NOWE WYSTAWY W BIBLIOTECE – ZAPRASZAMY

  • Opublikowano: wtorek, 12, maj 2015 11:55
  • Super User
  • Odsłony: 1630
1. JAN PAWEŁ II – PATRON 2015 ROKU
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił  Świętego Jana Pawła II patronem 2015 roku „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.
Dokonanemu wyborowi oraz obchodom roku 2015 przyświeca motto, którym są słowa papieża, wypowiedziane podczas pielgrzymki na Jasną Górę: : „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje …”
W uzasadnieniu decyzji zaznaczono „Jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów”.
W kwietniu 2015 roku przypada dziesiąta rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II,  wielkiego Polaka.
2. PRZEGLĄD WYDARZEŃ KULTURALNYCH W KRAKOWIE – MARZEC
 
 
             
                                                                                                                                                     Wiktoria Mizia

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17