ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W HTS

Uczta duchowa. Tak w skrócie można określić  inscenizację, którą młodzież pod kierunkiem pani Izabeli Maziarczyk- Suszko oraz Doroty Klimek przygotowała na okoliczność 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Założeniem inscenizacji było pokazanie polskiej historii i przede wszystkim postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, będącego symbolem bojownika o niepodległość, przez pryzmat Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Dla uczniów Wesele to lektura oznaczona w podstawie programowej „gwiazdką”, a dla Polaków to najsłynniejszy dramat, który ostatnio rozbrzmiewa w całym kraju.

Cały naród czyta Wyspiańskiego i mówi cytatami z Wesela, bo kto nie zna słów: „Miałeś chamie złoty róg…” czy: ”Polska to jest wielka rzecz…” ? Ten młodopolski dramat to jeden z tych polskich utworów, który wyjątkowo często jest parafrazowany i  na różny sposób wykorzystywany przez artystów, bowiem symbole, cały korowód zjaw i postaci symbolicznych występujących w Weselu to skarbnica polskiej tradycji i historii. W tej inscenizacji to Marszałek Piłsudski otrzymuje „złoty róg” i doprowadza Polskę i Polaków do wolności. Reżyserski zamysł założył także dopisanie radosnego i optymistycznego w swej wymowie epilogu. Zamiast  „chocholego tańca” pojawił się porywający polonez, który zwieńczył przedstawienie. 

Przywołane i rekonstruowane w przedstawieniu fakty historyczne pokazały trudną drogę Polaków do  wolności. Widzowie bowiem prześledzili 123 lata zaborów, w tym  zrywy narodowe mające na celu odzyskanie niepodległości. Dramatyczne skutki powstańczej walki , kiedy serca Polaków rozdzierane były hasłem :”gloria victis”, pozwoliły uzmysłowić widzom patriotyzm i wielkie poświęcenie poprzednich pokoleń. Obrazy Jana Matejki, Wojciecha Kossaka oraz Artura Grottgera i muzyka, przejmująca, stopniowo przechodząca w radosną stworzyły niezwykłą atmosferę. W tym kontekście uczniowie oglądający inscenizację mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, które padło w Weselu: „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta …?

A skoro odpowiedź jest już znana, to trzeba pamiętać nie tylko w listopadowe święto, iż Ojczyzna to dziedzictwo, ale  też obowiązek…

Tekst:  Ewa Dybaś