DYSKUSYJNY KLUB TEATRALNY W FILHARMONII

25 stycznia Dyskusyjny Klub Teatralny uczestniczył w koncercie Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra pod batutą dyrygenta Wojciecha Rodka przygotowała niebanalny koncert, którego punktem centralnym były dwie suity.

Warto wspomnieć, że suita jest  gatunkiem muzycznym, w dużej mierze związanym z tańcem, szczególnie u swoich źródeł i w klasycznej formie. W pierwszej części wybrzmiała suita pt. „ Ptaki” Ottorino Respighiego - według miniatur barokowych. Wiodącym instrumentem był klawesyn, na którym swoją wirtuozerię pokazała japońska pianistka i klawesynistka Mariko Kato. W pięknie brzmiącej kompozycji usłyszeliśmy odgłosy gołębicy, kury, słowika i kukułki. Druga część koncertu poświęcona była „Suicie jazzowej nr 2” Dymitra Szostakowicza. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem głębi przekazu. Rozpoznaliśmy bardzo znany motyw walca, wykorzystywany w wielu filmach i sztukach teatralnych.

Ten czwartkowy wieczór uświadomił nam, że suity to najpiękniejsze tańce do słuchania. Wizyta w Filharmonii była dla nas prawdziwą ucztą duchową i niezapomnianym przeżyciem!

Następne wieczorne spotkanie z Kulturą odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Opiekunowie DKT: Joanna Staniszewska i Dorota Klimek