WYSTAWA POŚWIĘCONA SYLWETCE I TWÓRCZOŚCI TADEUSZA KANTORA

Tadeusz Kantor. „Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych”.
(ur. 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 8 grudnia 1990 w Krakowie)

W ubiegłym roku obchodziliśmy 6 kwietnia 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, a Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. Był jedną z najbardziej niezwykłych i ważnych osobowości XX wieku, prekursorem polskiej awangardy, artystą totalnym, wybitnym i ponadczasowym. Tadeusz Kantor był malarzem, rysownikiem, scenografem, reżyserem, twórcą instalacji, ambalaży, happeningów i wymyślonych przez siebie cricotages.

Interesowała go przede wszystkim idea teatru jako autonomicznego dzieła sztuki. Był autorem prowokacji teatralnych. Stworzył tak zwany "teatr śmierci", w którym widzowie mieli możliwość autentycznego przeżycia sztuki, określanego w starożytności jako "katharsis". Właśnie do tego nurtu przypisywane są najwybitniejsze i najbardziej znane spektakle artysty. Do dziś twórczość Kantora wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.

Tadeusz Kantor wielokrotnie mówił, że sztuka jest częścią jego życia. Najpełniej potwierdza to jego spuścizna - liczne projekty scenograficzne, kostiumy teatralne, rzeźby. Kantor powołał też do życia znany na całym świecie Teatr Cricot 2 z którym wystawił słynne przedstawienia: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę" i "Dzisiaj są moje urodziny".

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece poświęconej sylwetce i twórczości Tadeusza Kantora.  Postaci niezwykle barwnej i oryginalnej,  silnie wpisanej w życie artystyczne Krakowa.


Źródło:
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/tadeusz-kantor-geniusz-pamieci/
http://www.kulturologia.uw.edu.pl/page.php?page=esej&haslo=kantor
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html
http://stacjakultura.pl/2,10,247,Tadeusz_Kantor_jego_tworczosc,artykul.html
http://www.polskieradio.pl/24/291/Artykul/280790,Prowokator-teatralny
http://www.polishartworld.com/artist/id/46.html


 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17