AUDYCJE Z OKAZJI 150-LECIA URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

  • Opublikowano: poniedziałek, 13, listopad 2017 18:04
  • BJ
  • Odsłony: 1593

5 grudnia 2017 roku przypada 150-ta rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. W Zespole Szkół Zawodowych HTS odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających postać i zasługi Marszałka dla Polski. Zaplanowano: wystawy portretów i plakatów Naczelnika Państwa, konkursy (plastyczny, literacki, oratorski oraz wiedzy o Piłsudskim), internetowy quiz na FB, wyjścia uczniów do Muzeum Czynu Niepodległościowego i kina na film Sztandar Chwały. Jednym z punktów obchodów jubileuszu będzie jedenaście audycji w szkolnym radiowęźle nadawanych w trakcie przerw od 7 października do 8 grudnia 2017 roku, dwa razy w tygodniu.

W audycjach znajdą się m.in.: życiorys Józefa Piłsudskiego (podzielony na 10 fragmentów), polskie pieśni patriotyczne z XIX i początku XX wieku (np.: Warszawianka 1831 roku, Hej strzelcy wraz, Marsz Polonia, Chorał – z dymem pożarów, Marsz Żuawów, Pieśń konfederatów barskich, W krwawem polu srebrne ptaszę, Pierwsza Kadrowa, My, Pierwsza Brygada, Pieśń o wodzu miłym, Piosenka o Belinie, Leguny w niebie, Wojenko wojenko,  Ballada o Leopoldzie Lisie-Kuli, Więc pijmy wino, szwoleżerowie, Warczą karabiny, Rozkwitały pąki białych róż, Hej, hej ułani, Karpacka brygada i inne). 

Cytowane będą wypowiedzi Marszałka, zaprezentowane anegdoty i opinie o Józefie Piłsudskim. Znajdzie się też fragment z nagranym głosem Piłsudskiego z 1924 roku – o Żywiole pracy.

W audycjach w radiowęźle będą przedstawiona poezja związana z Dziadkiem, np. wiersze: Kazimierza Wierzyńskiego  Piłsudski, Jana Lechonia 11 listopada, Alfonsa Dzięciołowskiego Pieśń o Józefie Piłsudskim, Stanisława Balińskiego Rozmaryn, Jerzego Żuławskiego Do moich synów, Adama Kowalskiego Pan Marszałek, Komendant czy Dziadek, Na obchody imienin Marszałka, Rok 1935, Juliana Tuwima Józef Piłsudski oraz Druskiennickie drzewa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, uczestnictwa w konkursach i pozostałych wydarzeniach związanych z Marszałkiem. 

Organizatorzy audycji: Beata Juchnik & Izabela Maziarczyk-Suszko & Grzegorz Wyderka

 

Przygotował: Grzegorz Wyderka

Nabór 2019/20:
Rekrutacja
na rok szkolny
2019/2020.

- Podanie
wniosek
o przyjęcie
do szkoły!

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

Szkoły dzienne:

1. Dyżury nauczycieli
    dla Rodziców.

2. Kalendarz roku
    szkolnego
    (w przygotowaniu).

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2018/19, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17