IV MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: środa, 12, październik 2016 08:13
 • EM
 • Odsłony: 1614

4 października, punktualnie o godzinie 13.00, odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu „Małopolskie Dyktando Niepodległościowe. Po polsku o historii” inspirowanego przez Małopolskie Kuratorium Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów i fundacją „Zawsze warto”. Wzięło w nim udział 28 uczniów z różnych klas. Ci odważni ochotnicy zmierzyli się z nieprostym, najeżonym pułapkami językowymi tekstem dotyczącym powstania i roli radiofonii w dwudziestoleciu międzywojennym.

Każdy z nich na starcie otrzymał 100 punktów. Za błąd ortograficzny wynikający z naruszenia pierwszorzędnych zasad ortograficznych należało odjąć 2 punkty, za naruszenie reguł drugorzędnych – 1 punkt, a za błąd interpunkcyjny – 0,5 punktu. Szansę udziału w drugim, wojewódzkim etapie, mają uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 60 punktów. 

 

A są to:

- Zając Sandra III La – najlepsza z uczestników

- Porębski Oskar II Ta

- Róg Anita I La

- Semper Karolina III La

- Walentrzak Daniel IV Tb

- Banach Tomasz III Tb

- Chwalik Aneta I La

- Mucha Klaudia I La

 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kwalifikację!

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia w przyszłości, już teraz zapraszając do udziału w przyszłorocznej edycji.

 

Organizatorzy etapu szkolnego:

Koordynator – mgr Beata Juchnik

Opiekun naukowy – dr Katarzyna Grudzińska

 

B. Juchnik

SALON MATURZYSTÓW - KRAKÓW 2016

 • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 08:26
 • EM
 • Odsłony: 1530

27 września uczniowie klasy IV TB wzięli udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2016, który  odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas Salonu w aulach UJ odbyło się szereg prezentacji, które pomogą uczniom klas maturalnych przygotować się do egzaminu. Przedstawiciele OKE omówili m.in. zasady egzaminów z przedmiotów maturalnych – j. polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie czy j. obcego. 

W trakcie spotkań uczniowie mogli również uzyskać porady, w jaki sposób osiągnąć najlepsze wyniki z matury, jak się do niej - z sukcesem - przygotować, jak dokonać właściwego wyboru szkoły wyższej, a nawet jak wykorzystać nowoczesne narzędzia reklamowe i media społecznościowe, aby dobrze wypaść na maturze ustnej. Dodatkowo maturzyści mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi kierunkami studiów, warunkami przyjęć na uczelnie, czy nawet z ofertą uczelni zagranicznych. 

 

Opiekunowie: Dorota Klimek i Beata Juchnik.

 

WYCIECZKA - BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA

 • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 07:55
 • EM
 • Odsłony: 1613

We wrześniu,  kolejny już raz, maturzyści naszej szkoły mogli zwiedzić książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską. Rolę przewodników pełnili pracownicy biblioteki, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Uczniowie poznali zasady udostępniania zbiorów, zapoznali się ze strukturą obiektu, a chętni mieli szansę stać się czytelnikami biblioteki.  

Krążąc zawiłymi korytarzami, zobaczyli miejsca niedostępne "zwykłym śmiertelnikom": ogromne magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi oraz różne czytelnie. Mogli dotknąć starych ksiąg oraz wielkoformatowych czasopism z początków XX wieku.   

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również to, co nowoczesne: sposób transportowania książek (jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane "wózeczki" o wartości dobrej klasy samochodu) oraz dział mikrofilmów i mikrofisz.

Wyobraźnię dodatkowo podsycała świadomość, że w skarbcu biblioteki przechowywane są cenne rękopisy tj. Bogurodzica, Kodeks Baltazara Behema czy De revolutionibus orbium coelestiuma Mikołaja Kopernika. Skarby - na szczęście - są bezpieczne.  Nad ich spokojem czuwa 

z pewnością  duch papieża Benedykta XIV, który 12 kwietnia 1752 ogłosił:

…] na mocy naszej apostolskiej zabraniamy[…], by w przyszłości nikt ― niezależnie od swej rangi, stanu, pozycji, czy godności, również kościelnej, oraz autorytetu urzędu i zwierzchności ― ksiąg 

i foliałów, czy to drukowanych, czy to rękopiśmiennych […] pod żadnym z goła pozorem, ani z żadnej przyczyny, racji lub okazji, zabierać i wynosić, bądź pozwalać, by je zbierano i wynoszono, a nawet wiedzieć o tym się nie odważył […]. Złamanie tego zakazu pociąga za sobą ekskomuniki, od której nikt, jeśli nie stoi w obliczu śmierci, dobrodziejstwa absolucji nie może uzyskać, inaczej jak tylko od nas, czyli Papieża Rzymskiego w tym czasie żyjącego].

 

 

Beata Juchnik 

UWAGA ! KONKURS "PO POLSKU O HISTORII" ZAPRASZAMY !

 • Opublikowano: wtorek, 13, wrzesień 2016 10:18
 • EM
 • Odsłony: 1467

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji prestiżowego konkursu, organizowanego pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenia Polonistów i fundacji "Zawsze Warto" pn. MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII".

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 4 października 2016. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

 

Regulamin: do pobrania tutaj – link.

NAGRODZENI UCZNIOWIE W RAMACH "FESTIWALU KSIĄŻKI"

 • Opublikowano: piątek, 03, czerwiec 2016 12:26
 • MM
 • Odsłony: 1294

Podczas uroczystego pożegnania klas maturalnych 29. kwietnia 2016 r. miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom quizów zorganizowanych w ramach "Festiwalu Książki". Gratulujemy Łukaszowi R. z klasy IV TA za osiągnięcie najlepszego wyniku oraz Karolinie D. i Agacie Ż. z klasy III LA za zdobyte wyróżnienia.

Pragniemy przypomnieć, że 21. kwietnia 2016 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie odbyła się w bibliotece impreza o charakterze kulturalnym, zorganizowana dla gimnazjalistów oraz całej społeczności szkolnej. Podczas "Festiwalu Książki" można było m. in. wziąć udział w licznych quizach i konkursach, zaangażować się w akcję "wymiany książek", otrzymać słodkości opatrzone naszą okolicznościową pieczątką. Ponadto dla gimnazjalistów zainteresowanych tematyką militarną czekały drobne upominki dotyczące działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w postaci kalendarzyków, zakładek oraz plakatów.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim przybyłym uczestnikom, laureatom quizów oraz osobom zaangażowanym przy organizacji "Festiwalu Książki"!
W.M.

"CICHOCIEMNI" W BIBLIOTECE

Zapraszamy w czerwcu do obejrzenia dwóch wystaw w czytelni biblioteki ZSZ HTS w Krakowie! 

   

Pierwsza wystawa poświęcona jest przeglądowi wydarzeń kulturalnych z Małopolsce. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o wystawach i nowościach wydawniczych. 

Druga ekspozycja dotyczy losów Cichociemnych. W lutym 2016 roku obchodziliśmy bowiem 75. rocznicę pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd wszystkim Cichociemnym ustanawiając rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

 

Polski: Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje ppor. Michała Fijałkę ("Kawę") Orderem Virtuti Militari. W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak ("Kwaśny"), por. Bolesław Kontrym ("Żmudzin"), por. Tadeusz Gaworski ("Lawa"), por. Hieronim Łagoda ("Lak"), za nim ppor. Władysław Kochański ("Bomba"), por. Zub-Zdanowicz ("Dor"), por. Stanisław Winter ("Stanley").

28 August 1942, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-552-3, public domain.

 

W.M.

 

WYSTAWA POŚWIĘCONA SYLWETCE I TWÓRCZOŚCI TADEUSZA KANTORA

Tadeusz Kantor. „Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych”.
(ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie)

W ubiegłym roku obchodziliśmy 6 kwietnia 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, a Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. Był jedną z najbardziej niezwykłych i ważnych osobowości XX wieku, prekursorem polskiej awangardy, artystą totalnym, wybitnym i ponadczasowym. Tadeusz Kantor był malarzem, rysownikiem, scenografem, reżyserem, twórcą instalacji, ambalaży, happeningów i wymyślonych przez siebie cricotages.

Interesowała go przede wszystkim idea teatru jako autonomicznego dzieła sztuki. Był autorem prowokacji teatralnych. Stworzył tak zwany "teatr śmierci", w którym widzowie mieli możliwość autentycznego przeżycia sztuki, określanego w starożytności jako "katharsis". Właśnie do tego nurtu przypisywane są najwybitniejsze i najbardziej znane spektakle artysty. Do dziś twórczość Kantora wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.

Tadeusz Kantor wielokrotnie mówił, że sztuka jest częścią jego życia. Najpełniej potwierdza to jego spuścizna - liczne projekty scenograficzne, kostiumy teatralne, rzeźby. Kantor powołał też do życia znany na całym świecie Teatr Cricot 2 z którym wystawił słynne przedstawienia: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę" i "Dzisiaj są moje urodziny".

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece poświęconej sylwetce i twórczości Tadeusza Kantora.  Postaci niezwykle barwnej i oryginalnej,  silnie wpisanej w życie artystyczne Krakowa.


Źródło:
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/tadeusz-kantor-geniusz-pamieci/
http://www.kulturologia.uw.edu.pl/page.php?page=esej&haslo=kantor
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html
http://stacjakultura.pl/2,10,247,Tadeusz_Kantor_jego_tworczosc,artykul.html
http://www.polskieradio.pl/24/291/Artykul/280790,Prowokator-teatralny
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html


"FESTIWAL KSIĄŻKI" W BIBLIOTECE

 • Opublikowano: poniedziałek, 25, kwiecień 2016 16:31
 • MM
 • Odsłony: 1455

21 kwietnia podczas Dni Otwartych Szkoły odbył się w naszej bibliotece „Festiwal Książki”. Na odwiedzających bibliotekę gimnazjalistów czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Nie zapomnieliśmy także o naszych zacnych uczniach, nauczycielach i pracownikach szkoły. Każdy mógł znaleźć strawę dla siebie. Było coś dla oka, podniebienia i umysłu. Uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursach bibliotecznych obdarowani zostali drobnymi upominkami, a na najbardziej aktywnych czekały nagrody.

Rozrywce umysłowej towarzyszyła ciesząca się dużym powodzeniem akcja „Wymiany książek”. Dziękujemy serdecznie uczniom pomagającym w organizacji Festiwalu, a uczestnikom za udział.
B.J.

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17