ROLA PROFILAKTYKI W ŻYCIU CZŁOWIEKA

We wtorek, 15 marca, odbyła się prelekcja dla dziewcząt klas maturalnych. Spotkanie to rozpoczęło cykl dotyczący istotnej roli profilaktyki w życiu człowieka. Prelekcja koncentrowała się wokół tematu kwasu foliowego - m.in. tego czym jest, jaką pełni funkcję w organizmie, w jakich artykułach spożywczych można go znaleźć.

Ciekawa prezentacja, film oraz wiedza i osobiste doświadczenie prowadzących spotkanie uświadomiły, jak ważną rolę pełni kwas foliowy w organizmie kobiety, przyszłej matki.

Spokojna i życzliwa atmosfera sprzyjała również podjęciu tak ważnych tematów jak zdrowie, szacunek względem własnego ciała oraz mądre i odpowiedzialne podejście do życia.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za owocne i ciekawe spotkanie! Organizatorzy: Magdalena Gediga i Dorota Klimek

                

 

21 MARCA ODBYŁA SIĘ KOLEJNA AKCJA KRWIODAWSTWA

 • Opublikowano: poniedziałek, 21, marzec 2016 21:05
 • MM
 • Odsłony: 1835

21 MARCA (poniedziałek) od godziny 9.00 w sali 41 po raz czwarty i ostatni w tym roku szkolnym odbyła się AKCJA KRWIODAWSTWA, która była organizowana w ramach działań Szkolnego Koła PCK i Klubu Wolontariatu oraz we współpracy z Hutniczym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Krakowie.

Wielu uczniów oraz pracowników naszej szkoły, a także mieszkańców okolicznych domostw oddało w tym dniu krew za co szczególnie im dziękujemy! 

Przypominamy, że każdy zgłaszający się kandydat do oddania krwi powinien:
- mieć ukończone 18 lat
- posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL a dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi
- być zdrowy, wypoczęty i po niskokalorycznym posiłku;
- napić się wody lub innego napoju;
- wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kandydata

Zostań Honorowym Dawcą Krwi, bo krew daje życie!

 

WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W WIELKANOCNEJ ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI !

11 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanej przez Banki Żywności akcji "Wielkanocna Zbiórka Żywności" pełniąc dyżury w marketach. Organizatorzy akcji serdecznie im dziękują.

W ramach akcji każdy mógł pomóc najbardziej potrzebującym. Wystarczyło kupić kilka dodatkowych produktów i przy wyjściu przekazać je wolontariuszom. Nasi wolontariusze:

Auchan M1 AL. POKOJU
 
10:00 - 13:00 13:00 - 16:00
imię i nazwisko kl. imię i nazwisko kl.
Zuzanna Krupińska II La Bartłomiej Przechera II Tb
Patrycja Nowak II La Kacper Jaworski II Tb
Alicja Łuźniak II La Jakub Wierzbiński II Tb
Paweł Binkiewicz III Tb Rafał Kaleta II Tb
Patryk Kustosz III Tb    
KAUFLAND OS. KOMBATANTÓW 16a
 
10:00 - 13:00 13:00 - 16:00
imię i nazwisko kl. imię i nazwisko kl.
Bartosz Korejba IIITb Łukasz Dyjasek IVTa
Artur Gąsior IIITb Łukasz Rysiewicz IVTa
Mateusz Marzec IIITb    


Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności odbyła się w dniach 11-13 marca w 280 miejscowościach w całej Polsce. Wzięło w niej udział blisko 25 tysięcy wolontariuszy, którzy odbierai produkty od darczyńców przy kasach 2 tysięcy sklepów.

Celem zbiórki, jak co roku, było zapewnienie spokojnej i godnej Wielkanocy najbardziej potrzebującym. Żywność trafi najpierw do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie posortowana, zważona i policzona, a następnie przekazana lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie.

 

Organizator akcji w ZSZ HTS: Marta Matuszczak

PODSUMOWANIE AKCJI POMOCOWEJ "KRESY"

Organizatorzy oraz Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy" pragną podziękować za okazane serce i pomoc naszym rodakom w potrzebie. Nie zapominajmy, że taka pomoc jest formą pamięci o Polakach żyjących poza polską granicą, a podtrzymujących polski język, kulturę i zwyczaje swych przodków na dawnych polskich Kresach.

Na akcję "Zbiórka darów dla Polaków żyjących na Wschodzie", zorganizowaną na terenie naszej szkoły (30.10.2015 r. – 30.11.2015 r.) licznie odpowiedzieli nauczyciele, uczniowie oraz pragnący pozostać anonimowi darczyńcy.  W akcję zaangażowali się również wychowawcy, którym dziękujemy za owocną współpracę.
Zebraliśmy ogółem:

-  Artykuły spożywcze – 190 szt.
-  Czasopisma – 39 szt.
-  Kosmetyki i środki czystości – 31 szt.
-  Książki – 38 woluminy.
-  Maskotki i zabawki – 35 szt.
-  Obuwie – 4 szt.
-  Odzież – 70 szt.
-  Płyty CD i DVD – 17 szt.
-  Przybory szkolne – 148 szt.
-  Zakładki do książek – 89 szt.

Dziękujemy z okazaną pomoc, serce i zaangażowanie! :)W.M.

8 STYCZNIA ODBYŁA SIĘ W HTS AKCJA KRWIODAWSTWA

8 stycznia 2016 roku (PIĄTEK) już po raz trzeci w tym roku szkolnym w ramach działań Szkolnego Koła PCK i Klubu Wolontariatu oraz we współpracy z Hutniczym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Krakowie Zorganizowana została Akcja Krwiodawstwa.

Od godziny 9.00 w sali 41 pojawiali się uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły, którzy chcieli oddać krew. Zgłosiło się 21 osób, z czego po badaniach mogło oddać krew 16 osób.

Organizatorzy Akcji dziękują serdecznie krwiodawcom za przybycie. Równocześnie informujemy, że kolejna akcja ostatnia w tym roku szkolnym, odbędzie się 7 marca ! Już zapraszamy !

Przypominamy, że każdy zgłaszający się kandydat do oddania krwi powinien:
- mieć ukończone 18 lat
- posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL a dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi
- być zdrowy, wypoczęty i po niskokalorycznym posiłku;
- napić się wody lub innego napoju;
- wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kandydata

Zostań Honorowym Dawcą Krwi, bo krew daje życie!

M.M.

AKCJA "NAKRĘĆ SIĘ" NABIERA TEMPA - DZIĘKUJEMY!!

 • Opublikowano: środa, 16, grudzień 2015 13:42
 • MM
 • Odsłony: 2090

Dziękujemy za dotychczasowe wspieranie akcji pomocowej "NAKRĘĆ SIĘ". Wciąż zbieramy nakrętki na zakup wózka pionizującego dla BARTUSIA ŁUKASIKA !!
Przypominamy, że Bartuś ma już 4 latka, jednak jest dzieckiem leżącym. Od urodzenia jest bardzo chory i musi być pod stałą kontrolą lekarską oraz poradnią rehabilitacji dziennej. Do dalszego rozwoju ruchowego oraz utrzymania efektów już osiągniętych Bartusiowi jest niezbędny WÓZEK PIONIZUJĄCY.
 
Dzięki pomocy Dobrych Ludzi, którzy uwrażliwieni są na potrzebę niesienia pomocy innym dotkniętym przez los osobom, udało nam się zebrać do tej pory 920 kg nakrętek. Niestety to jeszcze za mało...
Umieszczone poniżej zdjęcie pokazuje, jak mało ilościowo jest 0,5 kg nakrętek. Dlatego prosimy o dalsze gromadzenie nakrętek i dostarczanie do Zespołu Szkół HTS do s. 123, 41 lub 106.

Warto dodać, że rehabilitacja Bartusia przynosi wymierne efekty :) Bartuś z pomocą drugiej osoby może samodzielnie, choć niezbyt długo, siedzieć, co wcześniej nie było możliwe.
Rodzice wierzą, że z pomocą wózka pionizującego Bartuś będzie mógł lepiej się rozwijać. Dlatego:

DOŁĄCZ DO NAS I WESPRZYJ AKCJĘ!

 

"ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI" W MARKETACH JUŻ ZA NAMI

 • Opublikowano: czwartek, 26, listopad 2015 21:54
 • MM
 • Odsłony: 2128

W dniach od 4 do 6 grudnia organizowana była przez Stowarzyszenie Bank Żywności w Krakowie "Świąteczna Zbiórka Żywności", której celem było pozyskanie długoterminowej żywności dla osób potrzebujących i niedożywionych.

Uczniowie naszej szkoły rok rocznie zaangażowali się w akcje i pełnili dyżury w marketach zachęcając klientów do pozostawiania produktów żywnościowych w specjalnie oznaczonych koszach.

Dziękuję uczniom-wolontariuszom za (mam nadzieję) niezapomniany udział w akcji - Marta Matuszczak.

RUSZA AKCJA "ŚWIĄTECZNA PACZKA"

Od 1 grudnia rusza w naszej szkole Akcja "Świąteczna Paczka". Zachęcamy uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły do przyłączenia się do akcji i dostarczania produktów żywnościowych do pani pedagog Iwony Dargiewicz s. 8A do dnia 18 grudnia.

Organizatorzy akcji: p.Magdalena Gediga, p.Dorota Klimek, p.Katarzyna Domagała oraz p.Iwona Dargiewicz dziękują wszystkim darczyńcom za zaangażowanie.

PODZIĘKOWANIE W UZNANIU ZA ZASŁUGI W AKCJACH KRWIODAWSTWA

 • Opublikowano: poniedziałek, 23, listopad 2015 18:25
 • MM
 • Odsłony: 2335

W sobotę 21 listopada byliśmy wśród zaproszonych gości na uroczystej Wieczornicy z okazji Jubileuszu 40-lecia działalności Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie. Nasza szkoła otrzymała Podziękowanie za wieloletni udział w Akcjach Honorowego Krwiodawstwa.

Jesteśmy w grupie ośmiu szkół ponadgimnazjalnych, które zostały wyróżnione. Uhonorowano nas w ten sposób za zaangażowanie w działalność na rzecz Krwiodawstwa oraz za oddawanie największej ilości litrów krwi podczas Akcji Krwiodawstwa przez ostatnich kilka lat.

Możemy być szczególnie dumni, że szlachetną postawą naszych uczniów oddających krew ofiarnie służymy zdrowiu mieszkańców Krakowa i Małopolski zawsze pamiętając, że „Krew to dar życia”. Otrzymane z rąk Prezesa Hutniczego Klubu HDK PCK w Krakowie pana Leszka Chabinki Podziękowanie dodatkowo motywuje nas do dalszego promowania Krwiodawstwa w naszej szkole.

E.D. i M.M.

"WOLONTARIAT ALTERNATYWĄ BYCIA POTRZEBNYM"

19 listopada 2015 (czwartek) odbyły się 45 minutowe prelekcje dla uczniów klas pierwszych na temat: "Wolontariat alternatywą bycia potrzebnym"

Bezinteresowność,  kreatywność i … uśmiech to najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać wolontariusz, przekonywała pani Marta Matuszczak – opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu w Zespole Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira na spotkaniu z uczniami klas pierwszych technikum, liceum i szkoły zasadniczej. W ramach prelekcji młodzież miała okazję dowiedzieć się, że wolontariat to przede wszystkim służenie drugiemu człowiekowi, wykorzystywanie własnych umiejętności i doświadczeń, ale także to satysfakcja i sprawdzenie samego siebie. Wolontariat daje możliwość nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, odkrywanie poczucia sensu pomocy drugiemu człowiekowi. Na wolontariuszu ciążą jednak pewne obowiązki, musi przede wszystkim przestrzegać kodeksu etycznego, być człowiekiem niezwykle odpowiedzialnym.

W dzisiejszej rzeczywistości wolontariat należy także postrzegać jeszcze w innym aspekcie. Działania prospołeczne brane są bowiem pod uwagę na rynku pracy, stąd duże znaczenie w trakcie jej poszukiwania ma fakt pojawienia się dodatkowej pozycji w CV – „byłem" lub "jestem wolontariuszem”.

Nasza szkoła od blisko 15-stu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Bank Żywności w Krakowie, którego celem jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem oraz okazjonalne zbiórki żywności przeznaczona dla ludzi ubogich i niedożywionych. Dlatego w drugiej część prelekcji pani Magdalena Szawara będąca koordynatorem wolontariatu oraz zbiórek w Stowarzyszeniu Bank Żywności, przedstawiła zagadnienie: „Jak przeciwdziałać marnowaniu żywności”. Oprócz mechanizmów działania w kierunku pozyskiwania żywności handlowej i niehandlowej uczniowie dowiedzieli się, że w Polsce marnuje się rocznie 9 mln  ton żywności, a 2,5 mln Polaków żyje w biedzie i niedożywieniu. Dane zrobiły wrażenie na słuchaczach, a świadczyło o tym niezwykłe skupienie i powaga.

Prelekcja miała na celu zachęcenie młodzieży klas pierwszych do udziału w akcjach szkolnego wolontariatu. Uczniowie klas programowo wyższych tę sferę działalności w szkole doskonale znają, bowiem uczestniczą w akcjach organizowanych już od początku roku szkolnego. Należy wspomnieć, iż zakres działania Szkolnego Klubu Wolontariatu jest niezwykle szeroki, a harmonogram działań niezwykle bogaty. Wymienić można choćby takie akcje jak: „Podziel się posiłkiem”, „Akcje Krwiodawstwa”, Zbiórka darów na rzecz Stowarzyszenia KRESY”, „Szlachetna paczka”, "Uśmiech dla Seniora", "Świąteczna zbiórka żywności w marketach” ( akcja ogólnopolska), „Nakręć się” (zbiórka nakrętek z przeznaczeniem na zakup wózka pionizującego), „Zbiórka  artykułów dla Krakowskiego Schroniska dla Zwierząt”.

Takie akcje służą pokazywaniu młodym ludziom świata uniwersalnych wartości. Uczą wrażliwości, czynienia dobra i bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, bo jak napisał belgijski pisarz Phil Bosmans: „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas  anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie…” Oby tych Aniołów, po tej prelekcji, było jak najwięcej w Zespole Szkół Zawodowych Huty im. T. Sendzimira.

E.D.

Organizatorzy prelekcji: M.Matuszczak i E.Malec dziękują nauczycielom za współpracę.

 

KOLEJNA UDANA AKCJA KRWIODAWSTWA !

 • Opublikowano: czwartek, 12, listopad 2015 19:08
 • MM
 • Odsłony: 2174

10 listopada (wtorek) w s.41 od godz. 9.00 do 12.00 już po raz kolejny w naszej szkole odbyła się Akcja Krwiodawstwa.

Uczniowie chętni podzieleniem się najcenniejszym darem, jaki posiadamy, darem krwi nie zawiedli i stawili się licznie. Krew oddało 25 uczniów, w tym po raz pierwszy oddało 13 uczniów, a kilku z nich otrzymało legitymację honorowego krwiodawcy.

W sumie zgłosiło się blisko 40 osób.

Imię, nazwisko

klasa

1.     Kot Karol

IV Ta

2.     Maj Maciej

 

3.     Wojciechowski Robert

 

4.     Ząbek Patrycja

III La

5.     Masnowski Wojciech

 

6.     Czajka Łukasz

 

7.     Bożek Damian

III Ta

8.     Buchała Kamil

IV Ta

9.     Kapała Damian

 

10.                       Leśniak Patryk

 

11.                       Binkiewicz Paweł

III Tb

12.                       Brzeszcz Grzegorz

III Ta

13.                       Wierzba Grzegorz

 

14.                       Morawiec Karolina

III Ta

15.                       Blecharczyk Krzysztof

IV Ta

16.                       Kurek Łukasz

III La

17.                       Filipek Bartłomiej

III Ta

18.                       Calik Dominik

III Ta

19.                       Soczek Jakub

III La

20.                       Kustosz Patryk

III Tb

21.                       Kosmal Mateusz

IV Ta

22.                       Rogowska Anna

 

23.                       Broda Łukasz

III Ta

24.                       Kuśmirek Michał

 

25.                       Nowak Adrian

 

ZBIÓRKA DARÓW DLA POLAKÓW ŻYJĄCYCH NA WSCHODZIE

 • Opublikowano: czwartek, 05, listopad 2015 20:15
 • MM
 • Odsłony: 1830

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy" w Krakowie organizuje zbiórkę artykułów żywnościowych (trwałych), słodyczy, zabawek, pomocy oraz przyborów szkolnych, środków czystości, odzieży i obuwia zimowego.

Uzyskane w ten sposób dary zostaną przekazane szkołom, w których uczą się dzieci pochodzące z polskich rodzin, placówkom oświatowym i opiekuńczym i parafiom katolickim na Wschodzie.

Taka pomoc jest formą pamięci ze strony naszego społeczeństwa o Polakach żyjących poza polską granicą, a podtrzymujących polski język, kulturę i zwyczaje swych przodków na dawnych polskich Kresach.

WEŹ UDZIAŁ W ZBIÓRCE DARÓW DLA POLAKÓW ŻYJĄCYCH NA WSCHODZIE!

Zbiórka darów oraz wszelkie informacje u organizatorów akcji na terenie szkoły: mgr Ryszarda Szybowska (s. 310), mgr Wiktoria Mizia (biblioteka).

W.M.

ZBIERAMY NAKRĘTKI – AKCJA POMOCOWA DLA BARTUSIA

 • Opublikowano: poniedziałek, 28, wrzesień 2015 11:29
 • Super User
 • Odsłony: 2418

ZBIERAMY nakrętki na zakup wózka pionizującego dla BARTUSIA ŁUKASIKA !!

Bartuś, pomimo że ma 3 latka, jest dzieckiem leżącym. Od urodzenia jest chory na: niedorozwój ciała modzelowatego, niedorozwój tarczy i nerwu wzrokowego, agenezję lewej nerki oraz obniżone napięcie mięśniowe.

Czytaj więcej: ZBIERAMY NAKRĘTKI – AKCJA POMOCOWA DLA BARTUSIA

UCZNIOWIE BIORĄ UDZIAŁ W "PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM"

 • Opublikowano: wtorek, 22, wrzesień 2015 16:55
 • MM
 • Odsłony: 1826

W ramach społecznego programu „Podziel się Posiłkiem” zainicjowanego przez firmę Danone uczniowie-wolontariusze naszej szkoły biorą 25 września udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności już po raz dwunasty i pełnią dyżury w Marketach zachęcając konsumentów do wsparcia akcji. Zebrane produkty przekazywane są organizacjom i instytucjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci. Są to między innymi: szkoły, świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające dzieciom i młodzieży.

Program uświadamia i mobilizuje do działania społeczeństwo lokalne na rzecz zapobiegania niedożywieniu, zwłaszcza niedożywieniu dzieci.

W tych sklepach możemy spotkać naszych wolontariuszy. Dziękujemy im za chęci.

  AUCHAN M1 Al. Pokoju 67
  PIĄTEK
     
l.p. Imię i Nazwisko Imię i Nazwisko
1 Olga Maciuszek II La Bartek Dziwiszewski II Ta
2 Patrycja Nowak II La Daniel Dzięga II Ta
3 Karolina Semper II La Rafał Łabuz II Ta
4 Łukasz Dyjasek IVTa  
  KAUFLAND OS. KOMBATANTÓW 16a
  PIĄTEK
     
l.p. Imię i Nazwisko Imię i Nazwisko
1 Mateusz Marzec III Tb Mateusz Gudowski III Tb
2 Bartosz Korejba III Tb Artur Gąsior III Tb

Organizator akcji: Marta Matuszczak

 

 

AKCJE PROSPOŁECZNE I INFORMACYJNE 2015-16

 • Opublikowano: poniedziałek, 14, wrzesień 2015 17:16
 • MM
 • Odsłony: 2651

Rokrocznie proponujemy uczniom naszej szkoły udział w wielu akcjach prospołecznych. Zachęcamy ich do czynnego działania na rzecz wolontariatu.
W ramach akcji informacyjnych prowadzimy prelekcje, które poruszają istotne dla nich sprawy.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym harmonogramem i udziału w akcjach !!

m&m

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17