UWAGA ! KONKURS "PO POLSKU O HISTORII" ZAPRASZAMY !

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji prestiżowego konkursu, organizowanego pod auspicjami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenia Polonistów i fundacji "Zawsze Warto" pn. MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII".

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 4 października 2016. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

 

Regulamin: do pobrania tutaj – link.

NAGRODZENI UCZNIOWIE W RAMACH "FESTIWALU KSIĄŻKI"

Podczas uroczystego pożegnania klas maturalnych 29. kwietnia 2016 r. miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom quizów zorganizowanych w ramach "Festiwalu Książki". Gratulujemy Łukaszowi R. z klasy IV TA za osiągnięcie najlepszego wyniku oraz Karolinie D. i Agacie Ż. z klasy III LA za zdobyte wyróżnienia.

Pragniemy przypomnieć, że 21. kwietnia 2016 r. w ramach Dnia Otwartego Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira w Krakowie odbyła się w bibliotece impreza o charakterze kulturalnym, zorganizowana dla gimnazjalistów oraz całej społeczności szkolnej. Podczas "Festiwalu Książki" można było m. in. wziąć udział w licznych quizach i konkursach, zaangażować się w akcję "wymiany książek", otrzymać słodkości opatrzone naszą okolicznościową pieczątką. Ponadto dla gimnazjalistów zainteresowanych tematyką militarną czekały drobne upominki dotyczące działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w postaci kalendarzyków, zakładek oraz plakatów.

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim przybyłym uczestnikom, laureatom quizów oraz osobom zaangażowanym przy organizacji "Festiwalu Książki"!
W.M.

"CICHOCIEMNI" W BIBLIOTECE

Zapraszamy w czerwcu do obejrzenia dwóch wystaw w czytelni biblioteki ZSZ HTS w Krakowie! 

   

Pierwsza wystawa poświęcona jest przeglądowi wydarzeń kulturalnych z Małopolsce. Macie Państwo możliwość zapoznać się z aktualnymi repertuarami teatralnymi i kinowymi, kalendarzem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym, informacjami o wystawach i nowościach wydawniczych. 

Druga ekspozycja dotyczy losów Cichociemnych. W lutym 2016 roku obchodziliśmy bowiem 75. rocznicę pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd wszystkim Cichociemnym ustanawiając rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

 

Polski: Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje ppor. Michała Fijałkę ("Kawę") Orderem Virtuti Militari. W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak ("Kwaśny"), por. Bolesław Kontrym ("Żmudzin"), por. Tadeusz Gaworski ("Lawa"), por. Hieronim Łagoda ("Lak"), za nim ppor. Władysław Kochański ("Bomba"), por. Zub-Zdanowicz ("Dor"), por. Stanisław Winter ("Stanley").

28 August 1942, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-552-3, public domain.

 

W.M.

 

WYSTAWA POŚWIĘCONA SYLWETCE I TWÓRCZOŚCI TADEUSZA KANTORA

Tadeusz Kantor. „Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych”.
(ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie)

W ubiegłym roku obchodziliśmy 6 kwietnia 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, a Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. Był jedną z najbardziej niezwykłych i ważnych osobowości XX wieku, prekursorem polskiej awangardy, artystą totalnym, wybitnym i ponadczasowym. Tadeusz Kantor był malarzem, rysownikiem, scenografem, reżyserem, twórcą instalacji, ambalaży, happeningów i wymyślonych przez siebie cricotages.

Interesowała go przede wszystkim idea teatru jako autonomicznego dzieła sztuki. Był autorem prowokacji teatralnych. Stworzył tak zwany "teatr śmierci", w którym widzowie mieli możliwość autentycznego przeżycia sztuki, określanego w starożytności jako "katharsis". Właśnie do tego nurtu przypisywane są najwybitniejsze i najbardziej znane spektakle artysty. Do dziś twórczość Kantora wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.

Tadeusz Kantor wielokrotnie mówił, że sztuka jest częścią jego życia. Najpełniej potwierdza to jego spuścizna - liczne projekty scenograficzne, kostiumy teatralne, rzeźby. Kantor powołał też do życia znany na całym świecie Teatr Cricot 2 z którym wystawił słynne przedstawienia: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę" i "Dzisiaj są moje urodziny".

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece poświęconej sylwetce i twórczości Tadeusza Kantora.  Postaci niezwykle barwnej i oryginalnej,  silnie wpisanej w życie artystyczne Krakowa.


Źródło:
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/tadeusz-kantor-geniusz-pamieci/
http://www.kulturologia.uw.edu.pl/page.php?page=esej&haslo=kantor
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html
http://stacjakultura.pl/2,10,247,Tadeusz_Kantor_jego_tworczosc,artykul.html
http://www.polskieradio.pl/24/291/Artykul/280790,Prowokator-teatralny
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html


"FESTIWAL KSIĄŻKI" W BIBLIOTECE

  • Opublikowano: poniedziałek, 25, kwiecień 2016 16:31
  • MM
  • Odsłony: 738

21 kwietnia podczas Dni Otwartych Szkoły odbył się w naszej bibliotece „Festiwal Książki”. Na odwiedzających bibliotekę gimnazjalistów czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Nie zapomnieliśmy także o naszych zacnych uczniach, nauczycielach i pracownikach szkoły. Każdy mógł znaleźć strawę dla siebie. Było coś dla oka, podniebienia i umysłu. Uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursach bibliotecznych obdarowani zostali drobnymi upominkami, a na najbardziej aktywnych czekały nagrody.

Rozrywce umysłowej towarzyszyła ciesząca się dużym powodzeniem akcja „Wymiany książek”. Dziękujemy serdecznie uczniom pomagającym w organizacji Festiwalu, a uczestnikom za udział.
B.J.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W HTS

  • Opublikowano: piątek, 01, kwiecień 2016 20:42
  • MM
  • Odsłony: 976

Zapraszamy do obejrzenia w naszej bibliotece trzech nowych wystaw związanych z przypadającym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Zamysłem naszym było przybliżenie uczniom postaci Miguela de Cervantesa, hiszpańskiego pisarza, którego 400-setną rocznicę śmierci obchodzimy 22 kwietnia. Drugim pisarzem, na którego pragniemy zwrócić uwagę jest zmarły niedawno włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów – Umberto Eco. Ponadto proponujemy Państwu tradycyjny już przegląd wydarzeń kulturalnych z Krakowa związany również z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.


W.M.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

CIEKAWA WYSTAWA Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece, przygotowanej z okazji zbliżających się obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Sejm jednomyślnie ustanowił rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu" – głosi uchwała.

Jak przypomniano w uchwale, książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym.

Chrzest Mieszka – pogańskiego władcy Polan nie był spowodowany tylko namowami poślubionej rok wcześniej księżniczki Dobrawy, ani uczuciami religijnymi. Było to wydarzenie, które na stulecia miało wytyczyć miejsce Polski na kartach historii Europy. Przyjęcie tego sakramentu w Kościele oznaczało dołączenie do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej i wiążące się z tym liczne korzyści społeczne i polityczne. Mieszko przyjmując chrzest wiedział, że ten znaczący w oczach Europejczyków gest przyniesie kulturę chrześcijańską i pozwoli zorganizować sprawną administrację pozwalająca zarządzać dopiero, co powstającym na rozległym terenie słowiańszczyzny państwem.


Źródła:
http://www.sejm.gov.pl
http://chrzest966.pl (Jarosław Gryguć „Jak Mieszko chrzest przyjmował?”)
http://www.pch24.pl
http://www.zhp.wlkp.pl
http://info.wiara.pl 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17