WYCIECZKA - BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA

  • Opublikowano: poniedziałek, 03, październik 2016 07:55
  • EM
  • Odsłony: 1735

We wrześniu,  kolejny już raz, maturzyści naszej szkoły mogli zwiedzić książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską. Rolę przewodników pełnili pracownicy biblioteki, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Uczniowie poznali zasady udostępniania zbiorów, zapoznali się ze strukturą obiektu, a chętni mieli szansę stać się czytelnikami biblioteki.  

Krążąc zawiłymi korytarzami, zobaczyli miejsca niedostępne "zwykłym śmiertelnikom": ogromne magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi oraz różne czytelnie. Mogli dotknąć starych ksiąg oraz wielkoformatowych czasopism z początków XX wieku.   

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również to, co nowoczesne: sposób transportowania książek (jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane "wózeczki" o wartości dobrej klasy samochodu) oraz dział mikrofilmów i mikrofisz.

Wyobraźnię dodatkowo podsycała świadomość, że w skarbcu biblioteki przechowywane są cenne rękopisy tj. Bogurodzica, Kodeks Baltazara Behema czy De revolutionibus orbium coelestiuma Mikołaja Kopernika. Skarby - na szczęście - są bezpieczne.  Nad ich spokojem czuwa 

z pewnością  duch papieża Benedykta XIV, który 12 kwietnia 1752 ogłosił:

…] na mocy naszej apostolskiej zabraniamy[…], by w przyszłości nikt ― niezależnie od swej rangi, stanu, pozycji, czy godności, również kościelnej, oraz autorytetu urzędu i zwierzchności ― ksiąg 

i foliałów, czy to drukowanych, czy to rękopiśmiennych […] pod żadnym z goła pozorem, ani z żadnej przyczyny, racji lub okazji, zabierać i wynosić, bądź pozwalać, by je zbierano i wynoszono, a nawet wiedzieć o tym się nie odważył […]. Złamanie tego zakazu pociąga za sobą ekskomuniki, od której nikt, jeśli nie stoi w obliczu śmierci, dobrodziejstwa absolucji nie może uzyskać, inaczej jak tylko od nas, czyli Papieża Rzymskiego w tym czasie żyjącego].

 

 

Beata Juchnik 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17