DLA NIEPODLEGŁEJ... OBCHODY ROCZNICOWE W HTS

Sto lat temu nasi pradziadowie wywalczyli wolność po 123 latach zniewolenia pod zaborami. Ta wyjątkowa rocznica celebrowana była w naszej szkole z najwyższą starannością. 

Najpierw wspólny śpiew Mazurka Dąbrowskiego, następnie krótka lekcja historii przedstawiona przez młodzież, mająca na celu przypomnienie niełatwych dziejów naszej Ojczyzny. Historia zilustrowana dźwiękami muzyki, strofami poezji zmuszała do refleksji, ale też budziła dumę i patriotyczną siłę. A to wszystko za sprawą konsultacji merytorycznej pani dr Katarzyny Grudzińskiej oraz pana mgr Grzegorza Wyderki.

Osobliwy klimat i pełną tkliwości atmosferę stworzyły pieśni patriotyczne wykonywane przez uczniowski chór pod  kierunkiem pani wicedyrektor Ryszardy Szybowskiej i pani Doroty Fiemy.

„Polska to jest wielka rzecz…”, słowa Stanisława Wyspiańskiego będą towarzyszyć nam już nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także w codziennej rzeczywistości. Cytat bowiem został wyryty na pamiątkowej płycie zdobiącej szkolny dziedziniec. Dąb, posadzony w „sercu” dziedzińca stał się świadkiem i żywym pomnikiem obchodów tej wyjątkowej rocznicy. Król drzew, symbolizujący w kulturze polskiej siłę, trwałość i nieśmiertelność będzie więc stałym elementem szkolnego pejzażu, a jego symboliczna moc przypominać będzie o polskiej historii. W kontekście tych wydarzeń specjalnego znaczenia nabrało ślubowanie złożone przez uczniów klas pierwszych przed dyrektorem szkoły panem mgr inż. Mirosławem Ziarkiem, który zadbał o najdrobniejsze szczegóły tej wyjątkowej rocznicy.

Wspólne odśpiewanie pieśni: Marsz Pierwszej Brygady trafnie oddało to, czym jest polskość i bycie Polakiem, a to za sprawą dumnych słów i porywającej melodii tej popularnej pieśni

Następnie szkoła przystąpiła do inicjatywy środowiska lokalnego tj. Dzielnicowych obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież z klasy IV Ta wzięła udział w Sztafecie na dystansie 1918 metrów, a ustawieni wzdłuż jej trasy uczniowie  dopingowali zawodnikom. 

Delegacja  Zespołu  uczestniczyła także w Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem św. Józefa na os. Kalinowym. Radosnym akcentem kończącym świętowanie niepodległości było śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczniów nowohuckich szkół w III Liceum Ogólnokształcącym na os. Wysokim. Chór naszej szkoły wykonał pieśń; Rozkwitały pąki białych róż…

Główna  uroczystość obchodów  setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która w naszej szkole miała miejsce 9 listopada br. była swoistym zwieńczeniem konkursów i wydarzeń odbywających się już od kilku miesięcy.  Wystawy tematyczne , konkursy plastyczne i fotograficzne, działalność Józefa Piłsudskiego – „ojca polskiej niepodległości”, Małopolskie Dyktando Niepodległości, audycje w szkolnym radiowężle, międzyszkolny - dwuetapowy Konkurs: Ku pamięci! W setną rocznicę odzyskania niepodległości. Historia Bogdana Włosika i KRH NSZZ „Solidarność”, wyjście na film: 303. Bitwa o Anglię.  A wszystko to „DLA NIEPODLEGŁEJ"!

Tekst: Ewa Dybaś

 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17