OBCHODY 75. ROCZNICY PRZEMIANOWANIA ZWZ W ARMIĘ KRAJOWĄ

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przemianowany w Armię Krajową. W związku z 75. rocznicą tego wydarzenia odbyły się w Krakowie uroczyste obchody, w których uczestniczyli uczniowie klas wojskowych z naszej szkoły.

We wtorek 14 lutego odbyła się Msza św. w kościele garnizonowym św. Agnieszki, uroczystość oficjalna w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej oraz spotkanie okolicznościowe w Muzeum AK.

Uroczystość w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim prowadził dr Piotr Kurek - członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odbyła się ona z udziałem asysty Wojska Polskiego, obecni byli Kombatanci, harcerze oraz przedstawiciele szkół. Uczniowie klas I i II LO ZS HTS nieśli sztandar Światowego Związku AK oraz szkolny proporzec. Złożyli również pamiątkowy znicz obok miejsca wmurowania kamienia węgielnego.

Na uroczystość zapraszali:

prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego

dr Marek Lasota, Dyrektor Muzeum AK w Krakowie

mjr adw. Ryszard Brodowski, Prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK

TECHNIKI INTERWENCYJNE W ZSZ HTS

W niedzielę 22 stycznia 2017 roku 32 kadetów klas mundurowych odbyło ćwiczenia z technik interwencyjnych prowadzone przez znakomitych instruktorów. W programie m.in. techniki zatrzymywania, podnoszenia, kajdankowania, rodzaje i sposoby przeszukania, bezpieczne przemieszczanie się z zatrzymanym, posługiwanie się nożem, pchnięcia, techniki zamachowe, techniki blokowania, techniki interwencyjne (dźwignie, duszenia, trzymania), uniki, obrony przed chwytami, obrony przed uderzeniami, potrzebne elementy krav-magi.

Zajęcia trwały od 9,00 do 15,00, a następnie do 16,30 egzamin na certyfikat, który otrzymało 30 kadetów. Ponadto 12 z nich otrzymało nagrody rzeczowe za zaangażowanie w ćwiczeniach oraz prezentowany wysoki poziom technik interwencyjnych. Gratulujemy.

Była to druga część stażu (poprzednia w ubiegłym roku). W przyszłym roku część trzecia (ostatnia) - w programie m.in. obsługa broni obuchowej (fechtunek pałką policyjną i tonfą).

 

 

 

UCZNIOWIE I KADECI Z HTS NA KONKURSIE STRZELECKIM

  • Opublikowano: czwartek, 03, listopad 2016 20:25
  • MM
  • Odsłony: 2429

 

W sobotę 5 listopada 2016 roku odbyły  się Otwarte Drużynowe Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Biura Energetyki i Ochrony Środowiska ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie.

Zostały przeprowadzone na strzelnicy LOK w dwóch konkurencjach: 

1. Karabinek pneumatyczny Slawia

2. Pistolet pneumatyczny typ TA Ł – 7.

Dystans 10 metrów, 5 strzałów próbnych, 10 strzałów ocenianych z każdej broni.

Zespół Szkół Zawodowych HTS S. A. w Krakowie, os. Złotej Jesieni 2, wystawił 3 drużyny 3-osobowe. 

Sukcesy:

Drugie miejsce zespołowo drużyny w składzie Magda, Paweł, Szymon, 

Drugie miejsce indywidualnie z karabinka dla Magdy,

Drugie miejsce indywidualnie z  pistoletu dla Pawła,

Trzecie miejsce z karabinka dla Mateusza.

Nagrodzeni otrzymali puchar, medale, dyplomy.

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY – także nienagrodzonym udziału.

ZADUSZKI ZA ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH Z UDZIAŁEM KADETÓW HTS

W niedzielę 20.11.2016 roku odbyły się uroczyste Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Pierwsza część odbyła w Bazylice Mariackiej - uroczysta Msza Święta wypominkowa z udziałem chóru, żołnierzy, kombatantów, grup rekonstrukcyjnych i kadetów ZSZ HTS. Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Wąsowicz.  Następnie w Kinie Kijów zobaczyliśmy pokaz filmu dokumentalnego Dariusza Walusiaka „Mój przyjaciel Laluś”.

W obydwu częściach uroczystości uczestniczyło 38 kadetów klas wojskowych ZSZ HTS, w tym poczet z proporcem szkoły. Dla wszystkich była to lekcja patriotyzmu.

Poniżej prezentujemy fotografie z uroczystości. Dwie z fotografii są autorstwa Pana Bogdana Gancarza i pochodzą ze strony Gosc.pl krakowski.
http://krakow.gosc.pl/doc/3562506.Patriotyzm-z-twarzami-niezlomnych

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W ODSŁONIĘCIU POMNIKA "NIEZŁOMNYM-OJCZYZNA"

  • Opublikowano: wtorek, 26, kwiecień 2016 16:37
  • MM
  • Odsłony: 2087

23 kwietnia 2016 w Morawicy/k Krakowa odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. Monument ten zaprojektował Profesor Czesław Dźwigaj. Nad pękniętym murem wznosi się ogromny orzeł.

Pomnik poświęcony jest Niezłomnym Polakom od 966 r. do naszych czasów. Akcent Nowohucki obecny jest na murze w formie kamienia i napisów. Nasza szkoła jest współfundatorem tablicy „Niezłomnym w Obronie Krzyża Nowohuckiego i Niezłomnym w obronie Solidarności w stanie wojennym”.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Metropolita Archidiecezji Krakowskiej ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Uczniowie klas wojskowych reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym, odsłonięciu kamienia oraz podczas wręczania symbolicznego Krzyża Nowohuckiego Ministrowi Obrony Narodowej.

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17