"2018 ROKIEM PRAW KOBIET" - WYSTAWA W BIBLIOTECE

2018 ROKIEM PRAW KOBIET 

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą za rok 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych.

Ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Zapraszamy do oglądnięcia nowej wystawy w bibliotece. Możecie zapoznać się z ciekawymi materiałami fotograficznymi z początku wieku, poznać interesujące historie o pierwszych sufrażystkach i emancypantkach w Polsce, i na świecie. 

Przygotowanie i opracowanie: Beata Juchnik

Źródła:
https://www.wprost.pl/kraj/10059122/Sejm-Wszystkie-kluby-za-stanowieniem-roku-2018-Rokiem-Praw-Kobiet.html
https://pixabay.com/pl/człowiek-ludzie-dziewczyna-kobieta-2013447/
CC0 Creative Commons Public Domain