KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

 • Opublikowano: poniedziałek, 13, luty 2017 16:22
 • MM
 • Odsłony: 1520

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizujemy w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy odważą się zmierzyć z nieprostymi regułami obowiązującymi w polszczyźnie. Na zwycięzcę, który rozwikła najwięcej językowych łamigłówek czeka atrakcyjna nagroda! Zachęcamy gorąco do spróbowania swych sił.

Etap pierwszy konkursu odbędzie się 28 lutego 2017 roku o godz. 14.00 w sali 306. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa paniom: Katarzynie Grudzińskiej (s. 306) lub Beacie Juchnik (biblioteka) do dnia 24 lutego 2017.

 

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM: do pobrania tutaj – link.

WYSTAWA TEMATYCZNA - ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

 • Opublikowano: wtorek, 06, grudzień 2016 21:21
 • MM
 • Odsłony: 1547

Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916) - Henryk Sienkiewicz - pisarz, noblista, działacz społeczny,  który kształtował postawy patriotyzmu i tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków. 

Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. W czasach zniewolenia pisał ku pokrzepieniu serc, a jego twórczość i postawa odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Za całokształt twórczości został uhonorowany w 1905 roku najwyższą nagrodą - Nagrodą Nobla. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. 

"Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać".

Mając na uwadze zasługi Henryka Sienkiewicza, Sejm RP uchwalił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym wydarzeniem przypominamy sylwetkę pisarza na okolicznościowej wystawie w bibliotece, której celem jest uczczenie 170 rocznicy urodzin pisarza i 100 rocznicy jego śmierci. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z twórczością pisarza i pogłębiania wiedzy na temat noblisty. 

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” (H. Sienkiewicz).  

Na takie dictum nie pozostaje nam nic innego, jak sprawdzić zbawienne działanie opowieści Sienkiewicza :)

 

Źródło:

https://dorzeczy.pl/kultura/14563/Mija-100-lat-od-smierci-Henryka-Sienkiewicza.html

http://mnki.pl/sienkiewicz/pl/aktualnosci/pokaz/31,rok_sienkiewiczowski_w_muzeum_narodowym_w_kielcach

http://culture.pl/pl/artykul/2016-rokiem-henryka-sienkiewicza

https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/1276-2016-rokiem-henryka-sienkiewicza

Opracowanie i zdjęcia: Beata Juchnik 

 

JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW

 • Opublikowano: poniedziałek, 17, październik 2016 19:39
 • MM
 • Odsłony: 1749

"Nic nie mam, zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem..."

(Jerzy Harasymowicz)

7 października włączyliśmy się do projektu JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW, zorganizowanego przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów, którego celem jest uwrażliwianie na słowo poetyckie i jego promocję wśród młodzieży.

Obchodom Jesiennego Święta Poetów w naszej szkole towarzyszyło szereg wydarzeń. W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa promująca tomiki poezji i poetów związanych szczególnie z Krakowem i Małopolską. Uczniowie mogli przypomnieć sobie utwory poetów znanych m.in. z podręczników szkolnych oraz odkryć zupełnie nowe nazwiska.

Już dzień wcześniej cała szkoła została oplakatowana tekstami poetyckimi i zaiskrzyła się feerią barw. Uczniowie i  nauczyciele spacerując korytarzami szkolnymi mogli przystanąć, zaczytać się w poezji oraz posłuchać utworów muzycznych inspirowanych poezją. Uczniowie nadali mini audycję z radiowęzła szkolnego, zaprezentowali utwory, zarówno mistrzów poezji śpiewanej, jak również przedstawili ciekawe aranżacje twórców awangardowych. Na lekcjach języka polskiego w poszczególnych klasach czytano klasyków poezji. Wszystkim udzieliła się wzruszająca, poetycka i nastrojowa atmosfera.  

Serdecznie dziękujemy uczniom klasy IV TB i  II Ta za pomoc w przygotowaniu wydarzenia. 

Przygotowanie: Beata Juchnik i Dorota Klimek. 

 

IV MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: środa, 12, październik 2016 08:13
 • EM
 • Odsłony: 1774

4 października, punktualnie o godzinie 13.00, odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu „Małopolskie Dyktando Niepodległościowe. Po polsku o historii” inspirowanego przez Małopolskie Kuratorium Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów i fundacją „Zawsze warto”. Wzięło w nim udział 28 uczniów z różnych klas. Ci odważni ochotnicy zmierzyli się z nieprostym, najeżonym pułapkami językowymi tekstem dotyczącym powstania i roli radiofonii w dwudziestoleciu międzywojennym.

Każdy z nich na starcie otrzymał 100 punktów. Za błąd ortograficzny wynikający z naruszenia pierwszorzędnych zasad ortograficznych należało odjąć 2 punkty, za naruszenie reguł drugorzędnych – 1 punkt, a za błąd interpunkcyjny – 0,5 punktu. Szansę udziału w drugim, wojewódzkim etapie, mają uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 60 punktów. 

 

A są to:

- Zając Sandra III La – najlepsza z uczestników

- Porębski Oskar II Ta

- Róg Anita I La

- Semper Karolina III La

- Walentrzak Daniel IV Tb

- Banach Tomasz III Tb

- Chwalik Aneta I La

- Mucha Klaudia I La

 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kwalifikację!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia w przyszłości, już teraz zapraszając do udziału w przyszłorocznej edycji.

 

Organizatorzy etapu szkolnego:

Koordynator – mgr Beata Juchnik

Opiekun naukowy – dr Katarzyna Grudzińska

 

B. Juchnik

SALON MATURZYSTÓW - KRAKÓW 2016

 • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 08:26
 • EM
 • Odsłony: 1683

27 września uczniowie klasy IV TB wzięli udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2016, który  odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas Salonu w aulach UJ odbyło się szereg prezentacji, które pomogą uczniom klas maturalnych przygotować się do egzaminu. Przedstawiciele OKE omówili m.in. zasady egzaminów z przedmiotów maturalnych – j. polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie czy j. obcego. 

W trakcie spotkań uczniowie mogli również uzyskać porady, w jaki sposób osiągnąć najlepsze wyniki z matury, jak się do niej - z sukcesem - przygotować, jak dokonać właściwego wyboru szkoły wyższej, a nawet jak wykorzystać nowoczesne narzędzia reklamowe i media społecznościowe, aby dobrze wypaść na maturze ustnej. Dodatkowo maturzyści mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi kierunkami studiów, warunkami przyjęć na uczelnie, czy nawet z ofertą uczelni zagranicznych. 

 

Opiekunowie: Dorota Klimek i Beata Juchnik.

 

WYCIECZKA - BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA

 • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 07:55
 • EM
 • Odsłony: 1789

We wrześniu,  kolejny już raz, maturzyści naszej szkoły mogli zwiedzić książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską. Rolę przewodników pełnili pracownicy biblioteki, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Uczniowie poznali zasady udostępniania zbiorów, zapoznali się ze strukturą obiektu, a chętni mieli szansę stać się czytelnikami biblioteki.  

Krążąc zawiłymi korytarzami, zobaczyli miejsca niedostępne "zwykłym śmiertelnikom": ogromne magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi oraz różne czytelnie. Mogli dotknąć starych ksiąg oraz wielkoformatowych czasopism z początków XX wieku.   

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również to, co nowoczesne: sposób transportowania książek (jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane "wózeczki" o wartości dobrej klasy samochodu) oraz dział mikrofilmów i mikrofisz.

Wyobraźnię dodatkowo podsycała świadomość, że w skarbcu biblioteki przechowywane są cenne rękopisy tj. Bogurodzica, Kodeks Baltazara Behema czy De revolutionibus orbium coelestiuma Mikołaja Kopernika. Skarby - na szczęście - są bezpieczne.  Nad ich spokojem czuwa 

z pewnością  duch papieża Benedykta XIV, który 12 kwietnia 1752 ogłosił:

…] na mocy naszej apostolskiej zabraniamy[…], by w przyszłości nikt ― niezależnie od swej rangi, stanu, pozycji, czy godności, również kościelnej, oraz autorytetu urzędu i zwierzchności ― ksiąg 

i foliałów, czy to drukowanych, czy to rękopiśmiennych […] pod żadnym z goła pozorem, ani z żadnej przyczyny, racji lub okazji, zabierać i wynosić, bądź pozwalać, by je zbierano i wynoszono, a nawet wiedzieć o tym się nie odważył […]. Złamanie tego zakazu pociąga za sobą ekskomuniki, od której nikt, jeśli nie stoi w obliczu śmierci, dobrodziejstwa absolucji nie może uzyskać, inaczej jak tylko od nas, czyli Papieża Rzymskiego w tym czasie żyjącego].

 

 

Beata Juchnik 

UWAGA ! KONKURS "PO POLSKU O HISTORII" ZAPRASZAMY !

 • Opublikowano: wtorek, 13, wrzesień 2016 10:18
 • EM
 • Odsłony: 1614

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji prestiżowego konkursu, organizowanego pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenia Polonistów i fundacji "Zawsze Warto" pn. MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII".

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 4 października 2016. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

 

Regulamin: do pobrania tutaj – link.

NAGRODZENI UCZNIOWIE W RAMACH "FESTIWALU KSIĄŻKI"

 • Opublikowano: piątek, 03, czerwiec 2016 12:26
 • MM
 • Odsłony: 1438

Podczas uroczystego pożegnania klas maturalnych 29. kwietnia 2016 r. miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom quizów zorganizowanych w ramach "Festiwalu Książki". Gratulujemy Łukaszowi R. z klasy IV TA za osiągnięcie najlepszego wyniku oraz Karolinie D. i Agacie Ż. z klasy III LA za zdobyte wyróżnienia.

Pragniemy przypomnieć, że 21. kwietnia 2016 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie odbyła się w bibliotece impreza o charakterze kulturalnym, zorganizowana dla gimnazjalistów oraz całej społeczności szkolnej. Podczas "Festiwalu Książki" można było m. in. wziąć udział w licznych quizach i konkursach, zaangażować się w akcję "wymiany książek", otrzymać słodkości opatrzone naszą okolicznościową pieczątką. Ponadto dla gimnazjalistów zainteresowanych tematyką militarną czekały drobne upominki dotyczące działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w postaci kalendarzyków, zakładek oraz plakatów.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim przybyłym uczestnikom, laureatom quizów oraz osobom zaangażowanym przy organizacji "Festiwalu Książki"!
W.M.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17