMI

  • Opublikowano: poniedziałek, 04, czerwiec 2018 18:46
  • MM
  • Odsłony: 117

Pierwsza edycja konkursu „HTS – odkrywamy talenty!”  już za nami !

Uczniowie obdarzeni zdolnościami wokalno-muzycznymi, tanecznymi, plastycznymi … i przede wszystkim odwagą zaprezentowali się szkolnej publiczności. Występy przyjęto gromkimi brawami, a prace plastyczne zdobiące szkolną świetlicę dużym uznaniem.

Konkurs zakładał rozwijanie pasji, talentów i przede wszystkim służył bliższemu poznaniu się i szkolnej integracji. Pokazał też, ze szkoła to miejsce, w którym trzeba uzewnętrzniać swój potencjał intelektualny, ale też można pokazać „co się w duszy komu gra…”

Organizatorzy konkursu p.Magdalena Gediga, p.Katarzyna Domagała i p.Dorota Klimek dziękują uczestnikom za odwagę i zapraszają wszystkich chętnych do udziału w kolejnych edycjach!

KONKURS WIEDZY "WYBITNI POLSCY NAUKOWCY" ROZSTRZYGNIĘTY

Chcąc przybliżyć sylwetki wielu wybitnych polskich wynalazców oraz odkrywców został zorganizowany w naszej szkole Konkurs wiedzy zatytułowany: „WYBITNI POLSCY NAUKOWCY MAJĄCY WPŁYW NA BIEG LUDZKOŚCI”. Konkurs odbył się 19 kwietnia i był hołdem dla polskich odkrywców i wynalazców w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorzy, członkowie Komisji Technicznej, do konkursu wiedzy wybrali 38 wybitnych polskich naukowców i wynalazców, z których dokonaniami mogli się uczniowie zapoznać w specjalnie przygotowanych przez organizatorów konkursu folderach informacyjnych.

Celem konkursu było:
-    popularyzowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej,
-    propagowanie osiągnięć polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,
-    pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu techniki,
-    rozszerzenie zakresu i podnoszenie poziomu nauczania przedmiotów technicznych i pokrewnych
-    kształtowanie postaw patriotycznych

W konkursie wzięło udział 49 uczniów.

WYNIKI KONKURSU:
I MIEJSCE:

Sikora Dominik    klasa  III Ta

Wilk Jakub          klasa    II Ta

II MIEJSCE:

Ćwikła Patryk         klasa     I Ta

Żychowski Maks     klasa    I Ta

III MIEJSCE:

Dubas Karol            klasa    III Ta

Schab Mateusz       klasa    III Ta

WYRÓŻNIENIE:
Antos Adam                klasa III Ta
Mazurek Michał           klasa III Ta

Wszystkim uczestnikom ORGANIZATORZY gratulują posiadanej wiedzy na temat polskich naukowców. Nagrody i upominki zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego 22 czerwca.

tekst: Marta Matuszczak

WYBITNI POLSCY NAUKOWCY I ODKRYWCY - KONKURS WIEDZY

  • Opublikowano: poniedziałek, 02, kwiecień 2018 11:56
  • MM
  • Odsłony: 445

Świat, w którym żyjemy wciąż jest mało poznany. Naukowcy cały czas dokładnie go badają. Jeśli uda im się ustalić coś nowego, czego nikt przed nimi nie zaobserwował, mówi się, że dokonali odkrycia.

Inni naukowcy opierając się na wcześniejszych odkryciach, wymyślają urządzenia nigdy wcześniej nieistniejące. Nazywamy je wynalazkami. Te wynalazki pozwalają często na dokonywanie kolejnych odkryć.

Chcąc przybliżyć sylwetki wielu wybitnych polskich wynalazców, odkrywców organizujemy konkurs wiedzy zatytułowany: „WYBITNI POLSCY NAUKOWCY MAJĄCY WPŁYW NA BIEG LUDZKOŚCI”, który odbędzie się w naszej szkole 19 kwietnia (czwartek). Organizatorzy do konkursu wiedzy wybrali 38 wybitnych polskich naukowców i wynalazców - lista postaci w załączeniu poniżej.

Zachęcamy i zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem oraz materiałami pomocnymi do poszerzenia swojej wiedzy na temat wybranych 35 postaci. Materiały te w formie skryptów są dostępne w bibliotece oraz u organizatorów konkursu: M.Matuszczak, W.Tylek, J.Bożka oraz M.Krupy.

Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą związana tematycznie z konkursem, która znajduje się w gablotach na III piętrze.

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY: do pobrania tutaj – link.

Lista wybranych wybitnych polskich naukowców i odkrywców: do pobrania tutaj – link.

 

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W HTS

„Tu wszędzie Polska, tu – Ojczyzna…”

Dumne i głęboko zakorzenione w polskiej historii Święto Konstytucji 3 Maja starannie pielęgnowane jest przez młodzież naszej szkoły. W tym roku szkolnym to uczniowie klasy IILa oraz przedstawiciele klasy IITa, pod kierunkiem pani dr Katarzyny Grudzińskiej wzruszającą etiudą teatralną wprowadzili nas w atmosferę patriotyzmu i dumy narodowej. Scena z komedii politycznej J.U. Niemcewicza Powrót posła przeniosła nas w realia towarzyszące obradom Sejmu Wielkiego, którego głównym dokonaniem było właśnie uchwalenie  Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.  Niezwykła dbałość o detale, widoczna  zarówno w scenografii, jak i strojach z XVIII wieku, perfekcyjne opanowanie teksów, pełna wdzięku gra aktorska uczniów budziły podziw i uznanie. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie piękny, choć nieco zapomniany cytat: „Dom zawsze ustępować powinien krajowi…”. To właśnie w wypowiedzi Podkomorzego, bohatera utworu, J. U. Niemcewicz zawarł uniwersalne przesłanie do narodu polskiego, abyśmy troszczyli się o dobro i potrzeby ojczyzny i nie przedkładali spraw prywatnych nad sprawny państwa.

Obok teatralnej etiudy pojawiła się prezentacja multimedialna, w której oczywiście nie zabrakło Mazurka 3 Maja, znanego bardziej jako Witaj majowa jutrzenko, którego dźwięki kojarzą się wszystkim Polakom z majowym świętem. W multimedialnej formie przywołano biogramy twórców konstytucji: Stanisława Staszica, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego oraz marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego.  Historycznemu komentarzowi  towarzyszyły doskonale dobrane działa ikoniczne z dominacją obrazów Jana Matejki, które oddziaływały na wyobrażnię.

Niezwykle oryginalnym elementem było zakończenie widowiska kultową piosenką Andrzeja Rosiewicza "Pytasz mnie…" To swoiste przeniesienie w czasie podkreśliło ciągłość polskich dziejów, tradycji i mocnych korzeni, co z pewnością zapamiętają wszyscy, którzy obejrzeli przedstawienie.

Ewa Dybaś

"ODKRYWAMY TALENTY" - PREZENTACJA PASJI I UZDOLNIEŃ UCZNIÓW HTS

16 kwietnia w naszej szkole odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie - „Pokaz talentów”. Zapraszamy wszystkich uczniów do prezentacji swoich pasji, zainteresowań i uzdolnień. Spotkanie będzie mieć charakter wernisażu, w trakcie którego podziwiać będziemy wystąpienia inscenizacyjno- muzyczne oraz prace plastyczne. Zgłoszenia prosimy składać do końca marca.

Masz talent? Pokaż go koniecznie! Może również zainspirujesz innych?

Czekamy na Ciebie!

Organizatorzy: Magdalena Gediga, Dorota Klimek, Katarzyna Domagała

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17