CIEKAWA WYSTAWA Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w bibliotece, przygotowanej z okazji zbliżających się obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Sejm jednomyślnie ustanowił rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu" – głosi uchwała.

Jak przypomniano w uchwale, książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym.

Chrzest Mieszka – pogańskiego władcy Polan nie był spowodowany tylko namowami poślubionej rok wcześniej księżniczki Dobrawy, ani uczuciami religijnymi. Było to wydarzenie, które na stulecia miało wytyczyć miejsce Polski na kartach historii Europy. Przyjęcie tego sakramentu w Kościele oznaczało dołączenie do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej i wiążące się z tym liczne korzyści społeczne i polityczne. Mieszko przyjmując chrzest wiedział, że ten znaczący w oczach Europejczyków gest przyniesie kulturę chrześcijańską i pozwoli zorganizować sprawną administrację pozwalająca zarządzać dopiero, co powstającym na rozległym terenie słowiańszczyzny państwem.


Źródła:
http://www.sejm.gov.pl
http://chrzest966.pl (Jarosław Gryguć „Jak Mieszko chrzest przyjmował?”)
http://www.pch24.pl
http://www.zhp.wlkp.pl
http://info.wiara.pl 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17